5 Adımda Evden Para Kazanma Yöntemleri

Bizim ülkemizde son yıllarda işsizlik oranları oldukça yükseklerde. Çalışan kişiler ise genel anlamda iş ve işyerinden şikayetçi, Hal böyle olunca da insanlar kendi işlerini yapmaya yöneliyor ya da evden para kazanmanın yollarını arıyor. İş ilanlarının çok az olması, verilen ilanlarda da tecrübeli kişilerin aranıyor olması bu durumu daha da tetikliyor.

Şimdi bu makalemizde evden para kazanmanın en iyi yollarını sizler için araştırdık. İş bulamamış olabilir, mevcut işinizi beğenmiyor olabilir ya da artık kendi işinizi yapmak istiyor olabilirsiniz. Bu yazı böyle düşünen kişiler için çok faydalı olacaktır umarım. Eğer evden para kazanmak istiyorsanız aşağıdaki yöntemleri kesin olarak denemelisiniz, bunları bir iş olarak  yerine ek gelir getirecek bir faaliyet olarak yapmanız da mümkün.

  1. Serbest Yazarlık

Artık yazılı basın internet ortamına taşındığı için internet siteleri sahipleri de kendi sitelerinin daha çok tıklanması adına özgün makale ihtiyacı duymaktadır. Bu sayede serbest yazarlık yapan kişiler için de yeni bir istihdam alanı meydana gelmiştir. Serbest yazarlığın yanı sıra eğer yabancı dil biliyorsanız bu makaleleri farklı dillere çevirerek daha çok kazanç elde etmeniz mümkündür.

Serbest yazarlığa başlamadan önce birkaç öneri vermemiz gerekiyor:

Araçlar İnternet sitelerinde yazar olabilmek için aslında pek bir şeye ihtiyaç duyulmuyor. Bütün ihtiyaçlarınız için size sadece internet bağlantısı ve bir bilgisayar yetecektir. Gün içinde belki de uzun saatler boyunca bilgisayar başında vakit geçireceğiniz için bilgisayarın bulunduğu yere güzel bir çeki düzen vermeniz dikkat dağınıklığı açısından önemlidir. Örneğin bel yastığı, boyunuza hizalı bir masa, gerekli olan aydınlatmalar bu düzenlemelerin sadece bir kısmı. Bu tür yazı yazdıran kişiler sizin word programını kullanmanızı isteyecek. Bunun için word programına hakim olmaya çalışın ve farklı formatta yazdığınız yazıları sonra word e aktarmak ile uğraşmayın. Hatta bu öyle bir iş ki skype ya da benzeri uygulamaları kullanarak müşterilerinizle görüşerek hiç bilgisayar başından kalkmadan bu işi yapabilirsiniz.

  • Örnekler: Yazım işine başlamadan önce aynı konuda yazılmış makalelere bir göz atmanız sizin için oldukça faydalı. Ne kadar çok okursanız kelime bilginiz de o kadar gelişeceğinden en özgün makaleleri yazmanız bile az bir zamanınızı alabilir. Bu sayede daha az çaba ile daha çok para kazanabilirsiniz. İlk kez yazdığınız makalelerde belki zorlanacaksınız ancak çok okuyarak bu işi sürdürdüğünüzde ne kadar hızlı bir gelişim gösterdiğinize şaşırabilirsiniz. Yine bununa beraber makale örneklerine kendi iş sahaları içinde incelemeniz gerekiyor. Mesela, bilimsel bir makale ile normal internet sitelerine yazılacak makaleler arasında çok fark olacaktır. Sizin işiniz bilimsel makale yazmaksa ona göre kuralları uygulamanız gerekecek. Eğer internet sitelerine basit makaleler yazmak ise sadece içeriğinizin özgün olmasına dikkat edin. Bunun yanı sıra noktalama işaretleri de çok önemli tabiki.
  • İş Bulma: İş bulmak için açılmış olan internet sitelerine Cv bırakmanız iş bulmanızı kolaylaştıracaktır.Bu tür sitelerden kendinize uygun içerik editörlüğü, makale yazarlığı gibi ilanları bulmanız lazım ve daha sonra işverenlerin sizi bulmasını beklemelisiniz. İnternet sitelerine makale yazarken adınızı kullanacağınız için linkedin oluşturmanız gerçekten önemlidir. Bu sayede daha çok iş alabilirsiniz. Eğer adınızı kullanmak istemiyorsanız, bir marka oluşturabilir ve bu marka adına hesaplar açabilirsiniz.
  • Güvenilirlik: İş hayatının her türlüsünde rekabet kaçınılmazdır. Bununla birlikte makale yazarlığında da artık rekabet var. İşverenlerinize karşı dürüst davranmanız bu konuda oldukça önemli. Kendinize güvenmelerini sağlamalısınız ki, bu sayede bu kişileri referans olarak gösterebilesiniz. Bu işe ilk kez başlayacaksanız kendinize bir blog sitesi dahi açabilirsiniz. Blogda yazmış olduğunu yazıları sosyal medyada paylaşarak referans olayını da büyük bir oranda çözeceksiniz.
  1. Bilgilerinizi Satın

Bilgilinizi satarak da para kazanabileceğinizi unutmayın. Özellikle son zamanların moda mesleklerinden biri haline gelmiş olan internetten eğitim sektörü ile kazanç elde edebilirsiniz. İnternetten online olarak bir çok konuda ders veren insanlar var. Eğer siz de bir konuda uzman olduğunuzu ve bu bilgilerinizi karşı tarafa aktarabileceğinizi düşünüyorsanız bu yöntem ile para kazanabilirsiniz. Matematik öğretmeni iseniz matematik ders videoları çekerek bunları öğrencilerinizle paylaşıp para kazanabilirsiniz. Yine aynı şekilde ekonomi uzmanı olabilirsiniz. İnsanların merak ettiği borsa, forex gibi yatırımları anlatan bir video dizisi oluşturup bunların satışından para kazanabilirsiniz.

Bu örnekler saymakla bitmez. Mesela, web sitesi işi yapıyorsunuz diyelim. İnsanlara bir web sitesinin nasıl hazırlandığını anlatan videolar çekerek ya da photoshop biliyorsanız bu konunun inceliklerini anlatarak da para kazanacaksınız.

Bilgilerinizden para kazanmak istiyorsanız aşağıdaki taslaktan yararlanabilirsiniz.

Fikir: İlk yapmanız gereken şey fikir bulmaktır. Bu konuda bilginizi satmak ya da eğitim vermek istiyorsanız fikri iyi bulun. Dediğimiz gibi yeteneğinize göre zaten fikriniz de bellidir. Bir matematik öğretmeninin Türkçe dersleri anlatması beklenemez.

Fiyat: Bilgilerinizi satarak para kazanmak istediğinizde önemli noktaların başında fiyat belirleme gelmektedir. Eğer fiyatı yüksek tutarsanız müşteri bulmanız zorlaşacaktır. Bundan dolayı piyasa fiyat analizi yaparak piyasa ortalamasında bir fiyat belirlemeniz daha çok işinize yarayacaktır. Bunun için de rakipleriniz uygulamış olduğu fiyatlara bakmalısınız.

Reklam: Bu işi yaptığınız bilinmeli ki işinizden para kazanabilesiniz. Bunun için iyi bir reklam şart. Sosyal medya üzerinden reklam yaparak yada eş dostunuza, akrabalarınıza yaptığınız işi söyleyerek reklamınızı yapabilirsiniz. Mesela facebook üzerinden tam isabet reklamlar yapabilirsiniz.

  1. Evinizden Satış Yapın

Önceleri ülkemizde böyle bir sektör yoktu. Hep yabancı ülkelerde böyle olayları duyardık. Ancak internetin hayatımızın her alanına girmesi ile artık evden dışarı çıkmadan para kazanmak mümkün hale geldi. Mesela, gittigidiyor üzerinden aksesuar satışı yapan birisinin günlük kazancı belki de asgari ücretlinin kazancından daha yüksek olabilir. Böyle bir işi yapmak istiyorsanız ancak ne satacağınız konusunda bir fikriniz yoksa internet üzerinden en çok satılan ürünler ile ilgili bir araştırma yapabilir ve kendinize fikir edinebilirsiniz.

İnternet sayesinde alışveriş alışkanlıkları da değişiklik gösteriyor. Sadece Türkiye’de dahi senelik internet alışverişlerinin toplam cirosu milyarları geçmektedir. Gittigidiyor gibi satış sitelerinde ücretsiz bir satıcı hesabı oluşturarak internet üzerinden satış yapmaya başlayabilirsiniz. Bu iş için size engel hiçbir şey yok.

Evden satış yaparak para kazanmak istiyorsanız aşağıdaki önerileri dikkate almanızda fayda vardır.

Yeni: Daha önce satışı yapılmayan insanların ilgisini çekebilecek bir ürün satabilirsiniz. Bu sayede insanların dikkatini çekmeyi başarabilir ve de daha çok kazanç elde edebilirsiniz.

Ürünler: İnternet üzerinden ne satabilirsiniz bu konuda bir araştırma yapın ve fikrinizi oluşturun. Mesela ikinci el ürünler, takı tasarım ürünleri ya da çocuk bezi satışı dahi size para kazandıracaktır. Bu fikirleri siz belirleyeceksiniz.

Kampanya: Eğer internet üzerinden hem müşteri hem güven kazanmak istiyorsanız kampanyalar düzenlemelisiniz. Bunu yaparken de ürünlerin maliyetini göz önünde bulundurmalısınız ki zarar etmeyesiniz. İkincisi %50 indirimli ürünler ya da alıcıya aldığı ürünün yanında küçük hediyeler göndererek onların güvenini kazanabilirsiniz. Bu işlemle inanın hem güveni hem de müşteriyi kazanmış olacaksınız.

  1. Online Manav Kurun – Gıda Satışı Yapın

Bu fikir belki absürt gelecektir ancak gerçekten kazandıracak işlerden birisidir. İnternet üzerinden organik gıda satışı yaparak çok paralar kazanabilirsiniz. Eğer bir bahçeniz varsa bu bahçede yetiştirmiş olduğunuz ürünleri internet üzerinden satmak hem eğlenceli hem de kazançlı bir iş olacaktır. Diyelim ki bahçeniz yok. Belki her gün kurulan pazarlara giderek orada sipariş gelmesini bekleyebilirsiniz. Sipariş geldiği anda da pazarcılardan aldığınız domates, biberi müşterinize gönderebilirsiniz. Bu sayede hem pazarcı hem de siz kazanmış olursunuz.

  1. Yaratıcılığınızı Satın

Yaratıcılık olayı sınırsız bir kavramdır. Yeteneğinizi keşfedin ve bu yeteneği insanlara satın. Müzik konusunda yetenekli iseniz müziğinizi, resim konusunda yetenekli iseniz resimlerinizden para kazanın.

Bir Yanıt

  1. Steve Wilson 8 Mart 2019

Cevap bırakın