8 Adımda Televizyonların Reklam Ücretleri Ne Kadar?

Televizyon (TV) reklamı verme bir çok şirketin hayallerini süsler. Bu durumun hayalin ötesine geçememesinin ise bir nedeni bulunuyor. Çünkü televizyonda reklam verme maliyeti oldukça yüksek. Öyle ki orta ölçekli veya küçük bir şirketin reklam vermesi mantıklı bir yatırım olmazdı her halde. Bizler de sizlere reklam verme maliyetleri, reklam türleri ve TV’lerin reklam politikaları hakkında bilmeniz gerekenleri derledik. Peki televizyonda reklam vermenin maliyeti ne kadar? İşte detaylar…

1. TV’lerde Reklam Ücreti Saniye Başına Hesaplanıyor

Televizyonda gördüğünüz kısacık reklamlar gün boyu gösterildiğinde bir servete mal oluyor. Çünkü bu reklamların her saniyesi altından bile kıymetli. Öyle ki bazı durumlarda reklam ücretleri saniye başına 40.000 TL’yi bulabiliyor. Yani 10 saniyelik bir reklam için 400.000 TL ödemeniz gerekebilir. Üstelik bu durum sadece bir defa gerçekleşiyor.

2. Televizyonda Reklam Ücreti Yayın Durumuna Göre Değişiyor

 

Diziler, milli maçlar, filmler, eğlence ve yarışma programları televizyonların vazgeçilmez ögelerdir. Bu ögelerin içerisindeki bazı programlar ise kanal için vazgeçilemez niteliktedir. Örneğin Kurtlar Vadisi dizisi o kadar etkiliydi ki, dizi yayındayken tüm Türkiye ekran başına geçiyordu. Bu durum milli maçların olduğu dönemlerde de geçerlidir. İşte bu tür programların olduğu dönemlerde reklam ücretleri oldukça artıyor. Şirketler bu programlara reklam verebilmek için adeta birbirleriyle yarışıyor. Sayısı on milyonları bulan programlarda reklamlar oldukça geniş bir kitleye ulaşıyor. Haliyle her saniyenin kıymeti daha da artıyor.

3. TV’lerde Reklam Ücretleri Ne Kadar?

Bir önceki başlıkta TV kanallarının reklam maliyetleri programın türüne göre değiştiğini ifade etmiştik. Bu programlara, kanallara ve ücretlerine örnek verecek olursak başlıca reklam ücretleri şunlardır;

  • Star TV: Olay Yeri Dizisi reklam ücreti saniye başına 520 TL iken, Ufak Tefek Yalanlar Dizisi için bu ücret 4.160 TL’ye çıktığı ifade edilmektedir.
  • Kanal D: Beyaz Show için saniye başına reklam ücreti 5.200 TL iken, Magazin D programında 720 TL’dir.
  • Show TV: Çocuktan Al Haberi Programı için reklam ücreti 570 TL iken, Güldür Güldür programında 2600, Çukur Dizisi reklam ücreti ise 3650 TL’dir.
  • Fox TV: Kadın Dizisi için reklam ücreti 3650 TL iken, bu ücret stil avcıları programında 625 TL olduğu ifade edilmiştir.

Yukarıdaki reklam ücretleri incelendiğinde ortalama bir program için 2.600 TL ile 720 TL/Saniye ücret alındığı görülürken, izlenme oranı yüksek popüler programlar içinse 2.600 TL ile 5.200 TL arasında reklam ücreti alındığı görülmektedir.

4. Televizyonlarda Reklam Türleri Kaça Ayrılır?

TV reklamları kendi içerisinde 4’e ayrılıyor. Bu reklamlar yayımlanma türüne göre faklı gruplara ayrılmıştır. Bunlar;

  • Spot Reklamlar,
  • Bant Reklamlar,
  • Ürün Yerleştirme,
  • Sponsorluk şeklindedir.

5. TV’lerde Spot Reklamlar Nasıl Yayımlanır?

Spot reklamlar aslında en çok rastladığımız reklam türüdür. Bu reklamlar reklam kuşağı adı verilen zaman aralığında yayımlanıyor. Bu zaman aralığında programa ara verilmiş ve bir çok reklam arka arkaya yayınlanmaktadır. Bu reklam türünü genellikle büyük firmalar büyük kanallarda tercih etmektedir.

6. TV’lerde Bant Reklam Nedir?

Bant reklamlar program esnasında yayının en fazla 1/4’dünü doldurabilecek seviyede olabilir ve 8 saniye kuralı vardır. Bu kuralları radyo televizyon üst kurulunun belirlediği ifade edilmektedir.

7. TV’lerde Ürün Yerleştirme Reklamı Nasıl Yayınlanır?

Ürün yerleştirme reklamlarına sıkça rastlamışsınızdır. Bu reklam türlerinde firmalar programın içerisinde izleyicinin dikkatini çekecek şekilde ürünlerini sergilerler. Örneğin bir bilgisayar veya cep telefonu markasının ürünlerini dizi oyuncusunun kullanması gibi…

8. TV’lerde Sponsor Reklamı Nasıl Yayınlanır?

TV’lerde sponsor reklam türü dizi ve eğlence programları gibi yayınlarda başlangıçta, reklam aralarında ve bitişte gösterme girer. Örneğin bir eğlence programı başlarken Y firmasının sunduğu eğlence programı başlıyor gibi…

Bu makalemizde sizlere televizyon reklamlarının maliyetleri ve bu maliyetin program türlerine göre değişimini ifade ettik. Sizler de TV reklamları hakkında düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz ve konu hakkında öğrenmek istediğiniz tüm soruları ifade edebilirsiniz.

Cevap bırakın