7 Maddede Vakıfbank Findeks Risk Raporu Öğrenmek

Vakıfbank Findeks Risk Raporu öğrenme işlemi sayesinde avantajlı bir kredi başvurusu yapabilirsiniz. Çünkü kredi notunuzu öğrenmek kredi başvurusu sonrası olası risklerden sizleri koruyacaktır. Bu makalemizde sizlere Vakıfbank kredi notu nasıl sorgulanır ve kredi notu hakkında bilgiler vereceğiz. İşte detaylar…

1. Findeks Risk Raporu Nedir?

Günümüzde kredi kullanabilmek için başta kredi notu olmak üzere bir çok parametreye dikkat ediliyor. Kredi notu ise büyük bankaların birleşerek kurdukları Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından belirli kriterlere göre verilen bir değerlendirme notudur. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi (TBBRM) tarafından toplanan tüketici kredi ürünleri bilgileri KKB’ye gönderiliyor.

KBB ise tüketicilerin doğrudan erişebileceği bir bilgi bankası kurmak istemiş ve bu amaca yönelik kredi notunuzu öğrenebileceğiniz Findeks hizmete sunulmuştur. Findeks risk raporunu genelikle tüketiciler kullanmakta, KKB veri bankasını ise bankalar kullanmaktadır. Dolayısıyla bankaya kredi ürünleri için başvuru yaptığınızda bankalar KKB’deki notunuzu incelemektedir. Eğer bankaya gitmeden öğrenmek isterseniz Vakıfbank Findeks Risk Raporu öğrenme kapsamında öğrenebilirsiniz.

2. Vakıfbank Findeks Risk Raporu Son 5 Yıllık Bilginizi De Söylüyor

Findeks risk raporu sizin geçmişten günümüze kullandığınız kredi ürünleri hakkında kullanım bilgilerinizi de ifade ediyor. Krediniz kapanmış olsa da veya halen kullansanız da bu bilgiler rapora yansımaktadır. Tüm kredilerinize ait geri ödeme bilgilerinin de yer aldığı bu rapor, kredi başvurusunda göz önünde bulundurulan temel kriterler arasındadır. Findeks risk raporunuz güncel bir şekilde sunulmakta ve tüketici için adeta finansal bir karne niteliğindedir.

3. Vakıfbank Findeks Risk Raporu Nasıl Öğrenilir?

Vakıfbank Findeks Risk Raporunu öğrenebileceğiniz birden fazla yöntem bulunuyor. Bu bilgiyi öğrenmek için aşağıdaki seçeneklerden birini kullanabilirsiniz. Bunlar;

4. Risk Raporunu Öğrenmek Neden Önemlidir?

Risk raporu dediğimiz şey aslında sizin kredi notunuzu ifade etmektedir. Eğer kredi notunuzu düşükse ve bu notla kredi başvurusu yaparsanız kredi notunuz düşebilir. Dolayısıyla kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmek ve bu notu yükseltip öyle başvuru yapmak son derece önemlidir.

Findeks Risk Raporunu öğrendiğinizde kredi kullanım yeterliliğiniz hakkında detaylı bilgilier öğrenebilirsiniz. Diğer bankalara ait kredili ürünlerinizin ödeme ve borç bilgilerini öğrenebilir ve borçlarınıza ait son durum hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca tüm bankalara ait kredi kartlarınızın bilgilerini öğrenebilirsiniz.

5. Findeks Risk Raporu Derecelendirme Kriterleri

Findeks risk raporunuz açıklandığında kredi notunuzu göreceksiniz. Bu not tüketici için bir karne niteliğindedir. Eğer yeterli puana sahip değilseniz kredi başvurunuzu reddedilebiliyor. Peki bu notlar ve anlamları nelerdir?

  • 1700-1900 Kredi Puan Aralığı: Çok İyi
  • 1500-1699 Kredi Puanı : İyi
  • 1100-1499 Kredi Puanı : Az Riskli
  • 700-1099 Kredi Puanı : Orta Riskli
  • 0-699 Kredi Puanı : Çok Riskli şeklindedir.

Yukarıdaki sıraladığımız puanları incelediğimizde kredi notunun 0 ile 1900 puanlar arasında değiştiği gözlemlenmektedir. Eğer kredi notunuz 1100 puan ve üzerinde değilse banka için riskli bir müşteri olarak değerlendirilirsiniz. Bu durum ise kredi almanızı zorlaştıracaktır. Eğer 1100 ve üzerinde bir puan aralığına sahipseniz Vakıfbank kredi başvurunuzun kabul edilme durumu da giderek artmaktadır. Kredi notunuz çok iyi olduğunda bankalar size kredi vermek için çaba gösterecektir.

6. Kredi Notum Düşük Nasıl Yükseltirim?

Kredi notunun düşük olmasının en temel nedeni kredi geri ödemelerinin zamanında yapılmaması ve ilk defa kredili ürün kullanacak olmanızdır. Dolayısıyla kredi notunuzu yükseltmek için yapmanız gereken en temel işlem kredi borcunuzu zamanında ödemektir. Bunun yanı sıra kredi kartınıza vereceğiniz otomatik ödeme talimatları kredi kartı limitinizi ve kredi notunuzu olumlu yönde etkileyecektir.

7. Kredi Notu Aynı Zamanda Borçlarınızın Da Bir Simgesidir

Kredi notu aynı zamanda başka bir bankaya olan borcunuzu da gösterebiliyor. Yani kredi notunuzun düşük olması için hiç bir gerekçe yoksa ve kredi notunuz düşükse bankaya olan kredi borcunuzdan dolayı olabilir. Eğer kredi borcunuzu öderseniz kredi notunuz yükselebilir. Anca kredi notunun yükselme süresi borç ödendikten bir kaç gün sonraya kadar sürebilmektedir. Dolayısıyla borcunuzu ödedikten bir kaç gün sonra kredi notunuzu öğrenip başvuruya öyle gitmeniz sizin için daha yararlı olacaktır. Bu sayede yüksek bir kredi notuyla Vakıfbank kredi başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bu makalemizde sizlere Vakıfbank Findeks Kredi Notu öğrenme ve kredi notu öğrenmek için kullanabileceğiniz yöntemleri anlattık. Ayrıca kredi notu neden önemlidir, findeks risk raporu ve kredi notu arasındaki bağ nedir gibi sorularınıza da yanıt vermiş olduk. Bu kapsamda sormak istediğiniz tüm soruları yorumlar kısmında ifade edebilirsiniz.

Cevap bırakın