7 Başlıkta Kredi Notu Ekonomik Yaşamınızı Nasıl Etkiler?

Kredi notu bireylerin bankalarla olan alışverişlerindeki ilişkileri değerlendiren bir puanlama sistemidir. Bu puan daha çok tüketicinin borçlarına olan tutumunun yanı sıra kullandığı ek uygulamaları da içermektedir. Bu sistemde en düşük puan sıfır (0) iken en yüksek puan ise 1500 olarak belirlenmiştir. Peki kredi notu yaşamınızı nasıl etkilemektedir?

1. Kredi Notu Risk Grubu Nedir?

Öncelikle kredi notu risk grubu hakkında bilgi vermek istiyorum. 0 ile 1500 arasında belirlenen puanlama sayesinde müşterinin banka ürünlerini alabilme durumu değerlendiriliyor.

Örneğin 10 Bin TL tutarında ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen müşterinin kredi notuna bakılarak önce hangi grupta olduğu değerlendiriliyor. Bu guruba göre kredinin tamamını alabilmekte, ya bir kısmını ya da tamamını alamamaktadır. Notlama sisteminde riskli gurup olarak değerlendirilen müşteriler 0 ile 799 arasında bir nota sahip olanlardır. 800 ile 1299 arasında olanlar orta risk düzeyinde, 1330 ile 1499 arasında olanlar ise yüksek puanlı grupta olan kişilerdir.

2. Kredi Notunuz Yüksekse Anında Kredi Kullanabilirsiniz

Eğer riskli gruptaysanız kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanma ihtimali oldukça yüksektir. Orta riskli grupta olanlar ise kredinin tamamını alamayabilir. Yeni kullanacağı tutar burada önemlidir. Çünkü banka kişinin diğer bankalara borçlu olup olmadığı dahil, mevcut kullanabileceği kredi tutarını bilmektedir. Puanları yüksek grupta olanlar ise oldukça rahat bir şekilde kredi kullanabilirler. Hatta bu kişilere bankalar kredi teklifleri sunmaktadır. Yüksek puana sahip kişiler bankaya gittiklerinde oldukça etkileyici bir ilgi ile karşılaşırlar.

3. Kredi Notunuz Yüksek Yatırım İçin Hazırsınız

Eğer; yatırım yapmak istiyorum, paraya ihtiyacım var diyorsanız ve kredi notunuz da yüksekse istediğiniz bankaya giderek kredi başvurunuzu korkusuz bir şekilde yapabilirsiniz. Notunuz yüksek olduğu için başvurunuz onaylanacak ve yatırımınız için gerekli krediyi elde edebileceksiniz. Sadece yatırım için de değil, aynı zamanda yaptığınız alışverişlerde 36 aya kadar taksitlendirme imkanınız da var.

4. Ev-Araç Kiralamadan İş Başvurusuna Kadar Kredi Notu

Kredi notu, gelişmiş ülkelerde ev kiralamadan araç kiralamaya kadar referans alınan bir not haline geldi. Eğer kredi borçlarınız varsa, borçlarınızı zamanında ödemiyorsanız, kara listeye girdiyseniz işiniz oldukça zor. Çünkü bu durumda olan kişilere ev kiralanmıyor ve iş başvurularında dahi olumsuz bir imaj bırakıyor.

Ülkemizde şu an yaygın olmasa da ilerleyen yıllarda kredi notunun hayatımızın bir çok alanına gireceğini öngörmek zor olmayacaktır. Eğer notunuzu yüksek tutarsanız bu problemler her zaman lehinize sonuçlanacaktır. Yakın bir gelecekte ekonomik yaşamınızda kredi notunun etkisini burada da görmek mümkündür.

5. Kredi Notunuz Yüksekse Yeniden Yapılandırma Kolay

Eğer kredi notunuz yüksekse kredi kullandıktan sonra yeniden yapılandırma daha kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Eğer kredi notunuz yüksekse aylık ödemeniz gereken kredi taksitini yapılandırma sayesinde daha rahat bir şekilde ödeyebilirsiniz. Kredi borcu yapılandırma hakkında daha detaylı bilgiyi bu bağlantıdaki makalemizde öğrenebilirsiniz. Dolayısıyla kredi notunuz yüksekse ekonomik yaşamınız oldukça belirgin ve rahat hale gelecektir.

6. En Kolay Kredi Notunu Nasıl Yükseltirsiniz?

Kredi notunuzu yükseltebilmek için ilk olarak mevcut kredi borçlarınızı kapatmanız gerekecek. Çünkü bu durum borçlu olduğunuzu ve kredi kullanmak için henüz yeterli olmadığınızı gösterir. Ancak borçlarınızı zamanında ödüyorsanız ve gelir düzeyiniz de uygunsa banka size kredi verecektir.

Düzenli kredi kartı kullanımı ve zamanında ödenen ekstreler kredi notunuzu yükseltir. Ödemeleriniz için otomatik ödeme talimatı vermek ise daha da etkili olacaktır. Faturalarınızı da otomatik ödeme talimatıyla ödemeniz kredi notunu önemli ölçüde etkilemektedir.

7. Kredi Notunuz Düşükse Kredi Başvurusu Yapmayın

Eğer kredi notunuz düşük ise kredi başvurusunu biraz ertelemek ve notu yükselttikten sonra başvuru yapmak daha iyi olacaktır. Çünkü reddedilen kredi başvurusu kredi notunuzu düşürebiliyor. Bu durumda başka bir bankaya gitseniz dahi merkezi sistemden görülen notunuz kredi başvurunuzu yine olumsuz etkileyecektir.

Bu makalemizde sizlere Kredi Notunun yaşamınızı nasıl etkileyebileceğini ve bu notun ne kadar önemli olduğunu anlattık. Sizler de konu hakkında yorumlarınızı ve sorularınızı bizlere iletebilir ve daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

 

Cevap bırakın