2 Başlıkta Hediye Kartları Hakkında Bilinmeniz Gerekenler

Son yıllarda alışverişlerde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan hediye kartları, birine hediye almakta kararsız kaldığınızda ya da ne alacağınızı bilemediğiniz zamanlarda kurtarıcınız olabilir. Hediye alma konusunda her zaman sıkıntı yaşıyor ya da ne alacağınızı bir türlü kararlaştıramıyorsanız, o kişiye bir hediye kartı vermeyi düşünebilirsiniz. Belki de bir yerden elinize hediye kartı geçmiş olabilir ve bununla ne yapacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. İşte bu yüzden hediye kartları ile ilgili bilinmesi gereken bazı konuları öğrenmeniz gerekiyor. İşte, detaylar;

Hediye kartı nedir?

Ön ödemeli bir kart olan hediye kartı, herhangi bir isme ait olmaksızın herkes tarafından kullanılabilmektedir. Görüntü itibariyle kredi kartına benzeyen hediye kartları, kullanılmasından dolayı herhangi bir borç oluşturmamaktadır. Çünkü bu kartların içerisinde önceden yatırılmış ya da yüklenmiş belirli bir bakiye bulunur ve yalnızca bu bakiyenin tutarı kadar harcama yapılabilir.

Daha önceleri kağıt formunda olan hediye çeklerinin yerini almıştır. Bir arkadaşınıza ya da sevdiğiniz birine ne hediye alacağınızla alakalı karar veremediğiniz hallerde çok güzel bir hediye seçeneği olarak düşünülebilir. Bir hediye kartını bu hizmeti vermekte olan kuruluşlardan temin etmeniz mümkündür.

Hediye kartı neye yarar?

Bu kartların ön kısmında Visa, MasterCard, American Express ve Discover gibi markaların logoları yer labilmektedir. Bu hediye kartlarını kabul eden mağazalarda kullanabildiğiniz gibi, yurtiçinde ve yurtdışında ister mağazalarda ister internet üzerinden yapacağınız alışverişlerinizde kullanmanız mümkündür.

Hediye kartlarının bazısı yalnızca özel olarak hazırlanmakta ve sahibi olduğu mağazalarda kullandırılmaktadır. Mesela; Migros tarafından verilen Hediyem Kart, bir tek Migros mağazalarında geçerli olmaktadır.

D&R, Sarar, Mango, Amazon ve birçok markanın kendilerine özel olarak hazırladığı hediye kartları çok daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu kartlarla yalnızca bu markalardan hizmet ya da mal alınabilmektedir.

Hediye kartları nasıl kullanılmaktadır?

Hediye kartlarının kullanımı tıpkı kredi kartlarında olduğu gibi çok kolaydır. Elinizdeki hediye kartının geçtiği mağazalardan dilediğiniz ürünü bakiye tutarınca alma imkanına sahipsiniz. Ödeme noktasında ürününüzü alırken hediye kartınızı kullanmanız yeterli olmaktadır.

İnternette de geçerliliği olan hediye kartını kullanmanız da gayet kolay ve basittir. İnternette bir hizmeti ya da ürünü beğendiğinizde ödeme sayfasına giderek hediye kartının üstündeki rakamları girmeniz ödemenizi yapmanız için yeterlidir.

Hediye kartlarını kullanırken, bazen yalnızca hediye kartı kodunu kullanmanız gerekir. Böyle bir şey istendiğinde hediye kartının ön ya da arka tarafında yer alan kodu vermeniz gerekmektedir.

Hediye kartıyla alışverişlerde önceden belirlenmiş olan bakiyeye bağlı olarak alışveriş yapılabilmektedir. Kartların üzerinde kullanılabilecek bakiye çoğu zaman belirtilmektedir. İçinde ne kadar bir bakiye olduğunu bilmiyorsanız, hediye kart satıcılarından bakiyenizi sorgulama imkanına sahipsiniz.

Hediye kartı ile yaptığınız harcama bakiyenin üzerindeyse, arta kalan kısım nakit ya da kredi kartı ile ödenmelidir. Ayrıca hediye kartındaki bakiyenin tamamını kullanmak zorunda değilsiniz, bir bölümünü kullanarak ödemenizi yapabilmektesiniz.

Cevap bırakın