10 Adımda Para Biriktirmenin En Hızlı ve Kolay Yolu

Bu yazımızda para biriktirmek için kullanılan taktiklerin 10 tanesini ele alacağız. Sizlerde hızlı ve etkin bir biçimde para biriktirmek istiyorsanız bu yazımızı okumanızda fayda var.

  1. Kredi ve Kredi Kartı Borcunuzu Bitirin

Kredi kullanmanız durumunda ya da kredi kartınızdan alışveriş yaptığınızda bununla birlikte faiz ödediğinizi hepiniz biliyorsunuzdur. Bundan dolayı, eğer para biriktirmek gibi bir fikriniz varsa kredi kullanmamaya bakın ya da kredi kartınızın borcunu sıfırlayın. Hatta elden borçlarınız varsa bile bu borçları kafanızda canlandırın ve nerelere borcunuz varsa onları kısa sürede ödeyecek bir plan hazırlayın. Borçlarınızı bitirdiğiniz an artık birikim yapmaya başlamanız daha da kolaylaşacaktır. Eğer borcunuz yoksa ikinci başlığa geçebilirsiniz.

  1. Yakıt Maliyetlerinizi Yarıya İndirin

Özellikle bizim ülkemizde benzin motorin ya da doğalgaz gibi yakıtların fiyatları bir hayli yüksek. Eğer işyerinize otomobiliniz ile gidiyorsanız burada bir yakıt masrafınız oluyordur. Bu masrafları yarıya indirmek için hafta içi belirlemiş olduğunuz bazı günlerde toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Bizim ülkemizde ve dünyanın genelinde kendi aracınız yerine toplu taşımayı kullanırsanız %90 daha ekonomik olarak bir yerden başka bir yere gidebilirsiniz.

  1. Fatura Maliyetlerinizi Azaltın

Adınıza ait tüm faturalara bir göz atın. Elektrik ya da su faturalarının maliyetini azaltabilmek adına kullanmadığınız elektronik eşyalardan, boşuna enerji tüketen cihazlardan kurtulmaya bakın. Kaldırın atın demiyoruz fakat gerekmedikçe prizde takılı bırakmayın. Cep telefonu faturaları için ise ekonomik ve size en uygun tarifeleri seçebilirsiniz.

  1. Alışverişe Çıkarken Liste Yapın

Alışverişlerinizi rutine bindirmeniz oldukça önemli. Yani aylık ya da haftalık periyotlar halinde alışverişe çıkabilirsiniz. Bu alışverişlere çıkmadan önce alınacaklar listesi hazırlarsanız hem daha kısa sürede alışverişi tamamlarsınız hem de fazladan bir şey almamış olursunuz. Alışverişi listenizi hazırlarken de listeye ekleyeceğiniz ürünlerin ihtiyaç mı yoksa istek mi olduğundan emin olun. İhtiyaçlarınız haricinde fazla para harcamamaya dikkat edin. Eğer alışveriş listesindeki ürünler ihtiyaç değil de isteğinizse alışverişe çıkmadan önce bu maddeleri iki kere düşünün.

  1. En Son Ne Zaman Pazara Gittiniz?

Artık istenilen tüm ürünleri süpermarketlerden hatta internetten dahi alabiliyoruz. Ancak meyve ya da sebze gibi ihtiyaçlarınızı alırken pazara giderseniz emin olun daha az para harcarsınız. Hem de pazarlarda satılan ürünler market ürünlerine göre daha taze ve kalitelidir.

  1. Giyim Etiketlerine Dikkat Edin

Kıyafete çok para harcayan kişiler genellikle ünlülerdir. Siz ünlü değilsiniz, kıyafete çok para harcamayın. Eğer marka takıntınız varsa bu gerçekle yüzleşin ve bu ürünlere çok fahiş rakamlardan ödemekten kurtulmaya bakın. Sizin ödemeniz gereken şey marka değil ürünün kalitesi olmalı. Bu yüzden kıyafet alırken hem kaliteye hem de ekonomikliğine bakmalısınız.

  1. Ekstra Para Kazanmak İçin Yeteneklerinizi Kullanın

Para biriktirmek isteyen kişiler genellikle ekstra işlerle uğraşırlar. Daha fazla para kazanmak için başka bir ek işte çalışabilir ya da kendi yeteneğinizi kullanarak ekstra kazanç elde edebilirsiniz. Mesela, gitar çalıyorsanız bir kafede çalabilir ya da hafta sonları özel ders verebilirsiniz. İnsanların yetenekleri de birbirinden farklıdır. Siz hangi konuda yetenekli olduğunuzu daha iyi bilirsiniz.

  1. Dışarıda Masraflı Günler Geçirmeyin

Para biriktirmek istiyorsanız dışarıda çok fazla para harcamamalısınız. Eve tıkanıp kalmak da doğru değil, elbette çıkıp hava alacaksınız. Ancak bu gezmelerde harcamanızı minimize etmelisiniz. Örneğin, doğal parklar, müzeler, sanat galeri gibi yerer genel olarak ücretsizdir Canınız sıkıldığında hava değişikliği olması açısından bu tür yerleri masrafsız bir şekilde gezebilir ve genel kültürünüze de bir şeyler katmış olursunuz.

  1. Erken Rezervasyon

Bilindiği üzere uçak ile seyahat etmek gerçekten pahalıdır. Ancak uçak seyahati yapacaksanız erken rezervasyon avantajlarını kullanabilirsiniz. Eğer uçuşlara çok kısa süre kala bilet alırsanız normal biletlerin iki ya da üç katı fiyatlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumların başınıza gelmesini istemiyorsanız uçunuzu önceden planlayabilirseniz erken rezervasyon yaptırabilirsiniz.

  1. Alkol, Sigara Alışkanlıklarınızı Bitirin

Aslında para kazanmadan daha da önemlisi, bu tür maddelerin tüketimi öncelikle sağlığınıza ciddi zararlar veriyor. Bilhassa sigara kullanıyorsanız en kısa zaman içerisinde bu alışkanlığınızdan vazgeçmeniz gerekiyor. Çünkü sigaraya her gün para veriliyor. Eğer sigarayı bırakabilirseniz ne kadar çok birikim yapabileceğinizi bir tahmin edin. Bu birikiminizi uzun vadede düşünürseniz size büyük faydalar sağladığını da göreceksiniz.

Cevap bırakın