Bankalardaki Çalışma Mevkileri ve Görevleri Nelerdir?

Bankacılık mesleği yaşadığımız çağın en gözde mesleklerinden biri hâlindedir. Üniversite eğitimini görmüş olan bir hayli kişi geniş olanakları barındıran bankalarda farklı görevlerde bulunabilmek için epeyce bir çaba göstermektedir. Peki, bu bankalarda hangi konumlar ve bu konumdakiler ne işle uğraşmaktadır? Bu yazımızda, sizin de merak ettiğiniz pozisyonlar ile alakalı bilgiler aktarmaya çalışacağız. Ve işte beklediğiniz detaylar:

Bankalardaki pozisyonlar: gişe elemanı, satış danışmanlığı, servis yetkilisi yardımcısı, müfettiş, müşteri temsilcisi, uzman, müfettiş yardımcılığı ve uzman yardımcılığı vb. alanlara ayrılmıştır. Gelin şimdi hep beraber bu pozisyondakiler hangi işlerle uğraşır, neler yapar hep birlikte öğrenelim.

Bankalardaki pozisyonlar ve neler yaptıkları;

 Gişe Elemanı:

Çoğunlukla üniversite öğrenimini bitirmiş kişilerin yerleştirildiği bu konumda lise mezunlarının da çalışma imkânı vardır. Gişe elemanları esas bankacılık işlemleri mesela hesap açma veya kapama, para transferi, çek ve senet işlemleri, para çekme ve para yatırma, fatura ödemeleri gibi işlemleri yerine getirirler. Bankaların bu pozisyonlarında göreve başlayan kişilerin kariyerleri eğer isterlerse şube müdürlüğü olana kadar devam edebilmektedir.

Müşteri Temsilciliği/ Satış Danışmanlığı

Bu alanda görevini yapan kişiler bankanın kredi kartı, kredi ve tanıtılan çeşitli ürünleri bankanın müşterilerine pazarlamaktadır. Bu pozisyonda görev yapan kişilerin iletişimi etkili olmalı, birebir irtibatta güven veren ve ikna kabiliyeti üst düzeyde olan karakterler olmasına özellikle dikkat edilmektedir.

Uzman Yardımcılığı ve Uzman

Bu pozisyonda mesleğe giren kişiler bankaların göstermekte olduğu çalışma alanlarında iyi bir şekilde yetiştirilmektedir. Krediler, pazarlama, mali analiz, insan kaynakları, bilgi işlem, planlama, portföy yönetimi gibi alanlar için yetiştirilmekte ve uzmanlaştırılmaktadırlar. Birtakım bankaların kredi birimlerinde ve pazarlamada da görev üstlenmektedirler. Bu pozisyonda çalışmak isteyenlerin özellikle çok iyi bir derecede yabancı dil sahibi olmaları lazımdır.

Servis Yetkilisi Yardımcılığı ve Servis Yetkilisi

Bu pozisyonda çalışan kişiler genellikle müşterilerle birebir görüşen gişe, muhasebe ve kredi ürünleri gibi bölümlerde, işleri yürüten ve yönlendiren kişilerdir. Servis yetkilisi görevindeki kişinin imza otoritesi vardır ve bankanın kendi bünyesinde açtığı sınavlarda iyi bir başarıya sahip olan kişiler bu konumda çalışmaya başlayabilirler.

Müfettiş Yardımcılığı ve Müfettiş

Müfettişler, aslında şube bazında bütün birimleri kontrol eden kişilerdir. Bazı hallerde genel müdürlüklerle de kontrollerde bulundukları bilinmektedir müfettişlerin. Müfettişlerin yetki alan ve görevleri, yapılan hukuksal kodifikasyonlarla(düzenleme) iç denetim konseyince yürütülmeye başlanmış ve bu şekilde müfettişlerin görevlerinde azalma göstermiştir. Fakat bankaların kendi bünyelerinde saygınlıkları halen sürmektedir. Bu pozisyonda mesleğini sürdüren personeller ileriki zamanda açılan sınavların sayesinde müdürlük pozisyonuna veya müdür yardımcılığı görevlerinde yer alma imkânları vardır.

Bankaların özellikle bu pozisyonunda görev alan kişiler çoğunlukla oldukça fazla stresli ve oldukça yoğun bir çalışma alanında yer almaktadır. İş saatlerinin bitmesine rağmen bu görevdeki kişiler çok daha fazla saatler süresince çalışmak zorunda kalmaktadırlar. Bunların devamında bankalarda görev almak isteyenlerin yoğun ve oldukça stresli çalışma alanına dayanıklı, değişken çalışma saatlerine uyum gösteren, birebir irtibatta da başarılı olmaları büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Cevap bırakın