4 Maddede Yatırım Hesabı Nedir? ve Nasıl Açılır?

Yatırım hesabı sayesinde varlığınızı değerlendirin. Bu makalemizde sizlere yatırım hesabı nedir, nasıl açılır, neye yatırım yapılmalı konularını anlatacağız. İşte detaylar..

1. Yatırım Hesabı Nedir?

Yatırım hesabı; hazine bonosu, hisse senedi, devlet tahvili, Dual Currency Deposit (DCD), çeşitli fonlar, altın vb ürünlere yatırım yapmanızı sağlayan ve bu yatırımı daha kolay bir şekilde yönetmenize olanak sunan hesaplardır. Makalemizin sonunda bu yatırım ürünleri hakkında bilmeniz gerektiğiniz düşündüğümüz bilgileri ifade ettik. Öncelikle yatırım hesabı nasıl açılır onu anlatalım.

2. Yatırım Hesabı Açabileceğiniz Yöntemler Nelerdir?

Yatırım hesapları genellikle bankalarda açılıyor. Ancak bu hesabı açabileceğiniz çeşitli şirketler de bulunuyor. Yatırım hesabı açmak için sizlere külfet oluşturacak işlemlere maruz kalmazsınız. Hali hazırda çalıştığınız bankanın müşteri iletişim merkezini arayarak yatırım hesabı açtırmak istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır.

Yatırım hesabı açmak için kullanabileceğiniz başka yöntemler de bulunuyor. Bu yöntemler aşağıda ifade edilmiştir. Bunlar;

  • Banka şubesi,
  • ATM’ler,
  • Müşteri iletişim hattı,
  • Mobil bankacılık,
  • İnternet Bankacılığı şeklindedir.

Yatırım hesabını istediğiniz bankadan açtırabilirsiniz. Bu hesap sayesinde döviz, varant, yatırım fonu, bono-tahvil, altın  vb yatırım ürünlerini kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede borsada yatırım yapmak istediğinizde, alım satın işlemleri için yatırım hesabınızı kullanıyorsunuz. yine aynı şekilde altın ve döviz alım satım işlemleri için de bu hesabınızı kullanabilirsiniz.

3. Yatırım Hesabı Banka Tavsiyesi 

Yatırım hesabı için istediğiniz bankayı kullanabilirsiniz. Tavsiye edeceğimiz banka öncelikle çalıştığınız banka olmalıdır. İşlemlerini, ürünlerini ve özelliklerini en iyi bildiğiniz banka hali hazırda çalıştığınız bankadır. Bunun yanı sıra bankanın size hitap etmesi çok önemlidir. Yatırım yapmak istediğiniz ürüne izin vermesi son derece önemlidir. Bu kapsamda bazı bankalar borsada alım satıma işlemi yapmayabiliyor. Eğer böyle bir durum varsa ve siz borsada alım satım işlemi yapmak istiyorsanız bu durum son derece önemlidir.

İşlem ücreti ise başka bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Eğer banka yatırım hesabı için sizlerde işlem ücreti talep ediyorsa, işlem ücreti talep etmeyen bankaları tercih etmeniz tasarruf için son derece önemlidir. Dolayısıyla hesap işletim ücreti bu konuda bir kriter olarak karşımıza çıkmaktadır.

4. Yatırım Hesabı Nasıl Kapatılır?

Yatırım hesabınızı kapatmak için yapmanız gereken açmak için yapmanız gerekenlerle hemen hemen aynı. İster şubeden ister ATM’den isterseniz internet bankacılığından hesabınızı kapatabilirsiniz. Ancak hesabınızda varlığınızın olup olmadığına bakmalısınız. Eğer hesabınızı kapatmada problem yaşıyorsanız müşteri hizmetleri ile görüşebilirsiniz.

En Popüler Yatırım Ürünleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Öncelikle yatırım yapabileceğiniz ürünleri sıralayalım. Bunlar;

  • Hazine bonosu,
  • Hisse senedi,
  • Devlet tahvili,
  • Dual Currency Deposit (DCD),
  • Altın şeklindedir.

a. Hazine Bonosu Yatırım Ürünü Nedir?

Hazine Bonosu: Türkiye Cumhuriyeti (TC) Hazinesinin 1 yıldan az vade süresiyle bastığı ve döviz veya Türk Lirası seçenekleriyle verilebilen iç borçlanma senetleri olarak ifade edilebilir. HAzine Bonolarında devlet güvencesi sunulmaktadır. Dolayısıyla az riskli yatırım aracı olarak değerlendirilebilir. Hazine bonosu alabilmek için aracı kurumları kullanabildiğiniz gibi bankalar aracılığıyla da hazine bonosu satın alabilirsiniz.

b. Hisse Senedi Yatırım Ürünü Nedir?

Hisse senetleri sermaye ve anonim şirketleri ortaklarına sahip oldukları sermaye paylarını belgelemek amacıyla verilen değerli bir kağıttır. Tüm şirketlerin hisse senedi çıkarma yetkisi bulunuyor. Hisse senedi çıkaran şirketler sermayesi paylara ayrılmış komandit şirketler ve anonim şirketler özel kanunla kurulmuş şirketler olarak ifade ediliyor. Bu şirketler halka sunularak hisse senetlerinin borsa kaydı yapılması sonrasında alınıp satılabiliyor. Bu ürünler çeşitli kuruluşlar ve bankalar aracılığıyla almanız mümkündür. Ancak her banka borsada alım satım işlemi yapmayabiliyor.

c. Devlet Tahvili Yatırım Ürünü Nedir?

Devlet tahvili vadesi bir yılı aşan ve devletin borçlanma ihtiyacına olanak sağlayan kıymetli belgelerdir. Bu belgeler Hazine Müsteşarlığı tarafından çıkarılmakta ve Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) şeklinde ifade edilir. Bu yatırım ürünü de evlet garantisi altındadır. Yüksek oranda sabit gelir sağlamaktadır. Tahviller emanet hesabınızda ücretsiz olarak saklanabiliyor. Satış işlemler Merkez Bankası Aracılığıyla yapılıyor. Satış işlemi fiziki teslim ya da emanet makbuzuyla yapılıyor.

d. Dual Currency Deposit (DCD) Yatırım Ürünü Nedir?

Dual Currency Deposit (DCD yattırım ürünü; kişinin yatırım aracı olarak döviz riski almasıyla varlığının getirisini arttırmak isteyen kişiler tarafından tercih ediliyor. Bu ürün Döviz teminat ve opsiyon olarak alınan tüm vadeli mevduat ürünlerinin bir araya gelmesinden oluşur. Bu yatırım aracı normalde aldığınız mevduat ürününden çok daha fazla bir gelir sağlar. Ödemeleri istediğiniz döviz cinsinden alabilmeniz de mümkündür. Ancak bu yatırım ürününde bankalar farklı uygulamalar getirebiliyor. Temelde kur riski alınarak yüksek miktarda gelir elde etme imkanınızın yanı sıra, aksi bir durum söz konusu olduğunda ana paranızdan değer kaybı olmuyor.

Bu makalemizde sizlere yatırım ürünlerinden bahsettik. Sizler de bu kapsamda yatırım ürünlerini değerlendirebilir ve gelir elde edebilirsiniz. Yatırım ürünleri ve yatırım hesabı açmak için yapmanız gerekenler hakkında tüm merak ettiklerinizi yorumlar kısmında ifade edebilirsiniz.

Cevap bırakın