4 Adımda Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Vadeli ya da vadesiz olarak bankada bir hesabınız bulunuyor ve bu banka hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı dikkatle okumanız gerekmektedir. Eğer kullanmadığınız banka hesabınız varsa ilk olarak bunları tespit edip kapatmanız gerekmektedir. Çünkü bazı bankalar, bu hesapları kullanmasanız bile size hesap işletim ücreti ödetebilirler.

Bunun ardından sizi sıkıntıya sokmaması adına yine kullanmadığınız vadeli – vadesiz ya da döviz hesaplarınız bulunuyorsa bunları kapatmanız gerekecektir. Bu hesapları kapatmak için yapmanız gerekenleri aşağıda başlıklar halinde sıraladık.

1.Bir Dilekçe İle Banka Hesabı Kapatılabilir

Eğer bir banka hesabınız var ve bu hesabı kapatmak istiyorsanız, ilgili bankaya hesap kapama işlemi için başvuru yapmanız yeterli bir işlemdir. Banka hesabı kapatma işlemleri telefon ya da internet bankacılığı aracılığıyla yapılamamaktadır.

Bu nedenle hesap kapama işlemlerinde şubeye gitmelisiniz. Şubeye gittikten sonra müşteri temsilciniz ile iletişim kurarak banka hesabınızı kapatabilirsiniz.

Şubeye gittiğinizde sizden bir hesap kapama dilekçesi isteyeceklerdir. Bu dilekçeyi yazıp ilgili personele vermeniz halinde işlemleriniz daha hızlı bir şekilde gerçekleşecektir. Eğer dilekçe yazmamışsanız da hesap kapama işlemleri için ilgili birimlere yönlendirilerek işlemleriniz halledilecektir. Bu durum ise biraz vakit kaybetmenize neden olabilir.

2. E Mevduat Hesabı Kapatma

Aslında diğer hesaplara göre farklılık gösterebilmektedir. Bu hesapları internet bankacılığı aracılığı ile açabildiğiniz için kapatma işleminde de şubeye gitmenize gerek olmayabilir. Bu tür hesaplar genel olarak internet şubeciliği aracılığı ile kapatılabilmektedir.

3. Diğer Bankalardaki Hesaplarınızı Tespit Edinin

Daha önceden farklı bankalarda açmış olduğunuz ancak şu an aklınıza gelmeyen banka hesaplarınız bulunabilir. Öncelikle bu hesapları tespit etmelisiniz. Yoksa dediğimiz gibi kullanılmayan hesaplardan bile hesap işletim ücreti alan bankalarda bir hesabınız bulunuyorsa istenilmeyen durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Bu hesapları tespit ettikten sonra kapatma işlemlerini yapabilirsiniz. Bu hesaplarda herhangi bir borç ile karşılaşmamak adına kullanmadığınız ya da artık kullanmayı düşünmediğiniz banka hesaplarını kapatabilirsiniz.

4. Borçlarınız Varsa Kapatın

Hesap tespiti yaptıktan sonra bu hesaplarda borcunuz varsa onları kapatmalısınız. Borcunuzu kapatmadığınız zaman bankalar bu hesapları kesinlikle kapatmayacaktır. Hesap kapatma işlemi için banka şubesine gittiğiniz zaman sizden hesaba olan borcunuzun ödenmesi talep edilecektir.

Bu makalemizde sizlere banka hesabı nasıl kapatılır ve banka hesabını kapatırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor konuları hakkında bilgiler verdik. Sizler de banka hesabı kapatma hakkında yaşadığınız tüm problemleri, ayrıca şikayet ve önerileri bizlerle paylaşabilirsiniz. Bu işlem için yorumlar kısmını kullanabilirsiniz.

Comments (2)

  1. Alper 8 Şubat 2019
    • Ahmet Akif 8 Şubat 2019

Cevap bırakın