3 Adımda Dünya Bankasından Proje Desteği Nasıl Alınır?

Gelişmekte olan ülkelere sağlık merkezi, okul, elektrik ve su tedariki, çevre koruma ve hastalıklarla mücadele gibi konularda önemli destekler sağlayan bir kuruluştur. BM (Birleşmiş Milletler) bünyesinde bulunmaktadır ve 184 ayrı devlet üyedir. Bu yazımızda, Dünya Bankası’ndan nasıl destek alınabileceği ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

1. Dünya Bankası gerçek bir banka mı?

Dünya çapında kalkınma konusunda yardım alınabilen en önemli ve en büyük kaynak sağlayıcı olan Dünya Bankası, bilinen bankalar gibi bir yapıya sahip değildir. BM (Birleşmiş Milletler) uhdesinde faaliyet gösteren uzman bir kuruluştur. Kalkınma öncelikli gelişmekte olan ülkelere önemli projeler için ciddi destekler sağlamaktadır.

2. Hibe kredileri;

Sağladığı “Küçük Hibeler Programı” sayesinde STK’lara (Sivil Toplum Kuruluşları) hibeler sağlamaktadır. Diğer bir program ise, “Üretken Kalkınma Fikirleri”dir. Bu program da STK’lar için Dünya Bankası’nın geliştirdiği program olarak öne çıkmaktadır.

Dünya Bankası’nın “Bölgesel Çevre Merkezi” (REC) programı da yerel idarelerin ve STK’ların çevrenin korunması ve sürdürülebilir kalkınma alanlarındaki etkinliği ile birlikte bunların çalışma kapasiteleri hakkında destek sağlamaktadır.

Yukarıda bahsi geçen tüm programlar için belirlenmiş olan başlıca kriterler, destek başvurusunda bulunan kurumun çevre alanında faaliyetlerine devam ediyor olması, kar amacı gütmeyen ulusal ve yerel STK’ların veya yerel yönetimlerin olması gerekmektedir. Bunlara ek olarak proje teklifinin belirlenecek olan amaçlar ve önceliklerle bir uyum içerisinde olması, ayrıca bir ortaklık geliştirilmiş olması şartı bulunmaktadır. Bu küçük hibeler için harici bir gereklilik meydana getirmektedir. Ayrıca farklı dönemlerde yapılan çağrılar yönünden farklı hibe miktarları oluşturulmaktadır.

3. Dünya Bankası “Kadınlar İçin Küresel Fon” yardımı;

Dünya Bankası’nın sağlamakta olduğu bir diğer yardım fonu da “Kadınlar için Küresel Fon”dur. Bu fon ile ABD’nin dışında faaliyet gösteren bir kurum olunması, gerçekleştirilen her türlü etkinlikte kadın eşitliği ve insan haklarına ciddi destekler sunan projeler ortaya koyan projeler için kullandırılmaktadır.

Cevap bırakın