Çiçekçi Dükkanı Açmak İçin 16 Püf Nokta

Çiçekçi dükkanı nasıl açılır, açarken nelere dikkat etmeliyiz, çiçekçilikte nasıl kar edilir, hedef kitlesi nasıl seçilmelidir, çiçekçi ruhsatı nasıl alınır, çiçekçiler ne satar gibi sorulara bu makalemizde cevap vereceğiz. Bu bilgiler tecrübeli insanlardan ve güvenilir kaynaklardan alınan bilgilerle harmanlanmıştır. Çiçekçilik sektöründe rakiplerinizden bir kaç adım önde olmak istiyorsanız bu makalemizi baştan sona dikkatli bir şekilde okumalısınız. 

Hayatımızı rahat bir yaşamla taçlandırmak için bazı meşakkatli süreçlerden geçmeliyiz. Bu süreçler bizleri yorabilir hatta bıktırabilir. Ancak mücadeleden vazgeçmeden hedefe doğru emin adımlarla devam etmelisiniz.

Çiçekçilik mesleği de işinizi oturtana kadar zorlanabileceğiniz bir meslektir. Uzun çalışma saatleri, tatil günlerinde çalışma zorunluluğu, ürünlerin bakımı, uzun süre ayakta durma gibi bir çok zorluğa kendinizi hazırlamalısınız. Bizler de sizlere bu konu da neler yapmanız gerektiğiniz anlattık. Bu bilgiler ışığında mesleğe bir adım önde ve kolay bir şekilde başlayacaksınız. İşte çiçekçilik hakkında 16 bilgi.

1. Çiçekçilik dekorasyon, hediye ve hobi gibi bir çok amaca yönelik çalışır

Eşe, dosta, akrabaya, sözlüye, nişanlıya, arkadaşımıza, öğretmenimize, misafirliğe özel günlerde veya içimizden geldiğinde çiçek götürürüz. Özellikle eşler ve sevgililer için çiçek özel günlerde adeta bir kurtarıcı gibi imdada yetişiyor. Ne alsam, nasıl alsam, nasıl paketlesem gibi soruları hiç kafanıza takmadan sevgilinize bir demet gül alırsınız.

Çiçekler hayatımızın her yerinde vardır. Sadece hediyelik değil aynı zamanda kendi evinizde dekorasyon amaçlı çiçekler alabilirsiniz. Özellikle kadınlar için çiçek bakmanın ayrı bir hazzı var. Bu nedenle çiçek geniş bir pazara sahiptir.

2. Çiçekçilik para kazandıran bir iştir.

Çiçekçilik son zamanlarda daha çok para kazandırmaya başladı. Önceleri sadece iyi gelirli insanların almak istediği çiçekleri, şimdilerde toplumun her kesiminden talepler gelmektedir.

Canlanan ekonomi ile birlikte alım gücü artan vatandaş çiçek almaya eski dönemlere göre daha çok yönelmiştir. Bu durum çiçekçilik sektörünün son zamanlarda daha da gelişmesine ve üretiminin artmasına neden olmuştur.

3. Çiçekçilik bazıları için zor bir meslek haline dönüşebilir.

Çiçekçilik uzun saatler çalışmanıza neden olabilecek bir meslektir. Bu nedenle mesleğe kendinizi psikolojik yönden hazır hissetmelisiniz. Bu meslekte;

  • Uzun mesailer yapmanız gerekecek ve tatil günlerine veda etmelisiniz.
  • Saatlerce ayakta durmalısınız.
  • Disiplinli ve düzenli olmalısınız.
  • Canlı bitkilerin bakımını aksatmamalısınız.
  • İnternet üzerinden satış yapabilme becerisine sahip olmanız gerekmektedir.

4. Çiçekçi dükkanı açarken hiçbir adımı atlamayın

Çiçekçi dükkanı açmadan önce bazı aşamalardan geçmeniz gerekmektedir. Merdivenleri birer birer çıkmalısınız. Atlayacağınız her aşama sizlere kotu sonuçlarla dönebilir.

5. Öğrenme adımı çiçekçilik için vazgeçilemez bir öncüldür

Çiçekçilik için ilgili fakültelerde ve Meslek Yüksek Okullarında akademik eğitimler verildiği gibi bazı halk eğitim merkezlerinde veya çıraklık eğitim merkezlerinde çiçekçilik eğitimleri verilmektedir. Öncelikle bu belgeyi alarak işi öğrenmeniz gerekiyor.

Çiçekçilik işi hassas bir iştir. Çiçeklerin bakımı zamanında ve düzenli yapılmalıdır. Bu nedenle kursa gitmeniz ve kalfalık, ustalık belgeleri almanız gerekmektedir.

Ustalık belgesini alabilmek için yapılan eğitimlere katılmanız gerekmektedir. Bunun için yapmanız gereken bulunduğunuz ildeki çiçekçiler odasına giderek bilgi alabilirsiniz.

6. Çiçekçi dükkanının yeri nasıl olmalıdır?

Öncelikle seçeceğiniz dükkan bütçenize uygun olmalı. Kirası çok olmamalı. Bunun la beraber dükkanınız insanların sürekli geçtiği güzergahlarda olmalı. Özellikle hastane ve iş merkezleri yerlere yakın olması son derece önemlidir. Dükkanın büyüklüğü ilk aşamada 120 veya 200 mt. arasında olabilir.

İş yerinizin yeri sizleri zengin edebileceği gibi, iflasa da götürebilir. Hiç olmazsa iş yerinizi müşterilerinizin rahatlıkla ulaşabileceği bir yere açmalısınız. Hatta bu konuda sınırları zorlayabilirsiniz. Elinizden geldiğince en iyi yere açmanızı öneriyoruz.

7. Çiçekçi dükkanı ruhsatı nasıl alınır?

Bunun için öncelikle belediyeye gitmelisiniz. Eğer çiçekçiler odasına da zaten oradakiler de sizleri yönlendireceklerdir. Ancak bulunduğunuz ilçenin belediyesine giderek ruhsat alma işlemlerini başlatabilirsiniz.

8. Çiçekleri nereden tedarik edersiniz?

İş yerinize alacağınız çiçekleri nereden alacağınızı bilmiyorsanız tek yapmanız gereken bir çiçek toptancısına gitmektir. Bunun için de çiçekçiler odasına gidip bilgi alabilirsiniz. Onlar sizlere toptancıların listesini ve adreslerini verebilirler.

9. Çiçekçiye yardımcı eleman lazım olur mu?

Resimdeki kadar güzel olmasa da çiçekçi dükkanınıza bir eleman almanız işlerinizin kolay ve hızlı bir şekilde yapılması için faydalı olacaktır.

10. Çiçekçi dükkanının kurulumu çok önemlidir.

Bir iş yerinin tasarımı müşteriyi çekmek ve kendine bağlamak için çok önemlidir. Rafların yerleşimi, çiçeklerin konulacağı vazolar, camekan dolaplar gibi bir çok detaya dikkat etmelisiniz.Eğer iddialı bir iş yeri açmayı planlıyorsanız, iş yerinize bir iç mimar getirtebilirsiniz. Ekzotik bir görünüme sahip çiçekçi dükkanı büyüleyici olurdu.

11. Her iş kolunda olduğu gibi reklam çiçekçilikte de çok önemlidir.

Reklam yapmak çiçekçilikte büyük öneme sahiptir. Çevredeki insanların dikkatini çekmelisiniz. Özellikle son zamanlarda her kesimin alışveriş yaptığı internet üzerinden reklam yapabilirsiniz. Bunun yanında bir açılış merasimi düzenleyebilirsiniz.

İnternet alemi çiçekçilik için çok büyük bir pazardır. Bu nedenle mutlaka bir satış sitesine üye olmanız ve orada bir sayfa açarak satışa başlamanız gerekmektedir. Eğer açma imkanınız varsa kendi dükkanınıza ait bir çiçekçi sitesi açabilirsiniz. İyi bir seo ile hedeflenenden de fazla satış yapmanız mümkündür.

12. Çiçekçilikte mesleki bilgi hayati önem taşımaktadır.

Çiçekler hakkında alacağınız eğitimler sizler için çok iyi olacaktır. bu konudaki edindiğiniz bilgiler sayesinde çiçek bakımı ve yetiştiriciliği hakkında tüm soru işaretlerinden kurtulacaksınız.

Çiçekler hakkında bilgili olmak önemlidir çünkü çiçekler canlıdırlar. Çiçeğin yetişeceği toprak çeşitleri, aşılama işlemleri, ilgili ilaçlar, ortamın iklimlendirilmesi gibi bir çok mesleki bilgiyi bilmeniz gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki sizin en büyük sermayeniz çiçekler olacaktır.

13. Bir iş yeri nasıl yönetilir öğrenmelisiniz.

İşletmeler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bir iş yeri nasıl yönetilir, ekonomik planlaması nasıl yapılmalıdır, kar-zarar dengesini nasıl kurmalısınız, defter nasıl tutulur, kazançların planlanması, pazarlama veya satış teknikleri nelerdir gibi bilgileri bilmelisiniz. Yani konu sadece çiçek satmaktan ibaret değildir. Aynı zamanda yöneticiliktir.

14. Çiçekçilik müşteri ile doğrudan temas halinde olacağınız bir iştir.

Bir çok meslekte müşteri ile doğrudan temas kurulur ancak çiçekçilik müşteriye ayrı bir ilgi gösterme gerektirir. Müşteriye güler yüzle ve samimi bir tavırla anlatacağınız çiçekler daha cazip ve makul görülecektir. Özellikle çiçekçilikte müşteriye güler yüzlü yaklaşmak zorunda olacaksınız.

15. İş yerinize çiçek dışında neler koyabilirsiniz?

Sadece çiçek satmakla kalmayın. Çiçekçi dükkanınıza çiçek malzemeleri de ekleyin. Sulama aparatları, çiçek vazoları, çiçek saksıları gibi çiçek malzemeleri satabilirsiniz. Özel çiçekler için ısıtma soğutma gibi özel cihazlar var, makul sayıda onlardan da satabilirsiniz.

16. Çiçekçilikte kar-zarar değişkenlik gösterir

Çiçekçilik işinde geliriniz; ihtiyaçlarınıza, harcamalarınıza, rekabete ve özellikle konumunuza göre değişiklik gösterir. Özellikle çiçek alma kültürü gelişmiş bir mahallede gelirinizin fazla olması beklenir.

Sürekli gelişim indeksli bir işletme politikası belirlemeniz ileride farklı şubeler açmanızı sağlayacaktır. Kendinizi tanıttıkça daha çok iş çevresi edineceksiniz. Bu sayede geliriniz de o oranda artmış olacak Kendinizi bir hedef kitlesi belirleyin ve çalışmaya başlayın. Broşürler dağıtarak reklamınızı yapın. Mıknatıslı kartlar reklam için kalıcı bir çözüm olacaktır.

Bu makalemizde sizlere çiçekçilik mesleği hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Bu bilgiler ışığında umarım hedefinize ulaşabilirsiniz. Eğer sormak istediğiniz sorular varsa yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Bir Yanıt

  1. bornova çiçekçi 28 Kasım 2017

Cevap bırakın