En İyi 6 Sanal Borsa Oyunu

Borsa piyasalarının nasıl işlediğini daha iyi anlamak ve borsa piyasasını öğrenmek amacıyla geliştirilmiş olan sanal borsa oyunları bulunmaktadır. Bazı oyun geliştiriciler bu oyunları hazırlamış ve internette online bir şekilde oynama imkanı tanımıştır. Bu oyunların en güzel özelliği gerçek bir borsa işlemi yaparcasına işlem yapmaya olanak tanımasıdır diyebiliriz.

1.Sanal Borsa Gerçek Borsanın Simülasyonudur

Sanal borsa oyunlarından herhangi birini oynadığınızda, gerçek borsadaki gibi hisse senedi, tahvil gibi değerleri kağıtları alıp satabilir ya da borsa endeksleri için kredinizdeki miktar kadar yatırım yapabilme hakkına sahip olabilirsiniz.

Sizin de tahmin edeceğiniz üzere yanlış bir seçim yaptığınızda bakiyenizde bir azalma olacaktır. Doğru bir tercih ile de oyundaki bakiyenizi artırabilirsiniz. Böylesi oyunlardan elde edeceğiniz deneyimler sayesinde gerçek bir borsa işlemine hazırlık yapmış olacak ve kendi fikir ve stratejilerinizi de tasarlamış olacaksınız.

2. Sanal Borsanın Amacı Borsayı Oyunculara Öğretmektir

Bu oyunlar sanal ortamda olsa da borsa piyasasının işleyişini oyunculara öğretmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle borsa piyasasını merak eden ve bu piyasada işlem yapmak isteyen birisinin ilk adım olarak bu oyunları denemesi, borsa piyasasının mantığını kavrayabilmesi ve gerçek piyasada yatırımın nasıl yapılacağı hakkında fikir elde edebilmesi için oldukça önem arz etmektedir.

Şimdi ise borsa oyunlarından başka, hiçbir şekilde para kaybetmeden borsayı öğrenebileceğiniz bir yol bulunuyor mu bizde bilmiyoruz.

 Hemen akıllı telefonunuz veya bilgisayarınıza yükleyip oynayabileceğiniz sanal borsa oyunlarını 6 başlık halinde sizler için derledik. Buyrun işte sizlere sanal borsa oyunları.

3. Flick a Trade Sanal Borsa Oyunu

Toplamda Türkçe’nin de aralarında bulunduğu 14 farklı dil alternatifinin yanı sıra toplam 160’ın üzerinde gerçek veriler dahilinde oynanabilen bir sanal borsa oyunudur. App Store ve Google Play’den ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Bu oyunu kuran ve geliştiren Kerem Özelli; “borsayı ve borsacılığı bir oyun haline getirdik” diyerek oyunun ana fikri hakkında ipuçları veriyor. Bu oyunu ister kişisel ister çoklu ortamlarda oynama imkanınız bulunuyor.

4. Borsala Sanal Borsa Oyunu

Yine Türk yapımı bir sanal borsa oyunu olan Borsala’nın Türkçe dil özelliği bulunuyor. Borsa piyasalarına ilgili ve yatırım fikirlerini başkaları ile paylaşmak isteyenler bu uygulamayı tercih edebilirler. Borsala.com adresi üzerinden bu oyuna dahil olabilir, oyundaki hisse senetlerinin alım satımını gerçekleştirebilir hatta bu hisse senetleri hakkında yorum yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra oyunu oynayan kişilerin dereceleri ve sıralamaları da yer alıyor. Şimdiye kadar binler hatta onbinlerce üyeye ulaşmış olan Borsala, deneyim için oldukça uygun bir sanal borsa oyunu olacaktır.

5. Ata Trade Book Sanal Borsa Oyunu

Ata Online Menkul Kıymetler A.Ş.’ce başlatılan bir sanal borsa oyunudur. İster masaüstü ister mobil cihazlardan olsun kullanıcılarına oyun oynama imkanı sunuyor. Bu oyun için web sitesini ziyaret ederek veya Google Play ile App store’de uygulamasını indirerek oyuna dahil olabilirsiniz. Diğer sanal borsa oyunlarına benzer şekilde borsa piyasasında yatırım yapabilmeyi öğrenmeye yardımcı olmakla beraber kendinizi de deneme fırsatı tanımaktadır.

6. Wall Street Survivor Sanal Borsa Oyunu

Yine borsa piyasasına meraklı olan ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen kişilerin en çok tercih ettiği sanal borsa oyunlarından birisi de Wall Street Survivor’dur. Hiçbir ücret ödemeden buraya üye olabilir ve oyuna başlayabilirsiniz. Sadece Web tabanlı olarak çalışabilen bu oyun, oynayıcılarına bir takım borsa piyasası dokümanları sunuyor. Bu sayede borsa piyasası hakkındaki bilgi eksikliklerini gidermeyi amalıyor. Oldukça sade bir tasarıma sahip olması oyun oynamayı da kolay bir hale getiriyor. Şimdilik ise bir tek İngilizce dilinde hizmet vermektedir.

7. Stock Market Game Sanal Borsa Oyunu

The SIFMA Foundation’un hayata geçirmiş olduğu bu oyun, borsa hakkındaki yatırımcıların oyun boyunca gelişimlerini gözlem altında tutuyor. Bu sayede borsa piyasasına girecek kişilere deneyim sağlıyor. Yine web tabanlı ve mobil cihazlarla uyumlu olan bu oyunu, ister internet adresinden isterseniz uygulama marketlerinden indirip oyuna dahil olmanız mümkün. Ancak tek kötü yanı yine sadece İngilizce dilinde hizmet veriyor.

8. Virtual Stock Exchange Sanal Borsa Oyunu

Tüm dünyada oldukça yaygın bir şekilde kullanılan bu sanal borsa oyunu Market Watch tarafından geliştirilmiştir. Çok büyük sayıda katılımcısı olan bu oyundaki amaç; diğerleri gibi borsa piyasasının öğrenilmesini sağlamak ve deneyim kazandırmaktır. Aslında bu oyunu Borsala ve Wall Street Survivor oyunlarına benzetebiliriz. Fakat yine tek seçenek olarak İngilizce dili kullanmaktadır.

Bu makalemizde sizlere sanal borsa uygulamaları hakkında bilgiler derledik. Sizler de bu kapsamda yaşadığınız tecrübeleri bizlerle paylaşarak yeni ziyaretçilerimize ışık tutabilirsiniz. Borsa nasıl oynanır ve sanal borsa hakkındaki tüm görüşlerinizi yorumlar kısmında ifade edebilirsiniz.

Cevap bırakın