2 Adımda Pasif Yatırım Nedir?

Hayatta emek harcanmadan para kazanılmaz derler. Fakat son yıllarda bu durum biraz değişti. Gelir pasif yatırımlarla da elde edilebiliyor. Pasif yatırım, piyasa fonlarının kullanılarak piyasa verilerinin iniş ve çıkışlarının gelirinizi kontrol etmesini sağlamaktır. Yani düşüş olursa para kaybedersiniz, yükselirse kazanırsınız. Buna pasif yatırım adı verilmektedir.

Yatırımlar aktif ve pasif olarak ikiye ayrılır. Pasif yatırım, kendi haline bırakılmış olan yatırımlardır. Aktif yatırımlarsa, hızla çok yüksek kazanç getiren ve hızlıca çok fazla kaybettiren yatırımlardır. Çok hızlı gelir getirdiğinden aktif yatırımlar hemen hemen hepimizin tercihidir. İşte, bu nedenle uzun süreli yapılan yatırımlar her zaman güvenlidir ve çok para kazandırabilir. ( Bir hisse, bugünden 20 yıl sonra çok daha iyi bir gelir sağlamaktadır.)

Pasif yatırım nedir ve nasıl çalışır?

Pasif yatırım aslında bir stratejidir. Endeks fonları kullanılarak işlem ücreti ve risklerden uzak durulur. Yatırımcı, alım ve satım işlerinde minimum ödeme yapar. Portföy çeşitlenir ve piyasa şartlarına göre para kazanılır. 1975 yılında ortaya çıkan pasif yatırım, düşük çaba ile yatırım yapılmasını sağlarken, portföylerin çeşitlenmesini sağlamaktadır. Pek çok yatırımcı, küçük şirket hisselerinden büyük şirket hisselerine kadar seçimler yapmaktadır. İşte buna endeks çeşitlenmesi denilmektedir.

Pasif yatırımın avantajı nedir?

Borsada aktif alım ve satım yapmaktan uzak durulmasına, portföy çeşitlenmesine ve düşük maliyetlere yardımcı olur. Pasif yatırımda endeks yatırımı yapılır. Endeks, fon almak ve yüzlerce şirkete yatırım yapmak demektir. Pek çok uzman, yatırımcılara basitlik önermektedir. Kısa vadeli kazanç yerine, uzun vadede kazanmaya alışmak çok daha kazançlıdır. Bu nedenle de pasif yatırıma yönelmek çok daha sağlıklı kabul ediliyor.

Borsada kazanmanın tek yolu, doğru hisse seçimi yapabilmektir. Doğru firmayı bulmak ve gerektiğinde satış yapmak, yatırımın kara geçmesini sağlamaktadır. Genelde uzun vadeli yatırımlarda çok daha iyi para kazanılmaktadır. Özellikle gelecek planlaması yapıyorsanız pasif yatırım çok daha kazançlı olabilmektedir.

Fakat pasif yatırım yapmak çok fazla sabır gerektirmektedir. Özellikle ana kazanç kaynağı yanında, ek gelir elde etmek isteyen kişilere önerilir. Girişimci veya serbest meslek sahibi olan kişilere önerilen bu sistem, haftada 1-2 saat çalışmayla dengeye oturabilmektedir.

Cevap bırakın