5 Adımda Kredi ve Kredi Kartı Borcu Zaman Aşımı

Kredi kartı borcunuz zamanında ödenmediği taktirde bir takım problemlerle karşılaşırsınız. Bu durum günümüzde eskiye göre daha da sık karşılaşılıyor. Kredi kartı ve kredi kullanımın çoğalması zaman aşımı durumunun çok sık rastlanmasının temel nedenidir diyebiliriz.

Borçlarda zaman aşımı bir takım durumlar haricinde 10 ve 20 yıl süreleri arasında değişiklik göstermektedir. Geçmiş dönemlerde bu süre 5 yıl olarak belirlenmiştir. Ancak borçlular bu durumdan faydalanıyorlardı. Bu nedenle borçlar için zaman aşımı süresi 20 yıla çıkarıldı. Bu süre zarfında ödenmeyen borçların kişinin durumuna ve borç şartlarına göre kime devredileceği değerlendirilmektedir.

1. 20 Sene Zaman Aşımı İfadesi Ne Anlama Geliyor?

Kredi ve kredi kartlarına 20 yıllık zaman aşımı ifadesi, bu süre zarfında kişiye ulaşılamadığı anlamına gelmektedir. Eğer kişinin sigorta, kredi kartı, e-devlet kaydı, kimlik kaydı, ikametgah kaydı gibi bilgileri bulunmuyorsa ve üstelik bu kişi 20 yıldır kayıp durumundaysa, kişinin kredi borcu kaldırılmaktadır. Eğer kişi bu saydığımız kriterleri karşılamıyor ve maddi nedenlerle bu borcu ödemiyorsa, 20 yıl içerisinde borçludan tahsilat için farklı yöntemler uygulanıyor.

2. 10 Sene Önceki Kredi kartı Borcuna Ne olur?

Geçmiş yıllara ait kredi kartı borcu; eğer af gibi bir durum yok ise, bu borç resmi olarak resmi bir şekilde silinmemişse hala geçerliliğini korumaktadır.

3. Eğer 90 Gün Kredi ve Kredi Kartı Borcunu Ödemezseniz

Bankalar kredi borcu bulunan kişilerin, avukata verilmemesi için borçlarını en geç 3 dönem içerisinde ödemelerini talep etmektedir. 90 gün boyunca ödenmeyen kredi kartı ve kredi borçları bankanın yasal takibe başvurmasına neden oluyor. Yasal takibe giren borçlar yaklaşık olarak 1.5 ay gibi bir süre içerisinde avukata veriliyor.

Bu aşamadan sonra borçlu kişi banka ile görüşmemekte avukatla görüşmektedir. Eğer avukat borç tahsili için bir sonuç alamazsa icra müdürlüğüne başvuru yapmaktadır. Eğer avukat bir mahkeme kararına sahipse ilamlı icra takibine başlar. Mahkeme kararı yok ise ilamsız icra takibi yapılır ve 10 yıllık bir süre zarfında zaman aşımı süreci işler.

4. Zaman Aşımı Kapsamında Olan Borçlar Hangileridir?

Borçlar zaman aşımına uğrayabiliyor ancak bunun için bir takım şartların yerine gelmesi gerekiyor. Bu şartları aşağıda sıralardık. Bunlar;

  • Borç icralık bir durumda ise bu borcun süresi 10 yıl olarak ifade edilmektedir.
  • Eğer avukat, borç üzerinden 10 yıl geçtikten sonra icra işlemini başlatmaz veya borcun tahsil edilebilmesinin mümkün olmadığı kararlaştırılırsa borcun affedilmesi durumu oluşabilir.
  • Eğer 10 yıl içerisinde borçlu için tekrar haciz uygulaması başlatılırsa, bu durumda zaman aşımı süresi sıfırlanmakta yani yeniden başlamaktadır.

5. Ödenmeyen Kişinin Yakınlarına Devredilebilir

Borçların ödenmemesi halinde bir takım prosedürler devreye giriyor. Tahsilat kapsamında en temel durum borcun sahibinden tahsil edilmesidir. Yani ilk etapta borç bir yakını veya ikinci bir şahıstan tahsil edilmiyor. Ancak kişi ailesiyle birlikte yaşıyor ve reşit olduysa, bu durumda haciz işlemi kişinin ikamet ettiği aile evindeki eşyalara da uygulanabilir. Bunun yanı sıra borçlunun vefat etmesi halinde borç yakınlarına da devredilebiliyor.

Cevap bırakın