Araba Kredisi Almak İçin Bilmeniz Gerekenler

İnsanların ekonomik güçleri arttıkça harcama kalemleri de değişiklik göstermektedir. Buna bağlı olarak da araba satın almak dahil pek çok konuda harcamalar sürekli olarak artmaktadır. Günümüzde artık otomobil sahibi olmak bir ihtiyaç ve gereklilik halini almıştır. Ancak almak istediği arabanın fiyatının yüksek olması ve tamamının bir anda ödenememesi nedeniyle, insanlar araba kredisi kullanarak hayallerindeki arabaya kavuşabilmektedirler. Bu yazımızda, araba kredisi ile ilgili bilgiler vereceğiz. İşte, detaylar;

Bankaların müşterisi olsun ya da olmasın, araba almak isteyenler için kullandırdığı bir kredi ürünüdür. Bankaların istediği koşulları yerine getiren herkes bu krediye başvuruda bulunarak araba kredisine kavuşabilir. Bankaların belirlemiş olduğu kuralların haricinde, BDDK’nın (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) belirlemiş olduğu bir takım koşullar da bankaları bağlamaktadır. Araba kredisine başvuru yapmadan evvel bu koşullara bakmak herkes için yararlı olacaktır.

Araba kredisinde koşullar nelerdir?

Sıfır veya ikinci el araba satın almak için krediye başvuracak olanlar bir takım şartlarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bunların başında kredinin vade sınırlamasıdır. BDDK tarafından yapılmış olan en son güncelleme ile araba kredileri en fazla 48 ay vadeli olabilmektedir.

Diğer bir koşul da, kredi tutarının araba değerine olan oranıdır. Yani, arabanın değeri 50 bin TL’ye kadar ise %70’i oranında, arabanın değeri 50 in TL ve üzerinde ise 50 bin TL’ye kadar %70’i oranında, 50 bin TL’nin üzerinde kalan kısım için ise %50 oranında kredi tahsisi yapılmaktadır. Belirtilen bu oranlar ikinci el ya da sıfır arabaların tümünü kapsamaktadır. Kredi ile ikinci el araba alacaksanız, alacağınız arabanın en çok 5 yaşında olması koşulu bulunmaktadır. Bu yaştaki arabaların kasko değerleri üzerinden kredi işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz koşullar ışığında sizin için uygun olan herhangi bir bankaya talep edilen belgeler ile birlikte araba kredisi için başvuruda bulunabilirsiniz. Tabi başvurularınızda dikkate alınması gereken yine kredinin faiz oranları ve ödeme koşullarının ne olduğudur. Çünkü bazı bankalar kredi kampanyalarında birkaç ay erteleme gibi avantajlar da sunabilmektedir.

Cevap bırakın