Dünyanın En Büyük Bankaları İlk 20

Dünyada ve ülkemizde bankacılık hizmetleri her zaman tercih edilmiş ve bu nedenle de gün geçtikte güçlenmişlerdir. Her ülkede illaki ekonomik krizler yaşanmıştır ancak bu durumu fırsata çeviren kurumlar genellikle bankalar olmuştur. Son zamanlarda ise hayatımızın her aşamasında bankalar ile iş yapılıyor desek yanlış olmaz. Durum böyle olunca da bazı bankaların bazı ülkelerden daha büyük olduğunu da ifade edebiliriz.

Şimdi sizlerle paylaşacağımız bankalara bir göz attığınızda bu bankaların ekonomik gücünün, Türkiye, Endonezya ya da Meksika gibi bir çok ülkeden daha büyük olduğunu göreceksiniz. Hele hele listenin tepelerine doğru gidildiğinde bu bankalar İngiltere, İtalya gibi dev ekonomiye sahip ülkelerle bile yarışacak hale gelmekte olduğuna da şahit olacaksınız.

Londra merkezli olan derecelendirme kuruluşu S&P, dünyadaki en büyük bankalar hakkında bir rapor yayınlamıştı. Bu rapora göre özellikle son yıllarda Çin menşeili bankaların sektörü ekarte ettiğini görebiliriz. Çin’in ardından ABD ve Avrupa bankaları geliyor.

Aşağıda listelemiş olduğumuz bankalar Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerinde 1 trilyon dolardan daha fazla varlığa sahip. Çin bankalarının bu atağının nedeni olarak Brexit ile Avrupa Birliği’nden çıkmayı düşünen İngiltere’nin tutumları olduğu söyleniyor.

Yıllara göre yapılan incelemeler neticesinde perakende uygulamalara yönelen ve tüketicilerini bireysel olarak hedefleyen her bankanın karlılık oranlarını artırdığını, katılım bankalarının ise yıllık karlarını ortalama bir şekilde koruduğunu gözler önüne sermiştir. Bu listede hatta dünyanın en büyük 100 bankası içerisinde dahi bir Türk bankası olmadığını da söyleyelim.

İşte dünyanın en büyük 20 bankası(Kendi içinde küçükten büyüğe doğru sıralanmıştır)

Yukarıdaki tablo 2017 yılına ait verileri ifade etmektedir. Küçükten büyüğe doğru güncel sıralaması ise aşağıdaki gibidir.

 1. Groupe BPCE
 2. Banco SantanderSociete Generale
 3. Societe Generale
 4. Barclays
 5. Sumitomo Mitsui Financial Group
 6. Deutsche Bank
 7. Mizuho Financial Group
 8. Citigroup
 9. Japan Post Bank
 10. Credit Agricole
 11. Wells Fargo
 12. Bank of America
 13. BNP Paribas
 14. HSBC
 15. JPMorgan Chase
 16. Mitsubishi UFJ Financial
 17. Bank of China
 18. Agricultural Bank of China
 19. China Construction Bank
 20. Industrial & Commercial Bank of China (ICBC)

20- GROUP BPCE

2009 senesinde Fransa’da en büyük ikinci banka seçilmiştir. Aradan geçen senelerde ise bu listelerde gerileyerek dünyanın en büyük bankaları arasında 20 nci sırada yer aldı. Sadece Fransa’da bile 8000’in üzerinde şubeye sahip olan bu bankanın 40 milyonun üzerinde müşterisi bulunuyor. Bu bankanın ekonomik anlamdaki büyüklüğü 1,3 Trilyon Dolar

19- BANCO SANTANDER

İspanya ile birlikte Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika ve Asya ülkelerinde çok ciddi şekilde alımlar yapmış ve bu şekilde büyümüş olan bu bankanın merkezi İspanya’dır.

200 bine yakın personeli bulunmakta ve geçtiğimiz senelerdeki karlılık rakamları 42 Milyar Euro’dan fazladır. Ekonomik büyüklüğüne bakacak olursa 1,34 Trilyn dolardan daha fazla

18- SOCİETE GENERALE

150 bine yakın personel ile önceki yıllarda 26 milyon euro kar elde edebilmiş bir bankadır. Merkezi Fransa olan bu bankanın buranın en eski bankaları arasında yer almaktadır. Bununla birlikte Avrupa’nın da en büyük 6 ncı bankası. Ekonomik büyüklüğü 1,40 trilyon doların üzerindedir. Bu banka 1864’te kurulmuştur.

17- BARCLAYS

Yine personel sayısı 150 bini aşan bu banka İngiltere merkezli bankalar arasındadır. Geçen yıl 25 milyon euro nun üzerinde bir kar elde etmiştir. Ekonomik büyüklüğü 1,50 trilyon doları aşan bu bankaya dünyadaki tüm ülkelerde rastlamak mümkün. Bu sebeple dünyada en çok tanınan bankalar arasındadır. 2014 yılında ise faizleri manipüle ettiğinden dolayı bu bankaya dava açılmıştır.

16- SUMİTOMO MİTSUİ FİNANCİAL GROUP

Merkezi Japonya’da bulunan bu bankanın kendi ülkesinin en büyük 2 nci bankası olma üzelliğine sahip. Çok değil 2002 yılında kurulmasına rağmen bu denli büyümeyi başarmıştır. Toplam personel sayısı 70 bini aşan bu bankanın ekonomik büyüklüğü 1,8 trilyon doları geçmektedir.

15-  DEUTSCHE BANK

Almanya’nın Frankfurt kentinde merkezi bulunan b banka yine dünyaya hizmet veren bankalar arasındadır. 100 binin üzerinde çalışanı ile geçtiğimiz sene 30 milyar euro kar etmiştir. Bu bankanın ekonomik büyülüğü 1,68 trilyon doların üzerindedir.

14-MİZUHO FİNANCİAL GROUP

2000 senesinde Japonya’da kurulan bu bankanın toplam 60 bine yakın personeli bulunmaktadır. Toplam ekonomik büyüklüğü ise 1,75 trilyon dolardan fazla.

13- CİTİGROUP

2000 yılında dünyadaki en büyük şirket unvanını eline almış olsa da son yıllarda bir gerileme göstermiş ve dünyanın en büyük bankaları sıralamasında 13 üncü olabilmiştir. Toplam personel sayısı 300 bini aşan bu banka, ABD New York’ta kurulmuştur. Ekonomik büyüklüğü ise 1,8 trilyon dolar.

12- JAPAN POST BANK

Adından da anlaşılacağı üzere merkezi Japonya’da bulunmaktadır. Dünya genelinde 15 bine yakın personeli bulunmaktadır ve 2008 yılında dünyadaki bankalar arasında en fazla mevduata sahip banka olmuştur. Ekonomik büyüklüğü ise 1,8 trilyon doların üzerindedir.

11- CREDİT AGRİCOLE

Bilhassa tarım sektöründe faaliyet gösteren kişileri finanse edebilmek için Fransa’da kurulmuştur. Halk tarafından Yeşil Banka adı ile de bilinmektedir. Aslında bankacılıktan daha çok kooperatif gibi iş yapmakta olan bir kurumdur.  Bu bankanın ekonomik büyüklüğü 1,82 trilyon euro dan daha fazladır.

10- WELLS FARGO

Aslında bu bankanın piyasa değerine baktığımızda listede daha üst sıralarda yer alması gerekirdi. Ama bizim yapmış olduğumuz liste bankaların ekonomik büyüklükleri ile ilgili olduğundan sadece varlıklarına ait bir inceleme söz konusu olmuştur. 1852’de ABD’de kurulmuştur. Dünya genelinde 280 binin üzerinde personeli bulunan bu bankanın 2016 yılı karı 89 milyar doları geçmiştir. Ekonomik büyüklüğü ise 1,93 Trilyon Dolardır.

9- BANK OF AMERİCA

ABD’de en büyük 26 ncı şirket olan bu banka kendi sektöründe ise dünya çapında 9 uncu sırada yer almaktadır. 220 bine yakın personeli bulunan bu bankanın ekonomik büyüklüğü 2,19 trilyon doları aşmıştır.

8- BNP PARİBAS

Toplamda 80’e yakın ülkede faaliyet gösteren Fransa menşeili bu banka bizim ülkemizde ise Türkiye Ekonomi Bankası ile iştirakli şekilde faaliyet göstermektedir. Dünya genelinde 200 bine yakın personeli ile birlikte geçtiğimiz yıllarda 10,9 milyar euro kazanç sağlamıştır. Ekonomik büyüklüğüne bakacak olursak 2,20 Trilyon doları aştığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

7- HSBC

Merkezi İngiltere’de olan b bankanın dünya genelinde yapmış olduğu çok büyük yatırımları vardır. Hemen hemen tüm ülkelerde faaliyet gösteren HSBC, yaklaşık 250 bin kişiyi istihdam ediyor. Bu bankanın ekonomik büyüklüğü 2,37 trilyon dolardır.

6- JPMORGAN CHASE

Toplamda 260 bine yakın personeli bulunan bankanın geçtiğimiz yılki karı 71 milyar doların üzerinde gerçekleşmiştir. Ekonomik büyüklüğü 2,40 trilyon dolara yakındır.

Özellikle Rockfeller ailesinin bu bankaya  büyük yatırımlar yaptığı söylenmektedir.

5- MİTSUBİSHİ UFJ FİNANCİAL

Merkezi Japonya’da bulunan bu bankanın 100 binin üzerinde çalışanı bulunuyor. 2013 yılındaki toplam geliri 4.490 trilyon Japon yeni kazanç sağladığını duyurmuştur. Ekonomik büyüklüğü ise 2,45 trilyon doların üzerindedir.

4- BANK OF CHİNA

Yine dünya genelinde yüzbinlerce personeli bulunan bu bankanın bir çok ülke nüfusundan daha fazla sayıda çalışanı bulunmaktadır. 2013 yılında bu banka 407 milyar yen kazanç sağlamıştır. Ekonomik büyüklüğüne bakacak olursa 2,60 trilyon dolar olduğunu görmekteyiz.

3- AGRİCULTURAL BANK OF CH

500 bine yakın personel sayısı ile bir çok ülke nüfusunu  dahi geçmektedir. Çin’deki bir çok kurumların birleşmesi sonucu kurulan bu bankanın ekonomik büyüklüğü 2,82 trilyon doların üzerindedir.

2- CHİNA CONSTRUCTİON BANK

Dünya üzerindeki en büyük 6 ncı şirket olmasının yanı tüm dünyadaki bankalar arasında en büyük 2 nci banka olma özelliğine sahiptir. Bu unvanların hakkını verircesine 350 binden fazla çalışanı bulunmaktadır. Kurulmasının ardından çok kısa zaman dilimlerinde inanılmaz kazançlar elde etmeyi başarmış olan bu banka ile dünyada yalnızca belli başlı birkaç ülke boy  ölçüşebilir desek yanlış olmaz. Ekonomik değer ise 3,02 trilyon doların üzerindedir.

1- İNDUSTRİAL & COMMERCİAL BANK OF CHİNA (ICBC)

Dünyadaki en büyük banka ve hatta dünya üzerindeki en büyük şirket olarak bilinmektedir. Türkçe ismi ise Çin Sanayi ve Ticaret Bankası’dır. Geçtiğimiz yıllarda Ülkemizde de faaliyete başlayan bu banka ICBC Turkey adını kullanmaktadır.

500 bine yakın personel sayısı ile 2015 yılında yaklaşık olarak 373 milyar tl’ye yakın bir kar elde etmiştir. Bu sadece bir yıllık karıdır. Bu bankanın ekonomik büyüklüğü ise 3,1 trilyon doların üzerindedir. Tüm ülkelerin GSYİH’sından fazladır desek abartmış olmayız. Bu bankanın ekonomik büyüklüğünü ülkeler ile kıyaslarsak ABD, Çin, Almanya, Japonya ve Hindistan haricindeki tüm ülkelerdin GSYİH’ sından daha büyük olduğunu söyleyebiliriz.

Cevap bırakın