2 Adımda Ziraat Bankasından Rapor Parası Nasıl Alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Rapor Maliyeti Nereden ve Ne Zaman Alınabilir? : Rapor başka bir deyişle iş göremez belgesinin parası her ayın 8. Ve 14. Günüde Ziraat Bankası’na yatırılmaktadır. Rapor parası ise raporun bitiş tarihinden itibaren 20-45 arasında bir günde ödeme Ziraat Bankası’ndan gerçekleştirilir.

Türkiye’de işçiler bazı sağlık sorunları sebebiyle rapor alırlar. Bu rapor sayesinde çalışmadıkları günlerin parasını Ziraat Bankası’ndan rahatlıkla alabilirler.

SGK kendi adına bağlı çalışanların güvenlik haklarını korumayı, maddi sıkıntılarını çözmeye yardımcı olmayı ve onları hiçbir şekilde mağdur etmemek için faaliyet gösteren resmi bir kurumdur. Bu hedefle son yıllarda çalışmalarını daha da çok arttırarak başarılı işlere imza atmıştır. Bu hizmetlerden bir tanesine örnek olarak rapor parasını verebiliriz. Peki bu rapor parası tam olarak ne anlama gelmektedir?

1. Rapor Parası İçin Sigortalı Olmak Şart

İşçinin öncelikle rapor parasından yararlanabilmesi için sigortalı olması gerekmektedir. Çeşitli sağlık sorunları yaşayan işçiler rapor alarak çalışmadıkları günlerin ücretini SGK tarafından alabilirler. SGK rapor parasını kendisi vermektedir. İşçilerin maddi olarak sıkıntıya girmesini engeller.

Raporun SGK ‘ye ulaşmasının ardından hemen işleme koyar ve işçinin raporlu gün sayısını hesaplayıp gereken ücreti Ziraat Bankası’na yatırır. Ziraat Bankası da SGK’ nin vermiş olduğu rapor parasını saklayarak kişiye vermek üzere elinde tutar.

2. Ziraat Bankası’ndan Rapor Parası Ne Zaman Alınmaktadır?

SGK ile Ziraat Bankası’nın arasında MOSİP (Mali Otomasyon Sistemi Projesi) adı altında bir protokol vardır. Rapor paralarının tamamını bu sistem üzerinden vermektedir. 2014 yılının Şubat ayından beri her ayın 8 ile 14’ü arasında ödemeler yapılmaktadır.

Ziraat Bankası’nda mevduat hesabınız varsa SGK tarafından paranın bankaya aktarılması otomatik olarak gerçekleşmektedir. Kişi de isteğine bağlı olarak bu parayı bankamatiklerden veya şubeye giderek çekebilir. Bankada herhangi bir hesabınız yoksa raporun parası kişinin adına yatacaktır. Adına yatan rapor parasını alabilmek için de nüfus cüzdanınız ile gidip herhangi bir Ziraat şubesinden mesai saatlerinde rahatlıkla alabilirsiniz.

Cevap bırakın