5 Adımda Taşıt Kredisini Nasıl Refinanse Edebilirsiniz?

Araç kredinizi refinansman kredileriyle tekrar düzenleyebilirsiniz. Taşıt kredisi diğer adıyla araç kredisi için başvuru yaptığınız dönemin faiz oranları gibi şartlar size avantajlı gelmiş olabilir. Ancak ilerleyen dönemlerde faiz oranlarının düşmesi nedeniyle daha önce kullandığınız kredi avantajını kaybetmiş olabilir. Bir diğer durum ise; kredinizi ödemekte güçlük çekiyorsanız yine imdadınıza refinansman kredisi yetişiyor. Peki refinansman için yapmanız gerekenler nelerdir? İşte adım adım araç kredisi için refinansman…

1. Refinansman Kredisi Ne Demek?

Refinansman kredisi bir diğer adıyla yeniden yapılandırma işlemi kredi borcu olan tüketicilerin imdadına yetişiyor. Eğer kredi borcunuzu ödemekte zorlanıyorsanız başka bir bankada kredi çekerek mevcut kredinizi yeniden yapılandırabilirsiniz.

Örneğin 12 ay taksiti bulunan aylık 1000 TL kredi ödemeniz varsa ve bu rakamı ödeyemiyorsanız, refinansman sayesinde 24 ay vadeye çıkaracağınız kredinizin aylık geri ödemesini azaltabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken durum yeni kredinin faiz oranın yüksek olmamasıdır. Aksi halde daha çok zarar etmeniz söz konusu olacaktır. Tabi ki bu durum sizin ihtiyacınıza ve bu yöndeki tercihinize göre şekillenecektir.

2. Kredi Notunuzu Öğrenip Öyle Başvuru Yapmalısınız

Hangi tür kredi başvurusu yaparsanız yapın öncesinde mutlaka kredi notunuzu öğrenmeniz çok önemlidir. Araba refinansman kredisi başvurusu yaptığınızda banka sizin kredi notunuzu veya diğer adıyla kredi raporunuzu inceleyecek.

Başka bir bankaya kredi borcunuz olduğundan bu not düşük olacaktır. Notunuzun düşük olması ise başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacak. Olumsuz sonuçlanan kredi başvurusu ise kredi notunuzu daha da düşürecektir. Burada yapmanız gereken başvuru yaptığınız banka yetkilisine notunuz hakkında bilgi vermek olmalıdır. Eğer refinansman kredisi için notunuzun yeterli olduğu değerlendirilirse başvurunuzu yapabilirsiniz.

3. Size En Uygun Faiz Oranlarını İnceleyin

Size en uygun faiz oranlarını incelemeniz sağlıklı bir refinansman kredisi başvurusu için önemlidir. Başvuru yapacağınız bankaları çok iyi araştırmalı ve faiz oranları en uygun olan bankayı seçmelisiniz. Tercih ettiğiniz bankaya gittiğinizde sanki ilk kez kredi başvurusu yapıyormuş olacaktır. Bu nedenle sizlerden kredi başvurusu için bazı belgeler talep edilecek. Her banka başvuru için farklı belgeler isteyebilir.

Başvurunuz olumlu sonuçlanırsa bankaya verdiğiniz iletişim bilgilerinden size ulaşılacaktır. Daha sonra bankaya davet edilecek ve sizlerde sözleşme evrakları gibi belgeleri imzalamanız istenecektir. Kredinizi çektikten sonra, borcunuzun olduğu bankaya kredi EFT edilerek borcunuz kapatılacaktır. Artık yeni kredinizin taksitlerini daha uygun şartlarda ödeyebilirsiniz. Bu sayede arabanızın üzerindeki ipotek kaldırılarak yeni kredi kullandığınız bankaya borçlanma durumu oluşacaktır. Ancak yeni banka aracınızın üzerine ipotek uygulayabilir.

4. Yeni Kredinin Kredi Notunuzu Düşürmesine İzin Vermeyin

Kredi notunun düşmesi bankalar nazarında güvenilir olma durumunuzu etkileyeceğinden, yeni kullandığınız refinansmanın kredi notunuzu düşürmesine izin vermemelisiniz. Kredi notunun düşmesindeki en büyük nedenlerden biri olan borcun zamanında ödenmemesi durumunun oluşmasını engellemelisiniz.

Bunun için otomatik ödeme talimatı vererek borcunuzun zamanında ödenmesini sağlayabilirsiniz. Otomatik ödeme talimatını sadece kredi borcu için değil, elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi faturalarınız için de kullanabilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı bankalar nazarında güvenilirliğinizi arttıracak yani kredi notunuzu yükseltecektir. Bu durumda kredi kullanma, kredi kartı limiti arttırma, kredi kartı başvurusu olumlu sonuç alma gibi koşulların daha kolay oluşacağını söyleyebiliriz.

5. Refinansmanı Daha Kısa Sürede Ödeme Durumunu Değerlendirin

Yeni kredinizi daha kısa sürede kapatma seçeneklerini değerlendirin. Bankaya başvuru yaptığınızda size yeni ödeme planları sunacaklardır. Yeni kredinizi bu plana göre ister kısa vadede isterseniz de uzun vadede kapatabilirsiniz. Kısa vadede kredinizi kapatmak için plan yaptığınızda aylık taksit tutarınız yükselecektir. Ancak uzun vade nedeniyle oluşacak fark ise azalacaktır. Çünkü kredi borcu vadesi arttıkça kredinin toplam geri ödeme tutarı da artmaktadır.

Bu makalemizde sizlere refinansman kredisi hakkında bilgiler verdik. Refinansman ne demek, refinansman araç kredisi nedir ve başvuru yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor konularını genel olarak ifade ettik. Sizler de refinansman araç kredisi hakkında öğrenmek istediklerinizi  sorular kısmında bizlere sorabilirsiniz.

Cevap bırakın