Acil Para Lazım Diyenlere 8 Para Bulma Yöntemi

Para denilen şey, dünyadaki tüm insanlara lazımdır. Herkesin harcaması ve giderleri farklı olduğundan illaki para ihtiyacımız olacaktır. Kazancımızın yetmediği zamanlarda da borç para bularak bu ihtiyaçlarımızı gidermek durumundayız. Bu yazımızda acil para nasıl bulunabilir konusunu araştırdık. Örneğin hiç beklenmedik bir şekilde hastanelik bir vaka ile karşı karşıya kalabiliriz ya da ödememiz gereken borçlara sıkışabiliriz. Ya da çok büyük bir işi kaçırmamak için bir şekilde para ihtiyacımız oluşabilir. İşte bu gibi durumlarda nerelerden acil bir şekilde para bulacağız şimdi anlatıyoruz.

1. Acil Para İhtiyacınızda İlk Olarak Bankaların Kapısını Çalın

Diyelim ki çevrenizdeki kişilerden borç istemek zorunuza gidiyor. Kimseye minnet etmeye gerek görmüyorsunuz. O zaman yapacağınız ilk iş bankaları yoklamak olacaktır. Bu şekilde faiz ödeyeceksiniz ama günlük hayatın bir parçası haline gelmiş durumda olduğundan kimse tarafından yadırganmayacaksınız. Eğer faizli kredi kullanmak istemiyorsanız kar payı ile iş yapan firmalar da bulunuyor. Buraları da tercih edebilirsiniz. Bankadan kredi çekebilmek için en önemli husus gelirinizin düzenli olması gerekiyor. Yoksa bankalar kredi başvurunuza olumsuz  yanıt verebilirler. Evet belki geliri olmayan kişilere de kredi kullandırılıyor fakat buradaki kredi tutarı işinizi görür mü bilmiyorum.

Maaş bordronuz ile bankaya gittiğiniz zaman size gelirinizin 12 katına kadar kredi verebilirler. Maaşınızın yanı sıra gelir getiren kira gibi unsurlarda oldukça önemli. Bunların yanı sıra kredi notunuz da kredi çekebilecek düzeyde olmalı. Bu notunuz kredi almaya yetiyorsa bankalar size kredi verecektir. Eğer kara listede olan birisi iseniz 5 yıl bankadan kredi çekmeyi unutun.

2. Tanıdıklardan Borç Para Bulmayı Deneyin

Diyelim ki kredi notunuz düşük çıktı veya bankaların kara listesinde yer alıyorsunuz. Bu durumda eş dost akrabalardan borç para bulma yoluna gidebilirsiniz. İlk olarak en yakınınızda bulunan kişilerden başlamanız sizin için daha iyi olacaktır. Daha sonra arkadaşlarınıza sorun derim. Belki bu insanlara minnet duygunuz oluşacak ancak bu paralar faizsiz olacaktır bunu unutmayın. Böyle bir durumda borç buldu iseniz söylemiş olduğunuz güne kadar kimse size borcunu ver demeyecektir. Size borç verecek kimseniz yoksa başka yollara aramalısınız. Şimdi o yollara devam edelim.

3. Ek Hesap İle Günlük Faizli Kredi Kullanımı

Bankada hesabı bulunan kişilerin ek hesabı genellikle oluyor. Bu hesaplar bir çok bankada ücretsizdir. Bunun size bir zararı olmaz. Zaten hesabınızda ek olarak en fazla 3 – 5 bin TL bir para tanımlı olacaktır. İhtiyaç halinde bu ek hesapta bulunan parayı kullanabilirsiniz. Ancak bu kullanılacak parayı en fazla bir ay sonra ödemeniz gerekli. Çünkü buradan çekeceğiniz paraya günlük faiz uygulanmaktadır. Herhangi acil bir durumda örneğin doğum, ölüm, hastane masrafları vb. gibi olaylarda buradan nakit para kullanmanız mantıklıdır.

4. Kredi Kartından Nakit Avans Çekimi

Ek hesaplarda olduğu gibi kredi kartlarında da belirli bir miktar para çekme limiti bulunmaktadır. Buna nakit avans adı veriliyor. Ama buradan çekeceğiniz para da faiz oranı ek hesapta uygulanan faiz oranından yüksektir. Bunun için ek hesapta tanımlı paranız varsa oradan nakit kullanmanız daha avantajlı olacaktır. Diyelim ki acil bir şekilde paraya ihtiyacınız oldu ve sizin toplamda 4 – 5 tane kredi kartınız bulunuyor. O zaman hepsinden toplamda 10 bin tl ‘nin üzerinde bir nakit para çekebilirsiniz. Eğer bu para dahi benim işimi görmez diyorsanız diğer seçeneklere bir göz atalım.

5. Arabanızı Satmanız Gerekebilir

Diyelim ki çok acil şekilde nakit ihtiyacınız var ve küçük tutarlar sizin işinize yaramıyor. Bankaların da kredi vermediğini düşünürsek arabanızı satmanız en mantıklı yol olacaktır. Ancak arabalarda hemen satılıyor mu sanki dediğinizi biliyorum. Bunun için aracınızı satabilecek teknikleri bilmeniz sizin için önemli. Ancak acil nakit için bunları yapmalısınız. Diyelim ki arabanız 40 bin tl değerinde ancak acil bir paraya sıkıştığınız anda bu aracı 37 – 38 bin tl civarlarına satmak zorunda kalabilirsiniz. Özellikle internette böyle arabaları arayan insanlar bir hayli fazla. Ancak, Arabanız yoksa başka yollara bakıyoruz.

6. Ev, Yazlık, Arsa, Dükkan Gibi Taşınmazlarınız Varsa Bunları Satışa Çıkarabilirsiniz

Diyelim ki yukarıdaki seçeneklerin hepsini denediniz ve nakit bulamadınız ve size çok para kazandıracağını düşündüğünüz bir anlaşma yapmak üzeresiniz. Bu durumda eğer gayrimenkulünüz var ise bunu satışa çıkarabilirsiniz. Aynen araç satışında olduğu gibi belki değerinin altında bir rakama satmak zorunda kalabilirsin. Fakat yapacağın anlaşmadan bunun fazlasını elde edebileceğini düşünüyorsan satmak mantıklı olabilir.

7. Factoring Şirketlerinden Nakit Para İhtiyacını Karşılayabilirsin

Bu şirketler kesinlikle tefeci değildir bunu öncelikle söyleyelim. Tefecilik bir suçtur fakat bu firmalar kanunen kurulmuş ve ticari hayatta bulunan şirketlerdir. Buradan nakit ihtiyacınızı karşılayabilmek için tek kriter elinizde çek veya senet bulunması gerekiyor. Bu çek ya da seneti bu kurumlara vererek, kurumların bu evraklar üzerindeki tutar üzerinden belli bir kesinti yapması sonucu nakit ihtiyacınızı karşılayabileceksiniz. Dediğimiz gibi tefeci olarak çalışanlardan ziyade bu tür yasal şekilde kurulan şirketleri seçmeniz sizin için oldukça önemli olacaktır.

8. Yastık Altındaki Altınları veya Dövizinizi Bozdurun

İnsanlar genellikle gelirinin harcamadığı kısmını bir şekilde biriktirmektedirler. Bunların başında ise altın ya da döviz almak geliyor. Eğer sizin de geçmişte biriktirmiş olduğunuz bu tür bir birikiminiz varsa bunları bozdurabilirsiniz.

9. Senetle Acil Para Verenlere Dikkat Edin

Diyelim ki bu yöntemleri denediniz ve işe yaramadı. Bu durumda belki de simsar diye tabir edilen tefecilere başvurmak zorunda kalabilirsiniz. Bu kişiler size senet imzalatarak nakit ihtiyacınızı karşılayacaklarını söyleyecektir. Bu yöntemi kesinlikle tavsiye etmiyoruz ancak başka çareniz yoksa gerçekten çok dikkatli olmanız gerekecektir. Ama şunu aklınızdan çıkarmayın bu yol sizin için en son seçenek olsun.

Cevap bırakın