7 Başlıkta İş Fikri Nasıl Oluşturulur?

Aslına bakarsanız iş fikri oluşturacak yöntemler belirlemeniz, işe yarayacak iş fikirlerinin bulunmasına yardımcı olacaktır. İş fikrinin nasıl oluştuğuna dair her aşamayı tek tek takip ettiğinizde kendinize ait iş fikirleri de elbet bulacaksınız. İş fikri bulma konusunda ihtiyaç duyacağınız bütün bilgileri bu yazımızda sizler için bir araya getirdik.

Diyelim ki şu anki çalıştığınız yerden memnun değilsiniz, sizin yeteneklerini görmezden geliyorlar ya da değerinizi bilmiyorlar. Sizdeki girişimci ruhu göremiyorlar ve siz de bu nedenle kendi işinizi kurmak istiyor olabilirsiniz. Bundan sonra yapmanız gereken şey ise hayatınızı değiştirebilecek nitelikte bir iş fikrini oluşturmak için düğmeye basmalısınız.

Bu yazımızda bir iş fikrinin nasıl oluşturulması, iş fikri oluşturulurken nelere dikkat edilmesi ve en önemlisi ise acaba hangi iş fikirleri size kazanç sağlayacağı konusundan bahsedeceğiz.

1. İnsanların Nelere İhtiyacı Var, Bunu Bulun

Yapılan tüm işlerin ortak noktasının insan ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Hayatımızda terziden tutun da boyacıya, marangozdan tutun da telefon tamircisine kadar aklınıza gelebilecek tüm işlerde bize yardımcı olacak bir kişiye ihtiyaç duyabiliriz. Bu işleri yaptırdığımız kişilere de illaki bunun bedelini ödemek zorundayız. İnsanların ihtiyaçlarını karşılamak adına ortaya atılan tüm fikirler bu ihtiyaçların karşılanmasına yöneliktir. Bunun için ilk olarak insanların ihtiyacını doğru belirleyin.

Örneğin temel ihtiyaçlara yoğunlaşabilirsiniz. Her insan hayatının her anında; gıda, barınma, giyim gibi bir çok konuda muhtaç durumdadırlar.

Mesela barınmayı ele alacak olursak, daha önceleri gecekondu tipi evler çok görülmekte iken günümüz şartlarında apartmanlara olan ilgi daha artmış durumdadır. Aynı zamanda insanlar işyerine giderken fazla zaman harcamamak için işine yakın evler tercih etmektedir. Bu apartmanların da bir çok farklı kalemde ihtiyacı doğmaktadır. Mesela güvenlik ihtiyacı, temizlik ihtiyacı, kapıcı ihtiyacı gibi. Bu tür durumları düşünen başka girişimciler hırsızların apartmanlara girmesini önlemek için alarm geliştirmiş ve bunları satarak para kazanmışlardır.

İnsan ihtiyaçları sınırsız olduğu için kesinlikle kendinize yapacak bir iş bulacaksınız diyebiliriz. Bu sınırsız ihtiyaçları ve insanların sorunlarının neler olduğunu bir düşünün. Bu sorunları ya da ihtiyaçları giderecek fikirler bulursanız o işe odaklanın ve para kazanmaya bakın. Şimdi sadece kendinizi düşünün. Acaba sizin hayatta ne gibi ihtiyaçlarınız var? Elbette bir çok ihtiyacınız vardır.

Apple’ın kurucusu olan Steve Jobs “İnsanlar çoğunlukla siz onlara gösterene kadar ne istediklerini bilmiyorlar” diyordu. Bu sözü ile haksız olduğu söylenemez öyle değil mi?

2. Bilgi, Beceri ve Yeteneklerinizi Saptayın

Öncelikle yaptığınız işin kolay olmadığını bilin. Çünkü sıfırdan başlayarak bir iş fikri oluşturma düşünceniz var şu an. Bunun için en ince ayrıntılara kadar düşünmelisiniz. Kişinin sahip olduğu en güçlü şeylerin başında; bilgi, beceri ve yetenek geliyor diyebiliriz.

Bunlar sadece fikri oluştururken değil, işin kurulduktan sonraki aşamalarında dahi size çok şey kazandıracak etkenlerdir.

Bu üç unsuru kısaca anlatmak istiyoruz.

3. Bilgiye Nasıl Ulaşılır?

Bu sorunun cevabı oldukça basit. Bilgiyi öğrenerek, araştırarak ve çevrenizde olup biteni gözlemleyerek edinebilirsiniz. Bilgiye ulaşabilmek adına almış olduğunuz eğitimleri bir aklınıza getirin. Hangi okulları bitirdiğinizi, hangi üniversiteden mezun olduğunuzu hatırlayın. Buralarda öğrendiğiniz tüm bilgilere bilgi birikimi adı veriliyor.

4. Beceriye Nasıl Ulaşılır?

Bu da oldukça basit bir iş. Siz hangi işleri yapabilirsiniz, bunu düşünmeniz yeterli. El mahareti ve ustalık gerektirecek bir iş yapıyorsanız beceriniz zaten belli. Örneğin hiçbir eğitim almadan bir ürünü pazarlayıp karşıdakilere satabiliyorsanız bu sizin becerinizdir. Hatta aşçılık eğitimini almayıp da çok güzel yemek yapıyor olmanız da sizin bu alanda ne kadar becerikli olduğunu gösterir.

5. Yeteneğe Nasıl Ulaşılır?

Bu ise işin en kolay kısmı. Bilgi ve beceriniz varsa yetenek otomatik olarak sizde meydana çıkacaktır. Yeteneğinizi bu sayede geliştirebilir, daha güzel yemekler yapabilir ya da daha yüksek satış rakamlarına ulaşabilirsiniz. Örneğin eğitimini almadan yapabildiğiniz yemekler için üstüne bir de aşçılık kursuna giderseniz yeteneğiniz de önemli ölçüde gelişecektir. Yani yeteneği geliştirmek çok basit bir süreç. Eğer bir iş hakkında bilgi ve beceri sahibi iseniz bunları geliştirebilir ve işinizi daha etkili bir hale dönüştürebilirsiniz.

Becerilerinizi ve bilginizin neler olduğunu öncelikli olarak keşfedin, ardından yeteneğin geliştirilebilir olduğunu da unutmayın. Kendinize aşağıdaki soruları sormanızda ve cevaplarını bulmanızda fayda var.

 • Acaba hangi iş bana uygun,
 • Ben hangi işler için uygunum,
 • Aklımdaki iş için gereken bilgi ve beceri bende var mı?

6. Araştırın ve Gözlemleyin

Bilginiz, beceriniz ve yeteneğiz ile ne tür bir iş yapabileceğiniz konusunda bir fikir sahibi oldunuz artık öyle değil mi? Şimdi ise unutmamanız gereken bir şey daha var, bu da sizle aynı bilgi ve beceriye sahip olan başka insanların da olduğu durumu. Bunun için, iş hayatında size rakip olacak kişiler bulunacak ve siz bu rakipler arasında insanlar tarafından tercih edilebilmek için farkınızı ortaya koymanız gerekecektir.  Kendinizi onlardan ayıran en önemli özelliğinizi insanlara anlatın ve güçlü olan rakiplere karşı mutlaka önlem alın.

Şimdi insanların ne gibi talepleri olduğunu araştırmanın ve onları gözlemlemenin tam zamanı. Elinizden geldiği kadar internet, tv, gazete gibi bütün yerleri iyice araştırmayı deneyin. Bunların hepsinden çok şey öğreneceksiniz buna emin olabilirsiniz. Hatta buralarda yayınlanan reklamlara odaklanmanız çok önemli. Reklamlardaki ürünleri satın alıp almayacağınızı hayal edin. Bu ürünlerin avantajları ile dezavantajlarını bulmayı deneyin.

Uygulamada olanlardan çok başka bir iş fikri bulabilirsiniz ya da hali hazırda uygulanan bir iş kolunu değiştirip geliştirerek de uygulayabilirsiniz. Bunu yaparken de insan ihtiyaçlarının sınırsız olduğunu unutmayın.

Hatta araştırmalarını ve gözlemlerinizi abartılı bir şekilde sürdürebilirsiniz. Bu adımda iken beyin fırtınası yapabilir ya da çevrenizdeki kişilerden yardım alabilirsiniz.

7. Fikri Bulduysanız, Pazar Araştırması Yapın

Bulmuş olduğunuz fikri uygulamaya geçirmek için Pazar araştırması mutlaka yapılmalıdır. Bu araştırmanın önemi, bu işten ne kadar para kazanacağınızı hatta bu kazançların sürdürülebilir olup olmadığı hakkında size fikir verecektir. Kazançlar uzun süreli olursa işletmeniz ve işiniz hayatta kalacaktır.

Yani Pazar araştırması, yapmış olduğunuz işe göre sunmuş olduğunuz ürün ya da hizmetleri sizin belirlemiş olduğunuz fiyatlardan insanların alıp almayacağının araştırılması demektir.

Pazar araştırmasında aşağıdaki soruların cevabına ulaşmak gerekecektir Bu soruların bazıları ise şöyledir:

 • Size rakip olan firmalar mevcut mu,
 • Rakipleriniz hangi ürün ya da hizmete odaklanmış durumda
 • Rakiplerinizin avantajlı ve dezavantajlı olduğu yönleri neler
 • Pazar hacmi ne kadar
 • Arz ve talep durumu hangi oranda
 • Acaba pazarda satışlar düşüş ya da yükseliş trendi mi gösteriyor
 • Ürün ya da hizmetinizi nerede satacaksınız
 • Bu ürün ya da hizmet hangi kesime hitap edecek
 • Ürün ya da hizmetinizi satmayı düşündüğünüz bölgenin gelir durumu hangi düzeylerde
 • Satacağınız ürün ya da hizmetin size maliyeti ne olacak, maliyete göre satış rakamı olarak ne belirleyeceksiniz?

Pazar araştırmasını ürününüzü veya hizmetinizi satacağınız bölgelerdeki tüketicilere anket veya yüzyüze görüşme yöntemi ile gerçekleştirebilirsiniz.

Unutmayın bu işin merkezinde siz varsınız. Sizin fikriniz olacak, bu fikirle ya ticaret hayatında para kazanacaksınız  ya da kaybolup gideceksiniz.

Cevap bırakın