Az Sermayeli ve Sermayesiz En İyi 12 iş Fikri

Günümüzde artık internet ortamında hem yetişkinler hem genç kesim iş bulma imkanına sahip. İnternetin yanı sıra da gerçek hayatta yapacağınız birkaç şey sayesinde sermaye olmadan para kazanmak elbette mümkün.

Bu yazımızda sermaye olmadan nasıl para kazanılabileceği konusunu siz değerli okuyucularımız için araştırdık. Bu yazımızı okuyarak sermayesiz iş fikirlerinin neler olduğunu öğrenebilir ve belki de hemen bir işin ucundan tutmaya başlayabilirsiniz. İşte size iş fikirleri

 1. Stand Kurmak

Sermayesiz bir şekilde yapacağınız işler arasında stand kurmak işi yer alıyor. Sizler de hediyelik eşyalar ya da şekerleme, pop corn gibi ürünleri satabileceğiniz bir stand kurarak gelir elde edebilirsiniz. Bunun için öncelikle bulunduğunuz belediyeden izin almak şart. Buna benzer şekilde midye, kumpir ya da pilav tezgahları gibi alanlar da stand işi içerisinde sayılabilir.

 1. Fidan Yetiştiriciliği

Yine hiç sermayeniz olmasa da yapabileceğiniz bir iştir. Evinizin durumu müsaitse ve bu işten anlıyorsanız gelir elde edebilirsiniz. Fidanları büyütüp dikilecek bir büyüklüğe ulaştırdığınız zaman bunları toplu olarak satabilirsiniz. Fidanla birlikte gül, çiçek gibi bitkileri de büyütüp gelir elde edebilirsiniz.

 1. Çif Köfte Dükkanı Açmak

En fazla 5 bin tl bir bütçe ile bu dükkanı açabilirsiniz. Son dönemlerin gözde meslekleri halinde olan çiğ köfteciliğin zor bir yanı da yok. Çünkü hazır çiğ köfteler kullanıyorsunuz. Fakat bu işte sermayeniz fazla olursa daha güzel bir dükkan açabilir ve daha çok gelir elde edebilirsiniz.

 1. Danışmanlık Hizmeti

Özellikle son zamanlarda sayıları oldukça artan danışmanlık şirketleri görülmektedir. Bunlar hiçbir sermayesi olmadan sadece bildiklerini karşı tarafa aktararak para kazanıyorlar. Eğer bir sektör veya bir konu hakkında uzman olduğunuzu düşünüyorsanız böyle bir iş yapabilirsiniz.

 1. Yerel Hizmetler

Aslında bu başlığın altına hali hazırda tüm esnafları koymak mümkündür. Çevrenizdeki kişilere belirli bir ücret karşılığında ürün ya da hizmet satabilirsiniz. Diyelim ki birisinin bir işi yaptırmaya ihtiyacı var ve onlara yardımcı olabilmek için siz bu işi yapabilirsiniz. Mesela, bahçe işleri, ev işleri, köpek gezdirme, çocuk bakımı, ev hayvanı bakımı, özel ders vermek gibi.

 1. El İşi

Yaratıcılığı yüksek olan insanlar kendilerinin yapmış olduğu ürünleri çarşı, Pazar, kermes veya internetten satabilirler. Hatta internet üzerinden yapılan satışlarda kendi sitenizi dahi kurabilmenizin yanı sıra bu işi yapan gittigidiyor, sahibinden gibi uygulamalara üye olarak da satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Hatta bazı internet siteleri tişört, bardak gibi ürünlerin farklı tasarlanması adına insanlara para kazandırıyor. Yani güzel bir ürün tasarlayarak bu sitelerden para kazanabilirsiniz.

Satımını yapabileceğiniz el işi ürünlerine örnek verecek olursak;  resim vb gibi sanat işleri, tişörtler, bardak ve kupalar, peluş bebekler, mücevherat, sabunlar, banyo aksesuarları vb.

 1. Dijital Servisler

Bu tür işleri yapmak için üniversiteden mezun olmaya gerek yoktur ancak gayet zahmetli ve tecrübe gerektiren işlerdir. Teknoloji çağında yaşıyor olmamızdan dolayı bu tür kişilere oldukça fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Bu türden işlere örnek verecek olursak;  web tasarımı, video ve ses editörlüğü, online destekler, grafik tasarım ya da sosyal medya danışmanlığı olabilir.

 1. Fenomen Olmak

İnternet üzerinden sadece kendilerine yayınlayarak para kazanan insanlar oldukça fazladır. Takipçi sayılarının fazla olmasından dolayı bu kişilere reklam yapabilmek için markalar bu fenomenlere para kazandırıyorlar. Fenomen olabilmenin yollarına bakacak olursak;

Youtube: Reklam yaparak para kazanabileceğiniz ve üstüne eğlenebileceğiniz yollardan birisi Youtube da bir kanal açmaktır. Hobi veya ilginizi insanlara anlatarak para kazanabilirsiniz. Kimisi makyaj yaparak, kimisi yoga ya da fitness yaparak, kimisi taklit yaparak youtube da kendi kanalına videolar yüklüyorlar ve bu sayede para kazanıyorlar. Sizin de bir yeteneğiniz veya ilgili olduğunuz alan varsa bu yolu deneyebilirsiniz.

İnstagram: Mantık youtube ile aynıdır. Takipçi sayısı fazlalaştıkça markalardan gelecek reklam teklifleri sayesinde para kazanacaksınız.

Blog: İnternet üzerinden para kazanmanın başka bir yolu da blog sayfasıdır. Son zamanlarda görsel öğeler daha çok tercih edilse de blog siteler de halen popüler durumdalar. Önce bir blog sayfası açıp youtube veya instagrama geçiş yapmak oldukça mantıklı bir hareket olacaktır.

 1. Uygulamalar

Oyunlar, ödev yazma, iş arama motoru oluşturma ve daha niceleri diyebiliriz. Her türlü uygulamaya ihtiyaç vardır. Özel okulların bir çoğu uygulama geliştirme adında dersler dahi veriyor. Bu işi öğrenmeniz için şu an piyasada bir çok kitap mevcut.

 1. Bilgisayar Kurulumu ve Tamiri

Artık her evde bilgisayar olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bilgisayarı bozulan ve yeni bir bilgisayar alan kişinin bilgisayar kurulumu ve tamirini yapabilmesi oldukça zordur. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan insanlar genellikle birinden yardım istiyor ya da teknik servis çağırıyor.Bu durumu siz avantaja dönüştürmek istiyorsanız bu işten para kazanma şansını elde edebilirsiniz.

 1. Fırın İşleri

Cup kekler şu an oldukça moda. Ancak böyle bir işten para kazanmak istiyorsanız daha farklı ürünleri de çıkarmanız gerekecek. Bu ürünleri kermeslerde, dükkanlarda hatta standlarda bile satabilirsiniz. Ürettiğiniz ürünün durumuna göre internet üzerinden dahi satışı mümkün olabilir.

 1. Amazon Fulfillment

Bu sistem sayesinde az bir zahmet karşıtı, Amazon sitesinin depolama, satma ve sipariş hizmetlerini kullanarak para kazanmanız mümkün. Yapmanız gereken tek şey indirimli ürünleri bularak bunu Amazon internet sitesine göndermek. Bu işi yapabilmek için tek kriter iyi derecede ticari zeka. Başka bir şeye gerek yok.

Girişimcilerin Hesaba Katması Gereken Durumlar

Önceliğiniz yaptığınız işin yasalara uygun olup olmadığını kontrol edin ve size sıkıntı çıkarmayacağını düşündüğünüz bir iş yapmaya özen gösterin. Evde kendi işinden para kazanmak isteyenlerin yapacağı işler arasında şunları sıralayabiliriz:

– İş ile ilgili belgeleri ve izinleri almanız gerekecek

– Doğru bir muhasebe yöntemi ile vergilerinizi ödemelisiniz

– Gerekli görülürse banka hesabı açmalısınız

Eğer bir işte başarılı olmak ve para kazanmak istiyorsanız önceliğiniz kaliteli bir ürün ya da hizmeti, onu tercih edecek tüketiciyle buluşturmanın yollarını bilmelisiniz. Yani sadece bir fikir üreterek başarı beklemek yanlış bir tutum olacaktır. Bunun yanı sıra ürününüzü pazarlayabilmeli ve iş stratejinizi duruma göre değiştirebilmelisiniz.

İnsanların kendi işini yapması, başka birinin yanında çalışmaktan daha güzeldir diye düşünüyorum. Belki az belki çok kazanırsınız ancak kendi başınıza olursanız daha huzurlu bir işiniz olur.

Cevap bırakın