3 Adımda Nakit Harcama ve İşlemler İçin Debit Kartlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Debit kart, banka hesabınızda olan nakit parayı harcamanızı sağlayan karta verilen isimdir. Debit kartın en büyük avantajı üstünüzde nakit para taşımamanızı sağlamasıdır. Kredi kartları ile Debit kartlar birbirlerine benzeseler de, kredi kartınız kredili hesaptan para kullandırır, Debit kart ise, zaten size ait olan nakit paranızdır.

1. Debit kart nedir ve ne işe yarar?

Debit kart, bankada bir mevduat hesabında olan nakit paraya bağlı olan karttır. Özetle, bankada bulunan nakit paranızın harcama kartıdır. Alışveriş yapmak, ATM’den para çekmek ve para yatırmak, ödeme yapmak için kullanılır. Kredi kartına benzedikleri düşünülse de, Debit kartlar bankada nakit paranız olmazsa çalışmamaktadır. Kredi kartı gibi aylık ödeme yapmanız gerekmez ve harcamalarınızda faiz işlemez. Yapılan her harcama, hesapta olan paranızdan düşülür. Harcama ve alışveriş yaparken özel bir şifre ile koruma altındadır. Yapılan tüm harcamalar, ATM’lerden rahatlıkla kontrol edilebilir.

2. Debit kart nasıl kullanılır?

Herhangi bir bankada hesap açıldığında, o hesaba bağlı olarak size bir banka kartı yani Debit kart yollanır. Banka hesabınızda olan nakit para kadar bu kart ile alışveriş yapabilirsiniz. Yaptığınız her alışveriş, hesaptan o tutarda otomatik olarak düşer. Örneğin; Banka hesabınızda 500 TL var. Alışveriş yaptınız ve 100 TL tuttu. Debit kart ile ödeme yaptığınızda hesabınızda 400 TL kalacaktır.

3. Debit kartın tüketiciye avantajı nedir?

Debit kartlarda harcadıkça puan kazanma sistemi çok az banka tarafından uygulanır. Kredi kartlarında, harcadıkça puan kazanmanızın başlıca nedeni kendi paranızı harcamamanızdır. Bir nevi bankadan aldığınız krediyi harcarsınız.

Debit kartların en büyük avantajı, kredi kartı gibi faiz ve yıllık aidat olmamasıdır. Üstünüzde fazla para taşımanıza gerek olmamasıdır.

Son yıllarda pek çok Debit karta kredi olanağı tanınsa da, tüketiciler kredi kartı kadar ilgi göstermemektedir.

Debit kartların bir diğer önemli avantajı güvenliğinin yüksek olmasıdır. Paranızın çalınma ve kaybolma riski düşüktür.

Paranıza çok kolay erişim sağlayabilmenizi sağlar. Bir Debit kart ile paranıza herhangi bir ATM şubesinden ulaşabilirsiniz. Üstelik Bankaların kapalı olduğu tatil ve bayramlarda bile, rahatlıkla paranızı çekebilir ya da yollayabilirsiniz.

Debit kartlar sayesinde bankada olan paranız kadar harcama yaparsınız. Böylece, yüklü borçlar altına girmekten kurtulursunuz.

Üstelik, pek çok Debit kart artık internetten alışveriş yapmanızı da desteklemektedir.

Cevap bırakın