9 Adımda Hisse Senetleri Hakkında Bilmeniz Gereken Bilgiler

Hisse senedi aslında bir nevi ortaklıktır. Bir şirketin anaparasının parçalarına denir. Bir firmaya ait olan hisse senedini alan kişiler, aslında o şirketin ortağı olurlar. Eğer hisse senedi almak isterseniz, şirketin halka arz edilmiş ve hisse senedinin borsaya kayıt ettirilmiş olması gerekmektedir. Borsa, hisse senedi ve halka arz gibi pek çok sözcük kafanızı karıştırabilir. Hisse senedi ve bu kelimeler hakkında bazı çalışmalar yaptık. İşte, en çok kullanılan terimler;

Halka arz ne demektir?

Bir şirketin hisseleri aracılığı ile kendine ortak almasına verilen isimdir. Genelde şirketler büyüme süreçlerinde halka arz yaparlar. Eşit oranda bölünmüş belirli miktarda hisseleri aracılığı ile ortak alırlar. Bu sayede şirketler büyüme için gerekli olan maddi kaynağı yaratmış olur.

Şirketler ne kadar hisse satacaklarını nasıl hesaplarlar?

Halka arz öncesi şirketler ne kadar hisse satacağını belirlemek zorundadır. Banka ve uzman ekiplerle bir araya gelerek şirketin maddi olarak değeri, kar ve zarar durumu, gelecek kazançları, planlanan satış grafiği ve benzer olan şirketlere göre şirketin durumu ve konumu incelenir. Tüm bu titiz hesaplamalar sonucunda banka şirkete ne kadar hisse satabileceğini bildirir. Şirketin yönetim kurulu tarafından önerilen hisse satışı planlanır. Fakat şirketler, yönetimi ellerinde tutmak amacıyla hisselerin yarısı veya daha fazlasını satışa çıkarmazlar.

Hisse senedinin fiyatlandırılması nasıl yapılır?

Şirketin halk tarafından popüler olması ve karlılığının yüksek olması, hisselerin birim fiyatının yüksek olmasına neden olur. Çünkü hisselere yüksek talep olması hisse birim fiyatlarının belirlenmesini sağlayacaktır. Özetle, birim fiyatlar arz talep dengesine göre belirlenmektedir.

Hissenin kar getireceği nasıl anlaşılır?

Hisselerin kar getirip getirmeyeceği konusuna kulaktan duyma sözlerle asla karar verilmemelidir. Bu durumda araştırma yapmak çok önemlidir. Hisse satan şirketlerin internetten ve finans kuruluşlarından araştırılması gerekmektedir.

Bir hisse senedinin kar getireceği yani yükseleceğini anlamak için, şirketin kar ve zarar analizleri, ortaklık yapısı, farklı alanlarda olan faaliyetleri hissenin olumlu ya da olumsuz etkilenmesini sağlamaktadır. Ayrıca Amerika’da yayınlanan ekonomik veriler, merkez bankası politikaları ve ülkenin enflasyon oranları hisse senedinin hareketlerini etkilemektedir. Tüm bu konular külfetli ve yorucu olsa da, hisse senedi almayı düşünüyorsanız hepsini takip etmekte fayda vardır.

Borsa’da dalgalanma ne demektir?

Dünyada olan ekonomik gelişmeler, savaşlar, siyaset,  faiz durumları ve benzeri durumlar borsada dalgalanmalara neden olur. Bu durum hisselerde düşüş meydana getirebilir. Fakat bunlar geçici olduğu için sakin kalmakta fayda vardır.

Elinizde olan hisselerde %5 -10 arasında düşüş olduysa, hisseyi satmanın gerekli olduğu söylenir. Tüm bunlara rağmen uzun vadede kar getirecek bir yatırım yaptıysanız, beklemenin de ilerleyen dönemde getiri sağlayacağı düşünülebilir.

Bir hisse ne kadar bekletilmelidir?

Eğer paraya ihtiyacınız varsa hisseyi hemen satabilirsiniz. Fakat paraya ihtiyacınız yoksa rutin kontrolleri yaparak bekleyebilirsiniz.

Kar payı ödemesi nedir ve neden dağıtılır?

Şirketlerin yaptıkları kardan hissedarlara ödediği paraya kar payı ödemesi denilir. Bu durum şirketler için çok önemlidir, çünkü genelde hisse birim fiyatlarının yükselmesine neden olurlar. Kar payını düzenli dağıtan şirketler, daha fazla yatırımcıyı kendine çeker. Ancak burada dikkat edilmesi gereken şey, kar payı dağıtmayan şirketin kötü durumda olduğunun düşünülmemesi gerektiğidir. Şirketler bazen kar payını dağıtmaz ve şirketin gelişimi için harcar. Bu durumda şirkette hızlı bir büyüme gerçekleşir.

Borsada hisselerin geri alınması nedir?

Hisselerin geri alınması, piyasada az hisse kalmasına neden olur. Bu durumda hisselerin birim fiyatları artar. Genelde hisselerinin düşük fiyattan satıldığını düşünen şirketler, hisseleri toplar ve birim fiyatı arttırır.

Yatırım fonu mu? Hisse mi?

Yatırım fonu, fon yöneticilerinin pek çok hisseyi bir araya getirip yatırım yapmanızı sağlarlar. Özetle; hisse alırken veya elinizde tutarken, yapmanız gereken tüm araştırmaları sizin yerinize yapıp kolaylık sağlarlar.

Cevap bırakın