Bankaların ATM Günlük Para Çekme Limitleri

Ülkemizdeki bankalar gelişen teknoloji ile birlikte kendi bilişim alt yapısını da hazırlamış ve buna yönelik bir çok çalışma yapmışlardır. En çok kullanılan ve bankanın önemli bir parçası olan ATM’ler bu gelişime en iyi örnektir. ATM’nin açılımı Automated Teller Machine’dir. Önceleri ticari bankaların para dağıtım noktaları olarak kullanılıyorken; günümüzde para yatırma, fatura ödeme, kira ödeme vb. işlemlerin yapıldığı bir makina olarak kullanılmaktadır.

Bankacılık sektörü Türkiye’de hatırı sayılır bir seviyeye geldi. Gelişmiş belirli ülkelerin bankaları ile boy ölçüşemese de, önemli derecede gelecek vaat eden bir imaj sergilemektedir. Bu başarılar ve devam eden sürekli gelişim, tüketici ve banka arasındaki ilişkiyi de olumlu yönde etkilemektedir. Sunulan hizmetin kalitesinin artması, müşteri artışını da beraberinde getirmektedir.

ATM’lerin sürekli kullanılıyor olması, bu konudaki oluşan ihtiyaçların azımsanamayacak ölçüde olduğunu göstermektedir. Özellikle nüfus yoğunluğunun çok olduğu bölgelerde ATM dağılımları çok fazladır. Bu yerleşim tüketicilerin ihtiyaçlarına göre yapılmaktadır ve banka şubelerinin yükünü önemli ölçüde azaltmaktadır. Tüketicilerin paraya ihtiyaçları olduklarında veya havale yapmak istediklerinde şubeye gitmek yerine tüm işlemlerini ATM’den rahatlıkla karşılayabilmektedirler.

ATM’lere Para Yatırma ve ATM’lerden Para Çekme

ATM’lerde para çekme limiti olmasına rağmen, para yatırma için bu durum söz konusu değildir. Para çekme limiti bankaların isteğine bağlı bir durumdur. ATM’nin kapasitesi de para çekme miktarında değişiklik gösterebilir. Bizler de sizlere Ülkemizde faaliyet gösteren en büyük 10 banka ATM’sinin para çekme limitlerini sizlere sunacağız.

BANKALARINA GÖRE ATM GÜNLÜK PARA ÇEKME LİMİTLERİ

Bu başlığımız altında sizlere, bankaların günlük para çekme limitlerini detaylı bir şekilde anlatacağız.

Türkiye İş Bankası ATM Günlük Para Çekme Limiti

Köklü ve önemli bir geçmişe sahip olan bu bankamız özel teşebbüslerle kurulmuştur. İş Bankasının günlük para çekme limti banka kurulu tarafından 1.500 TL şeklinde kararlaştırılmıştır. Ancak bu limitten daha fazla çekebilirsiniz. Bu durumda banka sizden bir miktar komisyon oranı istemektedir.

Ziraat Bankası ATM Günlük Para Çekme Limiti

Devlet bankası olmasının yanın, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük bankası olma özelliğini de taşımaktadır. Bankanın ilgili kurulu tarafından Zirrat Bankası ATM günlük para çekme limiti 1.500 TL şeklinde belirlenmiştir. Ancak emekliler ATM’den para çekmek istediklerinde bu tutar geçerli değildir. 1.500 TL ve üzeri bankadan para çekmek isteyenler belirli oranda komisyon ödedikten sonra daha fazla para çekebilmektedirler. Çiftçiler Ziraat Bankası ATM’sinden günlük 5.000 TL’ye kadar para çekebilmektedirler.

Garanti Bankası ATM Günlük Para Çekme Limiti

Garanti Bankası ATM günlük para çekme limiti, çoğu bankaya göre daha fazladır. İlgili kurulun belirlediği günlük para çekme tutarı 2.000 TL şeklinde belirlenmiştir. Daha fazla para çekmek isteyen tüketicilerin, bankanın belirlediği bir miktarda komisyon ödemesi gerekmektedir.

Finansbank ATM Günlük Para Çekme Limiti

Çoğu banka ile aynı tutara sahip olan Finansbank, ATM günlük para çekme limitini 1.500 TL şeklinde belirlemiştir. Ancak daha fazla para çekmek isterseniz bankanın belirlediği oranda bir komisyon ödemeniz gerekmektedir.

Halkbank ATM Günlük Para Çekme Limiti

ATM günlük para çekme limitini diğer bankalara nazaran biraz daha az veren Halkbank bu limiti günlük 1.000 TL şeklinde belirlemiştir. Bu bankada da para çekmek için bir miktar komisyon ödemeniz gerekmektedir.

Yapı Kredi Bankası ATM Günlük Para Çekme Limiti

Yapı kredi bankası diğer bankalara nazaran en yüksek ATM günlük para çekme limitine sahip banka olarak bilinmektedir. Bankanın ilgili kurulu bu miktarı günlük 2.000 TL şeklinde belirlemiştir. Bankanın diğer bir kampanyası olan bireysel müşteri kampanyası sayesinde, 3.500 TL’ye kadar varan bir tutarda para çekebilirsiniz. Şirket müşterisi olmanız halinde ise 5.000 TL para çekebilirsiniz. Yapı kredi bankasının diğer bir kampanyası olan Yapı kredi ardıç paketi kullanıcısı olursanız para çekme limitiniz iki katına kadar çıkabilmektedir.

Akbank ATM Günlük Para Çekme Limiti

Akbank kampanyalarına göre ATM günlük para çekme limitini değiştirmektedir. Bu müşreti kampanyaları ve limiteri aşağıdaki gibidir;

a) Neo kart kullanıcılarına : 1.500 TL

b) Neo Meo kart kullanıcıları : 250 TL

c) Neo Birebir kart kullanıcıları : 2.000 TL

d) Busines kart kullanıcıları : 4.000 TL şeklinde belirlenmiştir. Görüldüğü üzere en yüksek limite sahip kampanya Busines kart olurken, en düşük limite Neo Meo kart kullanıcıları sahiptir.

TEB Bankası ATM Günlük Para Çekme Limiti

TEB Bankası en az limit veren bankalardan biridir. Bu oran bankanın ilgili kurulu tarafından 1.000 TL şeklinde belirlenmiştir. Ancak bankanın müşteri alanına göre bu limit değişiklik gösterebilmektedir.

Deniz Bank ATM Günlük Para Çekme Limiti

Denizbank ATM günlük para çekme limitini diğer bankalara nazaran yüksek denilebilecek bir tutarda vermektedir. Bu miktar bankanın ilgili kurulu tarafından 1990 TL şeklinde belirlenmiştir. Bankanın müşterisi değilseniz bu tutar 49 TL şeklindedir.

Kuveyt Türk ATM Günlük Para Çekme Limiti

Kuveyt Türk Bankası ATM para çekme limiti konusunda diğer bankalara göre ortalamayı yakalamıştır. Bu tutar bankanın ilgili kurulu tarafından 1.500 TL şeklinde belirlenmiştir. Ancak banka ile iletişime geçmeniz halinde, işlem hacminizin normalden fazla olduğunu ifade ederseniz para çekme limitinizi 3.000 TL’ye kadar çıkarabilmektedir.

ATM’den Komisyonsuz Para Çekmek

Bankalarla çalışan hemen her tüketicinin ATM’lerle doğrudan veya dolaylı bir şekilde işi düşmektedir. ATM’den para çekmek bu işlemlerin en başında gelmektedir. Ancak bankaların ATM günlük para çekme limiti koyması bazen işleri zorlaştırabilmektedir. Limiti fazla verdiği zamanda kullanıcıdan komisyon talep etmektedir. Çoğu bankada sadece komisyon vermekle kullanıcılar daha fazla para çekme imkanına kavuşmaktadır. Bazıları ise müşteriye özel limit artırımına gitmektedir.

Komisyon vermeden ATM’den para çekmek için, Kuveyt Türk başlığı altında anlattığımız gibi banka ile iletişime geçebilir ve limitinizi arttırabilirsiniz. Ancak banka bunu kabul etmek istemezse yapmanız gereken banka ATM gün dönümü olan gece 12’yi geçmeden tüm limiti çekmek ve gece 12’yi geçince de ikinci tüm limiti çekmek. Böylece çekmeniz gereken tutarın 2 katını çekmiş olursunuz. Unutulmamalıdır ki, çektiğiniz tutar iki günlük çekebileceğiniz tutara eşittir. Bir sonraki para çekme zamanı için gece 12’nin geçmesini beklemek zorundasınız.

 

cevap yok

Cevap bırakın