Etkili Para Yönetimi İçin Olmazsa Olmaz Tavsiyeler

Para yönetimi ve bununla birlikte tasarruf, para ile tanışan her bireyin mutlaka bilmesi ve uygulaması gereken bir finansal işlemdir. Siz de para kazanıyor ve paranızı nasıl yöneteceğiniz hakkında bilgi almak istiyorsanız basit ama etkili para yönetimi tavsiyelerini sizler için hazırladık.

1.Etkili Para Yönetimi İçin Tasarruf Yöntemlerini Bilmelisiniz

Tasarruf yapmak için aylık gelir gider analizi yapmanız gerekiyor. Bu sayede de finansal yaşamınızı daha iyi tanıyacaksınız. Bu durum para yönetimi için sizlere önemli ölçüde destek sunacaktır.

Tasarruf yapmadan birikim yapmanız son derece verimsiz bir çalışma olacaktır. Detaylı bir gelir gider analiziyle hangi harcamalardan tasarruf yapılacağını tespit edebilirsiniz. Tasarruf kapsamında sizlerle paylaştığımız diğer makaleleri incelemenizi öneriyoruz. Tasarruf hakkındaki konulara buradan ulaşabilirsiniz. Eğer tasarruf yapmayı biliyorsanız hadi hep birlikte para yönetiminde etkili yöntemleri birlikte inceleyelim.

2. Geç Olmadan Para Yönetimi Yaparak Birikime Başlayın

Eğer yaşınız 20 ya da 30’lu dönemlerde ise siz de geleceğe yatırım için daha çok vaktiniz olduğunu düşünebilirsiniz. Bu belki de doğru, ancak şimdiden tasarruf yöntemlerini deneyerek, bir yatırım yapmak sizin için en güzeli olacaktır. Çünkü ilerleyen zamanlarda birikim yapacağınız pek vaktiniz olmayabilir.

3. Para Yönetiminde Zaman En Değerli Sermayedir

Para ile zaman arasında anlamlı bir korelasyon bulunmaktadır. Aslında bize kısa gibi görünse de gecelik faize yatırmış olduğunuz paranın kazanç elde etmesi için dahi zamana ihtiyaç duyacaksınız. Yine finansal açıdan geleceğinize yön vermek isterseniz de zamana mutlaka ihtiyacınız olacak. Para yönetiminizi ne kadar erken yaparsanız gelecek dönemlerde oluşabilecek risklerin de önüne geçmiş olursunuz. Bu gibi sebeplerden dolayı para yönetimi erken yaşlarda yapmak size çok büyük avantajlar sağlayacaktır.

Doğru bir şekilde para yönetimi yapmak istiyorsanız aşağıdaki fikirleri bir göz atmalısınız:

4. Paranızı Sistematik Bir Şekilde Biriktirin

Bu işlemi otomatik hale getirmenin farklı farklı yolları bulunuyor. İlk seçenek olarak maaşınızdan belli bir oranda aylık belirlemiş olduğunuz tutarın biriktirilmesi şeklinde olabilir.

Etkili para biriktirme yollarının bir diğeri ise kendi kendinize para biriktirmektir. Belirlenen dönemlerde hesabınıza ya da yastık altı diye tabir edilen birikim yerlerine hedeflediğiniz tutarda para atmak sizin için önemli olacaktır.

Sanki bir kira ya da bir ürünün taksitini ödermiş gibi düşünün. Eğer böyle düşünmezseniz para biriktirmek bir hayal olabilir. Nasıl ki kirada oturan insanlar ya da bir mal almış kişiler bunun parasını ödemek zorunda ise siz de kendinizi bu motivasyonla hazırlayın. Böylelikle para biriktirme şansınız artacaktır.

5. Para Yönetimi Kapsamında Finansal Uygulamalardan Faydalanın

Örneğin artık tüm bankalar mobil uygulamalar geliştirmiş durumda olduklarından harcanan tüm kalemleri bu yöntemle görmeniz mümkün bir hale gelmiş durumda. Yaptığınız tüm harcamaları bir tık yardımı ile istediğiniz zaman görebiliyorsunuz. Para yönetimi açısından bu yöntem oldukça uygun görünüyor.

Borçlar, birikimler, her türlü harcamalar ve bütün parasal hareketlerinizi bu yolla görebilirsiniz.

Hatta harcama kalemlerinizi kontrol ederek gereksiz yapmış olduğunuz alışverişleri tespit edebilir ve bunlardan kurtulabilirsiniz. Bu sayede daha çok birikim yapacaksınız.

6. Kredi Kartınızı Doğru Kullanın

Bankaların vermiş olduğu bu kartları doğru kullanmak aslında bir sürü avantajı da beraberinde getiriyor. Yanlış kullanım ile birlikte ise bırakın avantajı, geri dönülmez hasarlara bile neden olabiliyor.

Paranızın yönetimini doğru bir şekilde yapmak için kartınızı da o oranda doğru kullanmalısınız. Basit olarak kart limitinizin tamamını kullanmayın. Ayrıca her alışverişte kart kullanmak yerine belirlemiş olduğunuz temel ihtiyaçlarda kullanmanız daha etkili bir yol olacaktır.

7. Kart Borçlarınızı Zamanında Ödemeye Dikkat Etmelisiniz

Öte yandan kart ile yapmış olduğunuz alışverişlerin borçlarını da gününde ödemeye dikkat etmeniz gerekecektir. Geç ödemelerden kaynaklı size faiz farkı geleceği için bu da ayrıca bir tutarın cebinizden çıkmasına neden olacaktır. İleride kredi çekmek istediğiniz de bile kredi notunuzu düşürecek olan bu davranış ile kredi dahi çekemeyebilirsiniz. 

Örnek verecek olursak; belki bir iş kurma düşünceniz var ya da kredi çekerek bir ev almayı düşünüyor olabilirsiniz. Bu durumda geçmiş dönemlerde yapmış olduğunuz kredi kartı harcamalarından kaynaklı ödemelerinizde sorun olduğu tespit edildiğinde kredi notunuz düşecektir ve kafanızdaki işi de yapamamış olacaksınız.

8. Kredi Kartlarıyla Yüksek Tutarlarda Alışverişlerden Sakının

Bu gibi sebeplerden dolayı kredi kartlarını hayatın her alanında değil de sadece sizin belirlemiş olduğunuz bir alanda ya da temel harcamalarda kullanmanız finansal açıdan önem teşkil etmektedir.

Ödeme gücünüzden daha yüksek bir harcama yapmamaya dikkat edin ve kredi kartından yapmış olduğunuz alışverişlerin borçlarını aksatmayın. Eğer doğru bir para yönetimi yapmak istiyorsanız bu tavsiyeleri uygulamalısınız.

Bu makalemize para yönetimi için etkili olan yöntemleri sizlerle paylaştık. Sizler de etkili tasarruf yöntemleriyle para yönetimi yöntemlerini birleştirerek daha etkili bir birikim elde edebilirsiniz. Bu kapsamda edindiğiniz tecrübeleri ve sormak istediklerinizi yorumlar kısmında ifade edebilirsiniz.

Cevap bırakın