7 Adımda Kuveyt Türk Faizsiz Konut Kredisi Başvurusu

Eğer faiz konut kredisi veya diğer adıyla konut finansmanı kullanmak istiyorsanız günümüzde en cazip bankalar arasında Kuveyt Türk katılım bankasını tavsiye edebiliriz. Sadece faizsiz olmasından dolayı değil, aynı zamanda bir çok bankaya göre daha uygun vade farkı ve ödeme koşullarıyla da sizleri şubelerine bekliyor. Bu makalemizde sizlere Kuveyt Türk faizsiz konut kredisi hakkında bilgiler vereceğiz. İşte detaylar…

1. Kuveyt Türk Konut Kredisi Nedir?

Katılım bankaları arasında şimdilik en büyük banka olan Kuveyt Türk 120 ay kadar geri ödeme süresi bulunan konut kredileri sunuyor. Bankaya bir ev almak ve bu ev üzerine konut kredisi almak istediğinizi ifade ediyorsunuz. Bu durumda banka evinizin değeri için eksper adı verilen bir uzman görevlendiriyor. Ekspertiz değeri neticesinde evinizin değeri belirleniyor ve bu değere göre alabileceğiniz kredi tutarı hesaplanıyor.

2. En Fazla Ne Kadar Konut Kredisi Alınabilir?

Evinizin değerinin belirlenmesi için görevlendirilen ekspertiz bir rapor hazırlıyor ve bu rapora göre alabileceğiniz kredi tutarı belirleniyor. Buna göre almak istediğiniz evin değerinin %80’i kadar kredi alabiliyorsunuz. Geri kalan %20’i ise peşinat olarak ödeniyor. Örneğin evin değeri 300 Bin TL olsun. Bu durumda banka en fazla 240 Bin TL kredi verebiliyor. Geri kalan 60 Bin TL ise bankaya peşinat olarak ödenmek zorundadır.

3. Banka Evinize İpotek Koyuyor?

Katılım bankacılığının temel mantığı kredi almak istediğiniz ürünün banka tarafından satın alınması ve üzerine kar konularak size tekrar satılması durumunu ifade etmektedir. Bankaya yaptığınız başvuruda eviniz banka tarafından satın alınmakta, belirlenen ekspertiz değerine göre size kredi verilmekte ve bu ev vade seçeneklerine göre size geri satılmaktadır. Eğer krediyi geri ödeyemezseniz banka evi el koyabilmektedir. Ancak o zamana kadar ödediğiniz krediyi geri alabiliyorsunuz. Yine de bu ihtimali değerlendirirken dikkatli olmalısınız. Sonuçta karşınızda yıllardır bu işi yapan ve deneyimli kadrosu bulunan bir banka var. Bankanın hukuk bürosu yıllardır bu durumu yaşamakta ve ilgili adımları atmaktadır.

4. Borcunuz Bittiğinde İpotek Kaldırılıyor

Kullandığınız kredi nedeniyle evinizde ipotek bulunmaktadır. Borcunuz bittikten sonra bankaya ipoteğin kaldırılması için başvuru yapıyorsunuz. Banka ilgili birimini görevlendirerek ipotek kaldırma işlemini gerçekleştiriyor.

5. Kuveyt Türk Konut Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kuveyt Türk faizsiz konut kredisi için gerekli belgeler şunlardır;

 • Kredi kullanmak istediğiniz yere ait tapu,
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınız veya sürücü belgeniz. Eğer bunlar da yoksa pasaportunuz,
 • Gelirinizi gösterir belge,
 • İkametgah adresinizi gösterir belge,
 • Son aya ait olmak üzere; adınıza kayıtlı telefon, doğalgaz, su, veya elektrik faturalarından biri şeklindedir.

Yukarıda bankanın genel olarak konut kredisi kullanmak isteyen müşterilerden istediği belgeleri sunduk. Ancak şunu ifade etmek isteriz ki banka gerek gördüğü durumlarda sizlerden ek belgeler talep edebilir.

6. Kuveyt Türk 120 Ay Vadeli Konut Kredisi Hesaplama Örneği

Kuveyt Türk bir çok bankaya nazaran çok daha uygun şartlarda konut kredisi imkanı sunuyor. Güncel oranlarla aşağıdaki listede 120 ay süreli 200 Bin TL finansmanlı konut kredisi örneğini görebilirsiniz.

 • Finansman Tahsis Ücreti: 1.000 TL
 • Taksit : 120 Ay
 • Finansman Tutarı: 200 Bin TL
 • Efektif Kar Oranı: %24,8591
 • Kar Oranı : %1,84
 • 120 Ay Sonunda Ödenecek Toplam Tutarı: 497.380,80 TL
 • Aylık Ödeyeceğiniz Taksit Tutarı: 4.144,84 TL
 • Aylık Maliyet: %1,8674 şeklindedir.

Yukarıdaki listeyi incelediğimizde özet olarak bankadan 200.000 TL para almakta ve 120 Ay boyunca yani 10 yılda aylık 4.144,84 TL para ödeyeceksiniz. Bu süre sonunda bankaya, çektiğiniz tutarın neredeyse iki katını ödüyorsunuz.

7. Faizsiz Konut Kredisini Daha Çok Dindar İnsanlar Mı Kullanıyor?

Faizsiz konut kredisi genelde inancı gereği faize bulaşmak istemeyen insanlar tarafından tercih ediliyor. Bu durum tartışmaya açık olsa da verilen fetvalar faizsiz kredi kullanılabileceği yönündedir. Dünya genelinde 2 Milyara yaklaşan müslüman nüfusu olduğunu düşünürsek potansiyelin hiç de azımsanmaması gerektiğini görebiliriz.

Her ne kadar sadece müslümanlara yönelik faizsiz konut kredisi sunulduğunu düşünsek de bu durum aslında öyle değildir. Standart bankacılık sisteminden farklı işleyen katılım bankacılığı, dünyanın her yerinde her kesimden insana hitap ediyor. Tartışmalardan anladığımız üzere yöntem bakımından farklı olsa da sonuçta benzer kredi sunulmaktadır. Öyle ki faizli kredi sunan bankalarla aynı geri ödemeye sahip faizsiz krediler bulunmaktadır. Ancak dine göre yöntemin farklı olması gerektiği ve inanan insanların kurala uyması gerektiği ifade ediliyor.

Bu makalemizde sizlere Kuveyt Türk faizsiz konut kredisi hakkında bilgiler verdik. Sizlere tavsiyemiz konut kredilerini araştırırken vade farkının diğer faizsiz kredilere nazaran ne kadar fark ettiğini incelemenizdir. Size 500 Bin TL’ye mal olan faizsiz konut kredisini diğer katılım bankalarında daha az maliyetle elde edebilirsiniz. Konu hakkında tüm merak ettiklerinizi yorumlar kısmında ifade edebilirsiniz.

Cevap bırakın