Bankacı Olmak İçin Aranan Temel Şartlar

Günümüzün mesleklerinden biri olarak kabul edilen bankacılık, hemen her gencin arzu ettiği işlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Ancak ne yazık ki bankalar her işte olduğu gibi bankacı olmak isteyenler için bazı koşullar öne sürmektedir. Bu yazımızda, bankacı olmak için aranan koşulları ele alacağız. İşte, detaylar;

Dünyanın en büyük problemlerinden biri de genç nüfusun istihdamı konusudur. Bu durum ülkemizde oldukça önemli bir sorun haline gelmiştir. İnsanlar gerekli ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve maddi sıkıntıya girmemek amacıyla farklı sektörlerde ne iş bulurlarsa yapmaktadırlar. Bazı insanlar eğitimlerine göre bazıları yeteneklerine göre, özel ya da kamu kuruluşlarında istihdam edilebilmektedir. Bugün çoğu insanın gıptayla baktığı mesleklerin ilk sıralarında bankacılık geliyor.

Günümüzde eğitim sürecimi bitirmiş pek çok genç insan, kamu veya özel bankalarda bir pozisyona girebilmek için ne gerekiyorsa yapmaya çalışmaktadırlar. Bankacılık alanında çalışan kişilerin bazen çalışma koşullarından şikayet ettikleri duyulsa da sosyal imkanları, çalışma saatleri, hafta sonu tatilleri ve diğer pek çok olanakları bulunan bir sektör olarak öne çıkmaktadır.

Bankacı olmak için aranan şartlar nelerdir?

Ülkemizdeki gözde mesleklerden biri olan bankacılığı isteyen gençlerin dikkate almaları ve gözden kaçırmamaları gereken hususların olduğunu ifade ederek, açılan her sınavdan başarıyla çıkarak istedikleri pozisyonda veya istedikleri bankada iş başı yapabileceklerini belirtmeliyiz. Buna bağlı olarak bankaların bünyelerinde görevlendirmek istediği kişilerden beklentileri de şu şekildedir;

Öncelikle bankacı olmak isteyenlerden, üniversitelerin 4 yıllık kendi alanıyla alakalı bir bölümünden mezun olmaları şartı aranmaktadır. Erkek adaylar açısından diğer önemli bir konu da askerlik görevlerini ifa etmiş olmaları koşuludur.

Bankalar bünyelerinde çalıştırdıkları personelini kendi vitrini olarak görmektedir. Bundan dolayı da erkek veya kadın olsun giyim ve kuşam konusuna ayrı bir önem vermektedir. Müşterilerle birebir muhatap olan personelinin de konuşmasının, oturup kalkmasının ve müşteriye olan hitabının bir bankacıya yakışır tarzda olmasına ayrı bir önem ve özen göstermektedir.

Bir bankacının hem pratik hem de sayısal zekasının çok iyi düzeyde olması gerekmektedir. Bankacılık sektöründe kendine yer edinmek isteyen adaylar şayet bu tür kriterleri karşılayabiliyorsa, ayrıca bankaların açmış olduğu sınavlardan da başarıyla çıkmışsa istenen koşulları yerine getirmiş demektir.

Cevap bırakın