6 Adımda Kredi Başvurusu Kredi Notunu Neden Düşürür?

Kredi notu diğer adıyla kredi puanı, kredi başvurusunda bankanın en çok önem verdiği konuların başında gelmektedir. Peki kredi başvurusu yaptığınızda kredi notunuz düşer mi? İşte detaylar…

1. Kredi Alabilmeniz İçin Bir Takım Şartları Yerine Getirmeniz Gerekiyor

Günümüzde bankalar her ihtiyaca cevap verecek kredi türleri sunuyorlar. Tatile gitmek, araba almak, telefon almak, alışveriş yapmak ve daha onlarca ihtiyacınıza cevap verebilecek kredi türü mevcuttur.

Hangi kredi olursa olsun, kredilerin tamamı için bir takım şartlar mevcuttur. Eğer reşit olduysanız gelir belgesi ve SGK kaydınızın olması bu şartlardan en önemlileridir. Bunun yanı sıra bankalar kredi verme konusunda şartlarını değiştirebiliyorlar. Bazı bankalar çok kolay kredi verebilirken, bazıları da ince eleyip sık dokuyorlar.

2. Kredi Notu Nasıl Belirleniyor

Kredi notu, büyük bankaların birleşerek kurduğu Kredi Kayıt Bürosu tarafından her tüketici için tespit edilen bir puanlama sistemidir. Buna göre, geçmiş yıllarda banka ile ilişkileri bulunan müşterilerin, bu ilişkileri incelenmekte ve belirli standartlara göre kredi notu arttırılmakta veya azaltılmaktadır.

Eğer kredi borcunuzu zamanında ödediyseniz, banka hakkınızda yasal bir başvuru yapmadıysa ve otomatik ödeme talimatı gibi talimatlar verdiyseniz kredi notunuz artıyor. Aksi durumlarda kara liste adı verilen bir yaptırıma kadar giden süreci başlatmış oluyorsunuz.

3. Kredi Notu Kaç Olursa Kredi Alamazsınız?

Kredi notu aslında bankalar olan borcunuzun da bir göstergesidir. Eğer kredi notunuz belirli puan aralığının altında olursa kredi almanız hemen hemen mümkün değildir. Bu rakam 900 olarak ifade edilmektedir. Yani notunuz 900 altında ise kredi alamaz, 1400 üzerinde ise çok rahat kredi alabilirsiniz. Bu nedenle bankalarla olan kredi ilişkilerinizi iyi değerlendirerek kredi notunuzu yüksek tutmalısınız.

4. Kredi Başvurusu Yaptığımızda Kredi Notu Düşer Mi?

Kredi başvurusu yaptığınızda sonuç olumlu veya olumsuz da olsa kredi notunuz değişebilmektedir. Olumsuz sonuçlanan kredi başvurusu bankanın size olan bakışını olumsuz etkilediğinden kredi notunuz düşecektir. Bu nedenle kredi notunuzu sorgulatarak kredi başvurusunu öyle yapmalısınız. Bu sayede yeterli puan durumunu kontrol edip, bir tahminde bulunarak başvuru yapmalı veya yapmamalısınız. Yapacağınız tahminde size yol gösterecek en belirgin ip ucu tabi ki de kredi puanınız. Bir önceki başlıkta puanları ifade etmiştik.

Kredi notunuzun etkilenmemesi için kredi başvurunuzun kabul edilebilecek seviyelerde olması gerekiyor. En doğru seçimi yapmak için internet üzerinde kredi karşılaştırma sitelerini tercih edebilirsiniz. Düşük miktarlarda kredi paketlerini inceleyebilirsiniz.

5. Önemli Uyarı! Krediniz Onaylansa Dahi Kredi Notunuz Düşebilir

Kredi notu müşterilerin risk durumunu da ifade etmektedir. Yani puanınız düşü ise borçlu bir müşteri olduğunuz anlaşılmaktadır. Bu nedenle kredi başvurunuz onaylandıktan sonra kredi notunuzda düşme olacaktır. Çünkü artık borcunuz olan riskli bir müşterisiniz.

Kredi borcunuzu düzenli ödemeye başladıkça kredi notunuz da yükselecektir. Dolaysıyla kredi başvurusu öncesinde mutlaka iyi bir gelir ve gider analizi yapmalısınız. Bu sayede kredi geri ödemenizi detaylı bir şekilde tespit edebilirsiniz. Geri ödemede bir problem yaşamayacağınız için kredi notunuz da yükselecektir.

6. Kredi Borcu 90 Gün Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcu düzenli ve zamanında ödenmediğinde olumsuz etkileri belirli bir süre sonra daha da belirginleşecektir. Eğer düzensiz öderseniz ilk etapta kredi notunuz düşecektir. Borcunuzu 90 gün boyunca ödemezseniz o zaman da kredi  borcunuz için yasal takip başlatılır. Bunun akabinde de kara listeye girer ve 5 yıl süreyle kredi kullanamazsınız.

Bu makalemizde sizlere kredi notu hakkında ve kredi başvurusu yapıldığında kredi notu neden düşer sorusuna cevap verdik. Sizler de kredi başvurusu öncesinde iyi bir bütçe planlamasıyla tehlike yaşamamış olursunuz. Bu konuda yaşadığınız tüm tecrübeleri bizlerle paylaşabilirsiniz. Sorularınızı cevaplamaktan memnuniyet duyarız.

cevap yok

Cevap bırakın