Başarılı Bir Girişimcinin Temel Özellikleri Nelerdir?

Etkili ve başarılı bir girişimci nasıl olmalıdır? Bir çok girişimci büyük hedeflerler belirler ve bu doğrultuda düşler kurar. Ancak bu girişimcilerin çoğu hayallerine ulaşamazlar. Bu durumun bir çok nedeni bulunmaktadır.

Bir konuda uzmanlaşmak, o konuda yoğun bir konsantrasyona sahip olmak ve hedefe ulaşmak için kararlı bir iradeye sahip olmak, başarılı girişimciler için sahip olunması gereken kavramlardır.  Bizler de sizlere uzmanların derlediği makalelerden derlediğimiz bu yazıyı hazırladık. İşte başarılı girişimcilerin en temel özellikleri.

1. Belirli bir alanda uzmanlaşmak

Başarılı bir girişimci hedefine inanmalı ve bu doğrultuda kendini geliştirmeli. Birey hangi işi yapacak ise o işte uzmanlaşılması gerekmektedir. Anadolu’da bir tabir vardır; Mesleği çok olan bir şey kazanamaz. Hangi iş yapılacaksa o işte ısrarlı ve disiplinli bir şekilde devam etmelisiniz. İşinizde yeterli uzmanlığa ulaştığınızda zaten başarı kendiliğinden gelecektir.

Ayrıca yapacağınız işle ilgili akademik literatürün de araştırması bir girişimcinin mesleği ile ilgili heyecanı ve motivasyonu yakalayabilmesi açısından oldukça önemlidir. Özellikle mesleğinin tarihi gelişimini araştırması, mesleği ile ilgili nasıl bir yol izlemesi gerektiği konusunda girişimciye yol gösterecektir.

2. Meslek alanınızda yerinizi belirleyin 

Her mesleğin kendi içerisinde ayrı dalları bulunmaktadır. Bu dallar hakkında yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ancak kendinizi sadece belirli bir dalda geliştirmelisiniz. Uzman olduğunuz bu alanda bilgilerinizi veya ürününüzü net bir şekilde ortaya koymalısınız. Yaptığınız işte emin olmanız size olan güveni arttıracak ve bir paratoner gibi insanları kendinize çekeceksiniz.

3. Mesleki tecrübelerinizi paylaşmalısınız

Mesleki bilgilerinizde emin olmanız bilgili ve tecrübeli olmanıza bağlıdır. Bu konuda yeterli bir seviyeye ulaştığınızda artık mesleğinizi anlatmaya başlayabilirsiniz. Yani bir nevi danışmanlık; üniversitede akademisyen, fabrikada ustabaşı, sporda teknik direktör gibi..

Artık insanlar mesleki tecrübeniz için size gelecekler. Onlara bilgiler vermeniz, bilgilerinizi ve tecrübeleriniz azaltmayacak aksine onları ölümsüz kılacaktır. Nesilden nesle aktarılacak olan bu bilgi ve tecrübeler sayesinde mesleğinizin devam etmesine sebep olacaksınız. Belkide bu birikim sayesinde daha büyük bir buluşun önünü de açabilirsiniz.

Bilgi ve tecrübelerin paylaşılması aynı zamanda sizlerin de tanınabilir bir hale gelmenizi sağlayacaktır. Panellerde, konferanslarda, kongrelerde yapacağınız yayınlar, konuşmalar, posterler sizleri dahada tanınır bir hale getirecektir. Özellikle son dönemlerde sosyal medyada böyle bir çalışma yapabilirsiniz.

Bu konuda youtube kanalınızda yapacağınız paylaşımlar sizleri daha büyük bir kitleye ulaştırabilir. Örneğin bir çok gitar virtüozu mesleki bilgi ve becerisini sosyal medyada paylaştığı videolarla çok geniş bir kitleye ulaştırmayı başarmıştır. Asım Can GÜNDÜZ ve Hasan Cihat ÖRTER gibi ustaların bu konuda yaptığı çalışmalar en güzel örneklerdendir. Sonuç olarak görüşlerinizi ve uzmanlık alanınız ile ilgili bilgileri net bir şekilde paylaşınız. Bu sayede insanlar sizlere danışmak için gelecekler.

4. Başarılı bir girişimci ortaya bir ürün koymalı

Başarıya ulaşmanın göstergesi ortaya koyduğunuz ürünlerdir. Her meslek dalı kendine has durumu ile ortaya bir ürün koymalıdır. Ölçülebilir bir ürün koymanız onun değerinin yansıtılması açısından son derece önemlidir. Aksi halde başarınızın değerlendirilmesi mümkün olamaz.

Çanta üretmeyen bir çanta ustası, öğretmeyen bir öğretmen, konser vermeyen bir keman virtüozu hiçbir şekilde kendini anlatamaz. Bu tip insanların bilgi ve becerileri altın semer gibidir. Bu nedenle her meslek kendine ait keyfiyeti ile otaya bir ürün koymalıdır.

5. Başarılı bir girimci hayat boyu öğrenme felsefesini kendine şiar edinen kişidir. 

Günümüzde her şey çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Bu nedenle bilgi ve becerilerinizi sürekli güncel tutmalısınız. Bir teknoloji uzmanının bir yıl önceki bilgisi ile bir yıl sonraki bilgileri arasında çok fark bulunmaktadır. Bunun nedeni insanoğlunun her konuda sürekli gelişim göstermesidir.

Sizlerde kendi meslek alnınızda çağı takip etmelisiniz. Yaptığınız araştırmalarda edindiğiniz tecrübeleri paylaşarak bu gelişime katkı sağlamalısınız. Aksi halde mesleki amacınıza hizmet etmemiş olursunuz. Yakaladığınız başarının devamı güncel kalmak ve araştırmakla doğru orantılıdır.

Cevap bırakın