Altının En Çok Kullanlığı Temel Alanlanlar

Latince’de parlayan manasında kullanılan “Aurum” kelimesinden altın kelimesine dönüşen bu metal, yüzyıllar içinde çok daha fazla değerlenmiştir. Türkçede Orhun yazıtlarında, eksiksiz parlayan ve gümüş getirdi (altun kümüş kergeksiz kelürdi) sözü ile kullanılmaya başlandığı düşünülmektedir. Kimyasal olarak “Au” simgesiyle bilinir. Kolay işlenen bir metaldir. Gümüş ve bakırdan sonra elektrik iletkenliği en yüksek olan metaldir. Asitlere karşı dayanıklı, havadan ve sudan etkilenmeyen bu metal aslında tüm dünya için önemlidir. İyi bir yatırım aracı olmasının yanı sıra, pek çok alanda rahatlıkla kullanılmaktadır. İşte, altının kullanıldığı alanlar;

Kuyumculuk

Kuyumculuk sektöründe kullanılması çok eski dönemlere kadar uzanmaktadır. Milattan önce 6 binli yıllarda, altının takı olarak kullanıldığına dayalı arkeolojik kanıtlar vardır. Altın kolaylıkla dövülebilir, kabartılabilir, oyulabilir ve kakılarak şekil verilebilir bir metaldir. Suya ve havaya dayanıklı olduğundan kararmaz. Bu nedenle de, takı olarak çok kullanışlı kabul edilir.

Altının ayarı saflığını gösteren bir durumdur. Altının bütününün bir parçasına ayar denilmektedir. En saf altın 24 ayardır ( İçinde %99 altın vardır. ) 22 ayar altında %91, 18 ayarda %75, 14 ayarda %58 oranında altın bulunmaktadır. Daha düşük olan altın ayarları şekil verilmesi zor olanlardır. İçine daha yoğun metal girmesi gerekmektedir.

Yatırımda altın

Altının iyi bir yatırım aracı olarak kullanılmasının başlıca nedeni, az bulunan bir metal olması ve dünyanın her yanında rahatlıkla nakit paraya dönüştürülebilmesidir. Bu nedenle, tüm dünyada altın borsaları faaliyet göstermektedir. Altının yükselmesi ve düşmesi, bu metale yatırım yapanlara ciddi manada para kazandırmaktadır. Özellikle Türkiye’de en küçük yatırımcılar bile yastık altı olarak adlandırılan bir şekilde altına yatırım yapmaktadır.

Sağlıkta altın

Altın pek çok hastalıkta tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bazı kanser türlerinde, radyoaktif altın izotopları tedavide başarı sağlamaktadır. Ayrıca belirli göz hastalıklarında, göz kapağına enjekte edilerek altın kullanımı yapılmaktadır. Çeşitli ortodontik cihazlarda ve diş dolgularında altın kullanılır. Çünkü altın alerjik değildir, ayrıca altında oksitlenme ve bozulma meydana gelmez.

Teknolojide altın

Teknoloji, altının en fazla kullanıldığı alanlardandır. Bilgisayarlarda, cep telefonlarında ve televizyonlarda altın kullanılır. Dayanaklı ve iletken bir metal olması nedeniyle altın, son yıllarda üretilen hemen hemen her elektronik alette az veya eser miktarda yer almaktadır.

Altın hakkında ilginç bilgiler

Tarih boyunca üretilen altının 5,5 trilyon dolar değerinde olduğu düşünülmektedir. Tarih boyunca üretilen bu altınların yaklaşık yarısı kadarının devletlerin hazinelerinde olduğu varsayılmaktadır. Bugün kullanılan altınların sürekli eritilip kullanması dolayısıyla antik altınlar olduğu kabul ediliyor. Dünya altın üretiminin yarısı takılarda ve süs eşyalarında, %40 kadarı yatırımlarda, geri kalan kısmı ise sanayide kullanılmaktadır.

Cevap bırakın