5 Adımda Paranın İnsan Yaşamındaki Önemi Nedir?

İnsan yaşamında paranın önemi günümüz koşullarında neredeyse olmazsa olmazdır. Bir çok kişi tarafından para mutlululuğun temel kaynağı olarak görülürken, kimileri için de aksi bir düşünce benimsenmektedir. Bizler de sizlere paranın neden önemli olduğunu daha önce duymadığınız gerekçelerle anlatacağız işte detaylar…

Channel moda şirketinin kurucusu Gabrielle Bonheur diğer bilinen adıyla Coco Chanel’in ifadeleriyle başlayalım konuya. Chanel paranın değerini ifade ederken; yaşamdaki en iyi şeylerin herhangi bir ücret ödenmeden alındığını ikinci en iyi şeylerin ise çok pahalı olduğunu ifade etmektedir.

Not: Gabrielle Bonheur yani Chanel şirketi; cumhuriyetin ilk yıllarında Mustafa Kemal Atatürk’ün talebiyle ordumuzun kıyafetlerini tasarlamıştır.

1. Para Her Şeydir ve Her Şey Değildir

Bu ifade biraz aklınızı karıştırabilir. Paranın her şey olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aynı zamanda paranın bir önemi olmadığını düşünüyorsanız da yanılıyorsunuz. Chanel’in ifadelerinden yola çıkacak olursak paranın hayatta çok önemli şeylerin kaynağı olduğunu ve bunların bir çoğunu para ödemeden ücretsiz bir şekilde elde ettiğimizi ifade etmektedir. Peki bunlar nelerdir?

2. İnsan Yaşamında En Güzel Şeyler Ücretsizdir

Sağlıklı yaşam, dostluk, nefes almak, aile olmak vb. yaşamımızdaki önemli şeylere ücretsiz bir şekilde sahip olduk. Tüm bunlara para ödemeden sahip olduk ve bunlar bizim için diğer para ile satın alınan ihtiyaçlardan çok daha önemlidir. Ancak yaşamımızda önemli, neredeyse olmazsa olmaz dediğimiz şeyler de ücretlidir.

3. En Güzel İkinci Şeyler İse Oldukça Pahalıdır

Elektrik, su, doğalgaz, internet ve telefon faturaları, kıyafetler, yiyecekler, ilaçlar, ev, araba gibi yaşamımızda çok önemli yerleri olan ikinci ihtiyaçlar ise oldukça pahalı olabiliyor.

Her ne kadar sağlıklı olmak için için para ödemiyoruz desek de, hastalandığımı zaman ilaç alıyor ve bunun karşılığında bir şekilde para ödüyoruz. Sağlık bizlere ücretsiz olarak verilmiş bir nimettir. Ancak sağlık bozulduğunda parayla tedavi seçeneklerini değerlendirmek zorunda olabiliyoruz.

Faturalarımızı ödemezsek evimize su, elektrik ve kış aylarında yakıt gibi ihtiyaçlarımızı karşılayamayız. Bu durum ise bir birini tetikleyen bir seri bozulmaya neden olabilir. Günümüzde bu tür ihtiyaçlar olmazsa olmaz olarak değerlendirilmelidir.

4. Gıda İhtiyacını Karşılayamayan İnsanlar

Günümüzde insani olarak en temel ihtiyacımız olan gıda ihtiyacı bizler için olmazsa olmaz bir durumdur. Eğer yeterli bir şekilde gıda ihtiyacımızı karşılamazsak yaşamsal fonksiyonlarımız bozulacak ve bununla yaşam konforu da olumsuz etkilenecektir.

Gelişmemiş yoksul ülkelere baktığımızda insanların açlıkla mücadele ettiğini ve 21. yüzyılda insanların açlıktan öldüğünü görmekteyiz. Yani aslında bizim için ücretsiz olarak tanımlanan temel yaşamsal ve toplumsal olaylar dahi paranın eksilmesiyle olumsuz etkilenmektedir. Dolayısıyla günümüz koşullarında para her şey değildir de diyemeyiz.

5. Mutlu Olmak İçin Paranın Yeri

Mutlu olmak için her zaman paraya ihtiyacınız yoktur. Ancak günümüzde mutluluk için paranın yeri kesinlikle çok önemlidir. Örneğin bir çoğumuz film izleyerek oldukça hoş vakit geçiriyoruz. İnternetin olmadığını düşünün. İstediğiniz filmleri, dizileri veya programları izleyemiyorsunuz. Bu durum bir çoğunuz için oldukça can sıkıcı bir durum olurdu.

Sonuç olarak para, günümüz ekonomi sisteminde olmazsa olmaz bir konumdadır. Öyle ki parayla satın alınabilecek şeylerin sayısı alınamayacak şeylerin sayısından daha fazladır diyebiliriz. Para ve ücretsiz yaşam dengesini çok iyi sağlayarak kurulan hayat belki de ideal yaşamın temel nedeni olarak karşımıza çıkacaktır. Tüm bu karmaşaya rağmen en büyük zenginlik ise kanaat etmektir.

Cevap bırakın