5 Adımda Bankadaki İletişim Bilgilerimi Nasıl Değiştiririm?

Para dürüm internet sitesi olarak sizlere en lezzetli ve pratik ekonomi haberleri sunmaya devam ediyoruz. Bu makalemizde banka müşteri iletişim bilgileri olan telefon numarası, ev ve mail adresi bilgileri nasıl değiştirilir ve bu bilgilerin önemini ifade eden konuları anlatacağız. İşte detaylar…

1. Banka Müşteri Telefonu ve Ev Adresi Zorunlu Mu?

Bankaların sizlere sunduğu hizmetlerden yararlanabilmeniz için müşteri iletişim bilgilerini banka almak zorundadır. Bu kapsamda sizlerden telefon numarası, mail adresi, ev adresi gibi bilgiler talep ediliyor. Bu bilgiler sayesinde banka ürünlerini adresinize gönderebiliyor ve telefon numaranızla sizlere ulaşabiliyor.

Bankaya herhangi bir ürün için başvuru yaptığınızda sizlerden mutlaka iletişim bilgileri talep ediliyor. Bu bilgileri vermeniz zorunlu olarak sizlerden talep ediliyor. Bankaların hizmet politikaları nedeniyle bu bir gerekliliktir.

Eğer bu bilgileri vermezseniz bankalar sizlere ürünlerin gönderemez ve bilgi veremez. Bankaların güvenilir olmalarına dikkat ettiğiniz gibi sizin de bankalar nezdinde güvenilir bir müşteri olmanız gerekiyor. Bu nedenle her güvenilir müşteri gibi sizin de bazı temel bilgileri bankaya sağlıyor olmanız gerekmektedir.

Güvenilir bankacılık hizmeti özellikle büyük bankalar adına oldukça etkili bir seviyeye ulaşmıştır. Bu durum artık müşterinin güvenilir olma durumuna evrilmiştir. Örneğin kredi notu düşük olan bir müşterinin bankalar nezdinde güvenilirliği düşük olmaktadır. Bu nedenle bankalar kredi notu düşük olan müşterilere kredi vermek istemezler.

2. Adres Değişikliğini Bankaya Mutlaka Bildirmelisiniz

Adresi değişikliği gibi durumlarda bankaya bilgi vermeniz gerekiyor. Bu durum sizin daha kaliteli bir bankacılık hizmeti alabilmeniz için elzemdir. Çünkü bankalar adresinize göndermek istedikleri ürünleri sistemde kayıtlı olan ev adresinize göndermektedir. Eğer adresinizde sizi bulamazlarsa ürün teslim edilmiyor. Hem sizin için zaman hem de banka için zaman ve para kaybına neden olan bu probleme mahal verilmemelidir. Dolayısıyla adresinizi veya telefon numarasını bankada güncellemeniz gerekiyor.

3. Adres ve Telefon Değiştirme Bankaya Nasıl Bildirilir?

Adres ve telefon değiştirme bankaya bildirmeniz oldukça kolay bir işlemdir. İlk olarak müşteri hizmetlerini arayarak adres bilginizi güncellemek istediğinizi ifade edebilirsiniz. Müşteri hizmetleri bu bilgiyi direkt olarak güncellediği gibi, bazı belgeleri düzenleyerek şubeye gitmenizi de talep edebilir.

Adres değişikliği için muhtarlıklardan veya nüfus müdürlüğünden ikametgah belgesi talep edebilirsiniz. Aldığınız ikametgah belgesini bankanızın herhangi bir şubesine götürebilirsiniz. Yeni telefon numaranızı da bankaya bu aşamada bildirebilirsiniz. Banka kısa sürede işleminizi gerçekleştirecektir.

4. Şubeye Gitmeden Adres ve Telefon Bilgisi Güncelleme

Eğer bankanın şubesine gidemiyorsanız fax veya mail yöntemiyle adres ve telefon vb. bilgileri güncellemeniz mümkündür.  Mail ve fax adresini bankanın internet adresinden öğrenebilirsiniz. Bu işlem hakkında yapanız gerekenleri öğrenmek için bankanızın müşteri hizmetlerini aramanız etkili olacaktır.

5. Bankadaki Eski Telefon Numaramı Değiştirmezsem Ne Olur?

Günümüzde özellikle internet üzerinden yapılan ödemelerde güvenliğin sağlanabilmesi için cep telefonu numaranızın büyük bir katkısı vardır. İnternette kredi kartınızla alışveriş yapmak istediğinizde ödeme ekranında telefonunuza gelen kodu girmeniz isteniyor.

Bu sayede kredi kartını kaybetseniz dahi, kişinin bankada kayıtlı olan cep telefonu olmadan alışveriş yapması mümkün değildir. Dolayısıyla internette güvenli alışverişin yanı sıra, güvenli bir bankacılık hizmeti almaya devam edebilmek için cep telefonu numaranızı güncellemeniz gerekmektedir.

Bu makalemizde sizlere bankada müşterinin kayıtlı mail ve ev adresi, telefon numarası gibi bilgilerini nasıl değiştireceklerini ve önemini anlattık. Sizler bankada müşteri bilgileri değiştirme hakkında yaşadığınız olumsuz veya olumlu durumları bizlerle paylaşabilirsiniz. Adres, telefon, mail gibi bilgiler hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında ifade edebilirsiniz.

Cevap bırakın