5 Adımda Kredi Kartı Mı Yoksa İhtiyaç Kredisi Mi?

İhtiyaç kredisi mi yoksa kredi kartı mı daha mantıklı bir seçenek sorusu bir çok kişinin kafasını kurcalıyor. Eğer hayalinizdeki ürünü almak için bir kaynağa ihtiyacınız varsa ve bu ürün çok yüksek rakamlarda değilse ilk başvuracağınız yöntem genelde ihtiyaç kredisi veya kredi kartıdır. Bizler de sizlere bu iki seçenekten hangisini kullanmanız gerektiğiniz anlatacağız. Bunun için de kredi kartı ve ihtiyaç kredisi arasındaki farkları bilmeniz gerekmektedir.

Kredi kartı ve ihtiyaç kredisi almak farklı başvuru koşulları ve uygulamaları bulunmaktadır. Örneğin bu kredileri alabilmek için başta kredi notu, acil kredi ihtiyacı, vade miktarı, bankanın sizlerden istediği masraflar ve kullanabileceğiniz kredi limiti gösterilebilir. Peki kredi kartı kullanmak avantajlı mı?

1. Neden Kredi Kartı Almalıyım veya Almamalıyım

Kredi kartlarının avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Eğer bu iki durumu iyi analiz ederseniz kredi kartı kullanmak sizin için hayatı kolaylaştırıcı bir seçenek olarak değerlendirilebilir. Çünkü acil para ihtiyacı anında bankaya başvuru gibi günler belki de haftalar süren bir bekleyişten kurtulursunuz. Yani ihtiyacınız olan ürünü anında alabilirsiniz. Üstelik kredi kartınıza tanımlanan peşin fiyatına taksitli alışveriş seçeneği de bulunmaktadır. Bir çok banka taksit süresi için 5 ile 12 ay arasını belirliyorlar.

Kredi kartıyla yapacağınız diğer işlemler ise sadece ürün satın almak değildir. Bankanızın internet, telefon, ATM, mobil bankacılık gibi işlemlerini kullanarak pratik bir bankacılık hizmeti alabilirsiniz. Özellikle nakit ihtiyacı anında nakit avans kredi kullanabiliyorsunuz. Ancak bu işlem nedeniyle kullandığınız tutar üzerinden belirli bir faiz uygulanmaktadır. Bankalar için bu faiz oranı farklılık gösterse de son zamanlarda %1,85 ile %1,40 arasında değişmektedir. Tabi ki bu oranlar sizin kredi notunuz, geliriniz ve banka ile olan ilişkilerinizle de değişebiliyor.

2. Kredi Kartı Faizleri İhtiyaç Kredisine Göre Yüksektir

Kredi kartı faiz oranları ihtiyaç kredilerine göre çok daha yüksektir. Çünkü kredi kartları size 30 günlük borç yani kredi veriyorlar. Eğer bu borcu diğer adıyla kredi kartı ekstresini zamanında ödemezseniz geçen günler içerisinde kredi kartınıza faiz işlemi uygulanmaktadır. Bu oran ihtiyaç kredisine oranla daha yüksektir. Ayrıca 90 gün içerisinde ödenmeyen kredi kartı boçları nedeniyle kara listeye alınabilir ve hakkınızda yasal işlem başlatılabilir.

3. İhtiyaç Kredisi Kredi Kartına Göre Avantajlı Mı?

Bankalar ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen müşterilerine en az 3 ay en fazla 48 ay vade imkanı sunmaktadır. Vade nedeniyle belirli bir oranda faiz işlemi uygulanmaktadır. Bu oran kredi kartı faiz oranlarına göre daha düşüktür. İhtiyaç kredisi faiz oranları bankalar arası, kişinin kredi notuna, çekilmek istenilen tutara göre faklı olabilmektedir.

4. İhtiyaç Kredisi Çıkma İhtimali Biraz Dada Zor

İhtiyaç kredisi başvurusunu bankların internet, mobil, ATM ve telefon bankacılığı aracılığıyla yapabiliyorsunuz. İhtiyaç kredisi başvurusu yapıyorsanız ve daha önce başvuru yapmadıysanız kredi çıkma ihtimali düşük olacaktır. Çünkü ilk defa kredi kullanan birinin kredi notu düşük olacaktır. Ancak maaşınıza göre kredi tutarınız değişebiliyor. Yine de ilk başvurularda kredi tutarı yüksek olmayabilir.

5. Sonuç Olarak Hangi Kredi Seçeneği Daha Mantıklı

Yukarıda ifade ettiğimiz üzere iki kredi arasındaki en temel üç fark vade süreleri, kredi faiz oranları ve kullanım kolaylığı diyebiliriz. Eğer acil para ihtiyacınız varsa kredi kartınız kısa süre içerisinde işinizi görecektir. Ancak ihtiyacınız acil değilse ihtiyaç kredisini tavsiye ediyoruz. Çünkü hem faiz oranları daha düşük hem de 48 aya kadar taksit seçeneği bulunuyor. Ancak bu durum kredi kartları için 12 ay ile sınırlandırılmıştır.

Bu makalemizde sizlere acil para için kredi kartı mı yoksa ihtiyaç kredisi mi daha mantıklı konusunu işledik. Bu sayede size en uygun kredi seçeneğini değerlendirmek istiyorsanız makalemizde ifade ettiğimiz bilgileri analiz etmeniz önemlidir. Bu sayede etkili bir adım atabilir ve ihtiyacınızı en az masrafla karşılayabilirsiniz.

Cevap bırakın