5 Maddede Oto Yedek Parça Dükkanı ve Kazancı

İnsanların bir çoğu motorlu araçlara meraklıdırlar hatta bir kısmının ki hastalık derecesindedir. Bizim ülkemizde dahi artık hemen hemen her ailenin bir arabası bulunmakta ve bu araçlar her gün trafike çıkmaktadır. Hal böyle iken araç yedek parçası satan firmalara da gün yüzü doğdu desek yanlış olmaz. Siz de yeni bir iş kurmayı düşünüyorsanız ve aklınızda yedek parça satışı varsa bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Eğer paranızı yedek parça satış işine bağlamak istiyorsanız gerçekten alanında iyi olmanız halinde muazzam paralar kazanabileceğinizi size söyleyebiliriz. Kafanızı evinizin penceresinden dahi uzattığınızda her yerin araba dolu olduğunu göreceksiniz. Bu arabaların bozulması veya bakım yapılması gerektiği durumlarda bazı parçalar genellikle değiştirilmektedir. Bazı araba sahipleri çıkma diye tabir edilen ikinci ürünlere yönelirken bazıları ise orijinal ve sıfır parça almak istiyor. Peki böyle bir dükkanı nasıl açacaksınız, ürün teminini nasıl halledeceksiniz? İşte size bu ve benzeri sorularınızın cevabı niteliğinde bir yazı.

1. Lokasyon

Yedek parça satmak amacıyla bir yer açmak istediğiniz zaman dükkanın açılacağı yeri çok iyi araştırmanız gerekmekte. Aksi takdirde istenilen satışlara ulaşamayıp bu sektörde de kalıcı olamazsınız.  Doğru yerin neresi olduğuna gelin bakalım. Özellikle Organize Sanayi Bölgeleri, Yetkili ya da Özel Servilerin bulundğu yerlere yakın bir yerde yedek parça dükkanı açmak en mantıklı olanıdır. Zira böyle yerlerde bu tür malzemelere ihtiyaç duyacak kişiler çok sayıda olacaktır.

Arabası olan vatandaşlar dahi bir yedek parça bulabilme adına organize sanayilere ya da servislere yönelmektedir. Servislerin ücretlerinin yüksek olması durumunda müşteriler daha ucuz olan yan sanayi ürünlerine yönelecektir. Yani sizin açmış olduğunuz dükkanda orijinal ve yan sanayi ürünlerinin bir arada bulunması satışlarınızı doğrudan etkileyecek bir niteliğe sahip.

2. Ürün Temini

Bu tür ürünleri yurt dışından orijinal parçalar getirterek ya da anlaşmalı firmalardan alarak temin edebilirsiniz. Ya da kendi ülkemizde bu orjinallere alternatif olarak üretilen yan sanayi ürünlerinden temin edebilirsiniz. Özellikle eski kasa olarak bilinen arabalarda yan sanayi ürünleri çok sık tercih edilmektedir. Bu durumda siz orijinal ürünlerden ziyade yan sanayi ürünlerden asıl parayı kazanacaksınız demektir.

3. İnternet Kullanımı

Bu işi yapan kişiler özellikle interneti de bir hayli aktif kullanmaktalar. Ülke içerisinden gelebilecek bir siparişe göre her yere gönderebilme imkanına sahip olmanız oldukça önemli. Mesela sahibinden.com gibi internet sitelerinde yedek parça alım satımının yapıldığını görebilirsiniz. Buradaki firmalar Türkiye’nin heryerine ürünlerine göndermektedir ve ciddi paralar kazanmaktadırlar. Siz de sahibinden.com gibi sitelere üye olabilir hatta kendi internet sitenizi oluşturup buradan satış yapabilirsiniz.

4. Bayilik Veren Firmalar

Bazı firmalar kendi isimlerini belli şartlarda başkalarına vermektedirler. Yani sıfır bir şekilde bu işe başlayıp isim yapmaya uğraşmak yerine bu sektördeki öncü firmaların bayiliklerine başvurabilirsiniz. Böylelikle kazancınız kısa sürede artabilir ve hazır bir müşteri potansiyeline de sahip olursunuz.

5. Ne Satabilirim?  

Sadece motor aksamlarındaki parçalar yerine araç için gereken tüm mekanik parçaları satmak mümkün. Bu işi yapanlar da zaten böyle çalışarak para kazanmaktadırlar. Örneğin, tampon, kapı kolu, far ve stop lambaları ile cam sileceği gibi malları da satmak sizin ürün yelpazenizi genişletecek ve sizi ciddi karlar getirecektir.

6. Ne Kazandırır?

Bu soruya cevap vermek oldukça güç. Çünkü ana aktör sizsiniz. Bu iş için yeteneğiniz ve bu işte tecrübeniz varsa elbette kazanç elde edeceksiniz.  Özetle bu işi yapmak isteyen kişiler öncelikle Organize Sanayi Bölgeleri ve yetkili servislerin bulunduğu bölgelerde kendilerine güzel bir dükkan tutmalıdırlar.

Ardından araba sahipleri için en çok gereken yedek parçalar ile dükkanınızı doldurduktan sonra satacağınız ürünlerin ve dükkanınızın reklamını yapmanız çok önemli. Reklam amacı ile bulunduğunuz şehirdeki radyo veya televizyon kanallarını tercih edebilirsiniz. Hatta internet üzerinden kendi dükkanınıza bir web sitesi açar ve bunu insanların görmesini bile sağlayabilirsiniz. Böylelikle dükkanınızı, ürünlerinizi ve sizi her gün çok sayıda insan duyacak ve görecektir.

Maliyeti Ne Olur?: Bayilikle uğraşmayıp kendi adınıza bir dükkan açmak istediğiniz takdirde en aşağı 40- 50 bin TL gibi bir masraf sizi bekliyor olacaktır. Bayilik alma fikriniz varsa o markanın belirlemiş olduğu fiyatlar üzerinden pazarlık yapmanız gerekecektir.

Cevap bırakın