Dünya Genelinde En Çok Para Kazandıran Meslekler ve Kazançları

Gelecekteki yaşamınızda çok yüksek paralar kazanmak istiyorsanız genç yaşta bir iş seçimi yapmanız oldukça önemli olacaktır. Bazı meslekler sizi mutsuz edebilir ancak belki bu meslekten çok para kazanabilirseniz belki mutsuzluğunuz da azalacaktır. İşte sizlere dünyanın en çok para kazandıran meslekleri.

Aşağıda toplam 10 madde halinde listelemiş olduğumuz bazı meslekleri bulacaksınız. Bunların bazıları oldukça keyifli ve heyecanlı. Hatta bazıları için çok uzun seneler eğitim almanız bile gerekmiyor. Ancak şunu bilmeniz de fayda var. Bu listedeki tutarlar o işte en çok kazanan kişilerin gelirlerini temsil ediyor.

1- Cerrahlar – Kazandıkları Para 418 Bin TL

Cerrahlar: Geçmişte olduğu gibi gelecekte de en parlak mesleklerden birisi olma özelliğini koruyacak olan bu meslek, 2022 ye kadar en çok kazanç sağlayacak meslekler arasında olacaktır. Bir doktorun en büyük meziyeti riskli ameliyatlarda sorumluluk alarak bunları başarılı bir şekilde tamamlamasıdır. Bu sayede cerrahlar alanında çok iyi oluyorlar ve inanılmaz paralar kazanabiliyorlar. Bir cerrahın ortalama yıllık geliri 418 Bin TL.

2- Üst Düzey Yönetici– Kazandıkları Para 320 Bin TL

CEO: Türkçede üst düzey yönetici olarak bilinse de artık biz de CEO kelimesini iş hayatında sıklıkla kullanıyoruz.  Eğer bir insan iş hayatının tüm zorlu yollarını geçerek CEO olabilmişse, çok iyi eğitim aldığını ve şansının da yanında olduğunu söyleyebiliriz. Bu kişiler yıllık olarak ortalama 320 Bin TL para kazanıyor.

3- Mühendislik Yöneticileri– Kazandıkları Para 315 Bin TL

Mühendisler: Mühendislik yöneticileri; bilim adamları, teknisyenler ve mühendisler planlama, araştırma ve geliştirme aşamalarını denetleyerek ürünlerin daha kaliteli olmasını ya da mevcut kalitelerini korumaya çalışırlar. Bunların sorumlulukları fazla olsa da kazançları da oldukça yüksektir.

4 – Pilotlar – Kazandıkları Para 307 Bin TL

Eğer siz de gökyüzünü, uçmayı ve gezmeyi seviyorsanız bu meslek tam size göre. Bu mesleği yapan kişiler yıllık yaklaşık olarak 307 Bin TL para kazanıyorlar. Günümüzde ise pilotluk mesleğine olan ilgi ve talep artış göstermektedir. Dünya genelinde de pilotlara ihtiyaç duyulduğu göz önünde bulundurulursa geleceğin meslekleri arasında pilotluğu sayabiliriz.

5 – Avukatlar – Kazandıkları Para 298 Bin TL

Avukatlık mesleğinin icra, ağır ceza, şirketler hukuku gibi bir çok farklı alanları bulunuyor. Genellikle avukatlar her davaya bakmak yerine bu alanlardan birinde uzmanlaşarak sadece o alanda davalara giriyor ve bu tür davaları olan kişilerce tercih ediliyor. Alanında başarılı bir avukat yıllık ortalama 298 Bin TL para kazanıyor diyebiliriz.

6 – Diş Hekimleri – Kazandıkları Para 251 Bin TL

Yine yükselen mesleklerin başında diş hekimliği gelmektedir. Yıllık ortalama olarak 250 Bin TL para kazanabilmek için alanında uzman bir diş hekimi olmak gerekiyor. Bu durum da diş hekimliğine olan ilgi ve talebi artırıyor. Diş hekimlerinin görevleri arasında, ağız ve diş sorunlarının önüne geçmek, ağız ve diş hastalıklarına karşı iyileştirici tedavi uygulamaktır. Diş hekimlerinin kazandıkları para gün geçtikçe artmaktadır. Bunun sebebi ise insanların güzel bir gülüşe sahip olmak istemesi ve diş görünüşüne eskisinden daha çok önem vermesi olarak gösteriliyor.

7 – Hava Trafik Kontrolörleri – Kazandıkları Para 229 Bin TL

Pilotlara aşırı bir şekilde ihtiyaç duyulduğundan bahsetmiştik. En az onlar kadar hava trafik kontrolörlerine de ihtiyaç bulunuyor. Havacılık sanayisi gün geçtikçe kendini geliştirdiği için bu alanda istihdam edilecek personele de bir hayli fazla ihtiyaç duyuluyor. Uçuşların normal seyrinde gerçekleşmesi için hava trafik kontrolörleri gerekmektedir. Bu kişilerin ortalama yıllık kazançları ise 229 Bin TL

8 – Pazarlama Yöneticileri – Kazandıkları Para 200 Bin TL

Bu kişilerin görevleri arasında rakip firmaların ürünlerini araştırmak, mevcut ürünlerin daha gelişmiş şekillerini oluşturabilmek, araştırma ve şirketin karını artıracak fikirler bulmaktır. Pazarlama yöneticileri tüm bu işlerin yanı sıra medya ile uğraştığı için markalarının prestijlerini korumaya yönelik adımlar atarlar. Bunun için bu kişilerin maaşları da yüksek oluyor. Bir Pazarlama Yöneticisinin yıllık kazancı ortalama olarak 200 Bin TL.

9 – Doğa Bilimi Yöneticileri – Kazandıkları Para 185 Bin TL

Türkiye’de de son zamanlarda bu meslek popüler hale gelmiş ve bazı üniversiteler Mühendislik ve Doğa Bilimleri adında fakülteler açmaya başlamıştır. Bu bölümden mezun olup çalışmaya başlayan ve mesleğinde başarılı olan kişilerin yıllık kazancı ortalama 185 Bin TL. Geleceğin en çok tercih edilecek mesleklerinden birisi olmaya aday olan Doğa Bilimi Yöneticiliğinde bilim adamları, biyologlar, kimyagerler gibi kişilerin yapmış oldukları çalışmalar denetlenmektedir.

10 – Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri Yöneticisi – Kazandıkları Para 180 Bin TL

Bu meslekle uğraşan kişiler, şirketlerin dijital ortamdaki tüm verilerini casuslara karşı korumak, veri güvenliği ve bütünlüğünü sağlamak, ayrıca gereken zamanlarda yeni çıkan yazılımları uygulamak amacıyla çalıştırılırlar. Veri güvenliği dediğimiz şey artık herkes ve her şirket için çok büyük bir öneme sahip konuma gelmiştir. Eğer siz de Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri Yöneticiliği mesleğini yaparsanız ve bu alanda başarılı birisi olursanız yıllık ortalama 180 Bin TL kazanç sağlayabilirsiniz.

Cevap bırakın