Başarılı Kişilerin Pazartesi Sabahları Yaptıkları 18 Şey

Pazartesi günü iş hayatının ilk günüdür ve bu gün çok kritiktir. Pazartesi gününü güzel bir şekilde geçiren çalışanlar için haftanın kalan günlerinin de güzel geçmesi beklenir.

Alanında başarılı insanlar genellikle Pazartesi günlerini oldukça verimli atlatırlar. Çünkü haftanın ilk iş gününde yoğun bir iş sizi bekliyor olacaktır ve başarılı insanlar buna hazırdır. Hafta sonu tatilinden sonra belki de ilk iş gününde beklenmedik olaylar, bir kargaşa hali bu günlerde çok yaşanır. Ancak işinde deneyimli ve başarılı olan çalışanlar bu konuları çok iyi bildikleri için bu durumlardan pek etkilenmeden kurtulacaklardır.

İşte bu tür insanların Pazartesi sabahı yapmış olduğu şeyleri maddeler halinde sizler için sıraladık.

1. Erken Kalkarlar

Aslında pazartesinin iş günü olduğunu bilen insanlar Pazar gecesinde çok fazla geç olmadan uyudukları için erkek kalkmayı becerebiliyor. Biraz daha uyumanızı size söyleyecek olan iç sesinize uymayın. Çünkü erken kalkarsanız diğer maddeleri yapabilmek için de baya zamanınız olacaktır.

2. Egzersiz Yaparlar

Egzersiz ile birlikte vücudumuzdaki dolaşım sistemi çalışır ve bizi dinç bir hale getirir. Pazartesi işe dinç ve zinde gidildiğinde iş yerinde de üretken olacaksınız. Bu sayede mental açıdan da kendinizi iyi hissedeceksiniz.

3. Sağlıklı Bir Kahvaltı Yaparlar

Kalsiyum, protein gibi enerjinizi artıracak yiyecekleri kahvaltıda tüketmeniz halinde haftaya daha güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. Bu sayede ilk günden işyerinde hemen yorulmayacaksınız. Bu yüzden Pazartesi günü için iyi bir beslenme şart.

4. İşe Erken Gelirler

İşyerine erken giderseniz aslında bu zaman diliminde kimse yokken işinizi halledebilirsiniz. Diğer çalışanların işe gelmesi ile birlikte bir sürü sorunları da beraberinde gelecek ve siz bu sorunları mutlaka dinleyeceksiniz. Bunun için Pazartesi sabahları işe erken gitmekte fayda var.

5. O gün ve Hafta İçin Takvimlerini Kontrol Ederler

Bir sonraki hafta gelmeden önce takvimlerini kontrol eden kişiler iş hayatında başarılı olanlardır. Cuma günü yapılan takvim kontrolü ile Pazartesi bir sürprizle karşılaşmak istemezler. Hatta haftaya bir toplantı varsa ya da ürünlerin teslimi gibi şirketi ilgilendiren konular olursa bu duruma hazırlıklı olacaklardır. Takvim kontrolünden sonra Pazartesi bu işlerini bir göz atarlar ve bir değişiklik olup olmadığını belirlerler.

6. Masa ve Masa üstlerini Toplarlar

Diyelim ki Cuma gününden bu tür temizlik işini yapmamışsanız Pazartesi sabahı ilk olarak bunu yapmalısınız. Çünkü ilk iş gününde dağınık bir masada çalışmak stresi ve düzensizliği de beraberinde getirecektir. Bunun yüzünden de performansınız düşecektir. İlk olarak dosyaları yerlerine koyabilir ve sıralayabilirsiniz. Önemsiz olan evrakları çöpe atıp masanızı daha kullanılır bir hale getirmelisiniz. Patron ya da herhangi bir çalışan evrak istediği zaman hazırlıksız yakalanmayı kimse istemez.

7. Beklenmedik Proje ve Görevler İçin Zaman Yaratırlar

Pazartesi günü beklenmedik bir iş veya göreve karşı hazırlıklı bulunan kişiler başarılı oldukları için bu tür işler için hep bir zaman ayırırlar.

8. Ekiplerini ve Patronlarını Selamlarlar

Çalışmış olduğu iş arkadaşları ile kendinden üst kademede bulunan amirlerine selam vermek işyeri motivasyonu açısından oldukça önemlidir. Pazartesi sabahı ise çalışanlara ilave bir mativasyon vermek gerekiyor. Bu nedenle bu günlerde vermiş olduğunuz selam ve bir hal hatır sorma dahi gayet işe yarayacaktır. Pazartesi sabahları iş arkadaşları ile birazcık sohbet etmek o günü daha da güzel yapacaktır.

9. Yapılacaklar Listesi ve Hedeflerini Güncellerler

Yapılacak işler ve öncelikli işler konularında kendinizi güncel tutmakta fayda var. Her hafta kendinize hedef koymanız sizin için daha iyi olacaktır. Başarılı kişiler her gün ve her hafta için belirli sayıda hedef koyarak bunları bitirmeye çalışırlar. Hedefe ulaşılmasa bile hedeflerinizin bir çoğunu yapabildiyseniz bu bile büyük bir başarıdır.

10. Haftanın Başarılarını Görselleştirir

Yapıp bitirilen projelerin olumlu sonuçlarını raporlayarak bunları görsel bir hale getirir ve çalışanların mativasyonlarını artırmayı amaçlar.

11. Acil İstekler İçin e-mailleri Ayırabilirler

E posta kutunuzu acil işler için bir gözden geçirmediğiniz zaman bu işler kaybolup gidebilir. Başarılı insanlar ise sürekli e postalarını kontrol ederek iş yaparlar. Siz de önemli ve acil olan mailleri yıldızlayarak ayırabilirsiniz.

12. Zor İşleri Sona Bırakmazlar

Aslında Pazartesi günü enerji yüksek olduğu için zor işleri bugün yapmak daha avantajlı olacaktır.

13. Güler Yüzlü Olmak İçin Çaba Gösterirler

Aslında güler yüzlü bir kişi ile sohbet edildiğinde bu sizin de yüzünüze yansıyacaktır. Yani güleryüzlülük bulaşıcı bir durumdur desek yanlış olmaz. Bu sayede diğer kişilere olumlu sinyaller verir, çalışanların daha rahat ve pozitif olmalarını sağlayabilirsiniz.

14. Maillerinde Nezaket İçeren Cümleler Mutlaka Vardır

Pazartesi günleri bütün mailler ile uğraşmak zor gelebilir. Diyelim ki bir yere mail göndermeniz gerekiyor ve gönder butonuna tıklamadan önce kesinlikle yazdığınız maili bir kontrol etmeniz gerekecektir. Acaba yazım diliniz nazik olmuş mu, yazdığınız şeyler anlaşılır bir dile mi sahip? Bunların kontrolünü mutlaka yapmalısınız. Bunun için mailleri yazmaya başlarken kesinlikle selam verin ve nazik bir üslup ile mailinizi yazıp gönderin.

15. Hayır Demeyi Bilirler

Pazartesi sabahları sizin dikkatinizi dağıtacak bir çok unsur ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunlar arasında insanlar başta olmak üzere e-mailler, toplantılar, ricalar, telefon görüşmeleri ve daha bir sürü şey bulunabilir. Ancak başarılı kişilere baktığımızda her talep ve ricaya onay vermediğini görebiliriz. Bazı görüşme istekleri ile yardım taleplerini başka bir zamana erteleyebilirler ve iş önceliğinden ödün vermezler.

16. Odaklanmış Kalırlar

Başarılı kişilerin ortak özelliklerinden birisi de işyerinde veya işyerinden hariç başka bir yerde canını sıkan bir durum yaşadığında bu duruma takılıp kalmadıkları gerçeğidir. Ancak bunları unuttukları da söylenemez. Bu tür durumları aklından bir kenarında tutarlar ve daha sonra stratejik yerlerde uygulamaya geçirirler.

17. Başkalarına Nasıl Yardım Edebilecekleri Konusunda Düşünürler

The Consertvative Heart kitabının yazarı olan Arthur Brooks başkalarına yardım etmeyi düşünmenin ve onların problemlerini çözmeye çalışmanın iş stresini azalttığını ifade etmektedir. Stresin iş yaşamı üzerindeki olumsuz etkilerini göz önüne aldığımızda, başarılı insanların bu hususta çaba gösterdiğini ifade edebiliriz.

Kişi kendisi için çalışırken istenmedik problemlerin çıkması strese neden olurken, başkaları için çalışmak diğer personellerin de kendi arasında pozitif bir enerjinin açığa çıkmasını sağlamaktadır. bu sayede her personel bir çözüm merkezi haline gelecektir.

18. Salı Günü Yapacakları Olduğunu da Kesinlikle Unutmazlar

Evet Pazartesi günü iş hayatının en önemli günü sayılabilir fakat haftanın diğer günleri de vardır. Bu sebeple her işimi ilk günden halletmeliyim duygusuna kapılıp kendinizi fazla yıpratmayın. Haftanın diğer günlerinde de bu şekilde çalışmak zorunda kalabilirsiniz.

Aslında Pazartesi günleri işlerini en iyi yapan kişileri dahi zorlamaktadır. Bu kişiler ise Pazartesi sendromunun üstesinden odaklanma, sakin kalabilme, plan yapma, dikkatini dağıtan unsurları ortadan kaldırma, öncelik belirleme yöntemleri ile atlatmaktadırlar. Bunları yaparsanız Pazartesi gününün zorluklarını hafifletmiş ve haftanın diğer günlerinde daha planlı bir şekilde çalışma ortamı yaratmış olursunuz.

Cevap bırakın