ATM’de Kartınız Sıkıştıysa Bu 2 Adımı Uygulayın

ATM işlemlerinde bir çok kullanıcı ATM’de banka kartım, kredi katım ve param sıkıştı ne yapmalıyım gibi soruları bizlere yöneltiyorlar. Bizler de sizlere en pratik ve güvenli bir şekilde bu durumda yapmanız gerekenleri anlattık. İşte detaylar…

Kredi kartı ve bankamatik kartlarının kaybolması, çalınması veya ATM’de sıkışması gibi durumlar oldukça risklidir. İstenmeyen kişilerin eline geçmesi halinde kartınızla alışveriş yapılabilir ve sizi zor duruma sokacak problemler ortaya çıkabilir. Bu nedenle dikkatli davranarak sizlere ifade edeceğimiz adımları uygulamalısınız. Bunlar oldukça basit ve kısa sürede uygulamaya geçebileceğiniz adımlardır.

1. ATM’de Kartım Sıkıştı Ne Yapmalıyım?

ATM kartımı yuttu diyorsanız ilk adım işiniz bitti ise hesabınızdan çıkış yapmak olmalıdır. Kartınız sıkışmasına rağmen halen ekranda hesabınız açık ise çıkış yapmayı denemeli ve olsa da olmasa da ATM’nin yanından ayrılmamalısınız.

Bu durumda yapmanız gereken ikinci adım ATM’nin yanından uzaklaşmamaktır. Çünkü hırsızların yaptıkları düzenekle kartınızın ATM’de sıkışması sağlanabiliyor. Eğer kartınız görünebilir bir şekilde ise dikkatli davranarak kartınızı çıkarmayı deneyebilirsiniz. Ancak kartınızın zarar görmemesine de dikkat etmelisiniz.

Eğer kartınızı çıkarmanız mümkün değilse, ATM’nin yanında beklerken bankanın müşteri hizmetlerini aramalısınız. Müşteri hizmetleri numarası ATM’nin üzerinde genellikle yazmaktadır. Bu nedenle internette iletişim numarası arayarak vakit kaybetmenize gerek yok.

2. Müşteri Hizmetleri Yetkilisiyle Ne Konuşacağım?

Müşteri hizmetleri hattını bankada kayıtlı olan numaranızla aramanız işleminizin daha hızlı gerçekleşmesi için önemlidir. Aksi halde onay işlemi için vakit kaybedebilirsiniz. Eğer zamanınız varsa bu problem olmayacaktır. Yanınıza gelip müşteri hizmetleri yetkilisini aramak için isterseniz benim numaramı kullanabilirsiniz diyenlere güvenmemelisiniz. Başka çareniz yoksa değerlendirilebilir.

Müşteri hizmetleri yetkilisine kartınızın ATM’de sıkıştığını ifade etmelisiniz. Bu durumda size kartınızın iptal edilmesi ya da bir yetkili gönderme teklifinde bulunulacaktır. Size uyan bu iki durumdan birini tercih ederek kartınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Bu makalemizde sizlere ATM’de kartınızın sıkışması halinde yapmanız gerekenleri anlattık. Konu hakkında sormak istediklerinizi bizlere mail ve aşağıda bulunan yorumlar kısmında ifade edebilirsiniz.

Cevap bırakın