Evde Tasarruf Etmek İçin 8 Harika Tüyo

Evde tasarruf yapmak ekonomik olarak rahatlatacak olan bir uygulamadır. Isıtma, soğutma ve aydınlatma gibi temel enerji sarfiyatına yönelik etkili hamleler yapabilirsiniz. Öyle ki ısıtma sistemine yapacağınız küçük bir müdahale dahi %50 daha az fatura anlamına gelebilir. Peki evde tasarruf etmek için neler yapmanız gerekiyor? Bizler de sizlere evde tasarruf yapmak için yapmanız gerekenleri anlattır. İşte detaylar…

1. Etkili Tasarruf İçin Faturaları Azaltmalısınız

Tasarruf yapmak için öncelikle aylık düzenli bir şekilde ödediğiniz faturalardan başlamanız gerekmektedir. Bu kapsamda dikkat etmeniz gereken kısımlar önemsiz olarak gördüğünüz küçük rakamlardır. İlk başta küçük olarak görülen ve önemsenmeyen giderler, ay sonu veya yıl sonu hesabınızda karşınıza büyük rakamlar olarak yansıyabilir. Bu duruma en iyi örnek olarak enerji tasarruflu klima kullanmayı gösterebiliriz. Eğer klimanız inverter teknolojisi ile çalışmıyorsa yani tasarruflu değilse ay sonunda faturanıza %50’ye varan artış yansıyabilir.

2. Evdeki Elektrikli Aletleri Tasarruflu Olanlarla Değiştirin

Evinizdeki beyaz eşyalar başta olmak üzere, elektrikli aletleri tasarruflu olanlarla değiştirebilirsiniz. Değişim sonrası hem yeni eşyalar kullanacak hemde daha az fatura ödeyeceksiniz.

3. Para Harcamadan Nasıl Enerji Tasarrufu Yapılır?

Eğer evinize almanız gereken tasarruflu ürünler için yeterli bütçeniz yoksa, tasarruf için bir takım yollar deneyebilirsiniz. Bu kapsamda sizlere tavsiye edeceğimiz yöntemler şunlardır;

  • Buzdolabının kapağını daha az açıp kapatarak, sistemin daha az enerji harcamasını sağlayabilirsiniz. Buzdolabından Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?
  • Bulaşık yıkamak için harcanan su oldukça fazladır. Daha az su ve ısı harcamak için bulaşık makinesi kullanılmalıdır.
  • Fırında yemek pişirdikten sonra, kalan fırın ısısını yemek pişirmek veya ısıtmak için kullanabilirsiniz.
  • Su miktarı az olduğunda elektrikli ısıtıcılar tercih edilmemelidir. Mümkün olduğu kadar elektrikli su ısıtıcılarını kullanmayın.
  • Doğalgaz faturasından %25 tasarruf yapabilirsiniz. Doğalgaz Faturasından nasıl tasarruf yapılır?

4. Enerji Tüketim Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin

Enerji tüketimi konusunda bir çoğumuzun olumsuz alışkanlıkları bulunuyor. Özellikle açık bırakılan lambalar ve kapatılmayan bilgisayar faturalarınızı önemli randa etkilemektedir. Bu kapsamda kazanabileceğiniz temel alışkanlıklar şöyledir.

  • Güneş ışığından faydalanın ve eviniz hem aydınlık hem de tasarruflu olsun. Güneş ışığı yazın aydınlatma, kışın hem aydınlatma hem de ısınma amaçlı yarar sağlayacaktır. Kışın camdan süzülen ışık oda ısısına katkı sağlayacaktır.
  • Evdeki elektrikli tüm aletleri kullanmadığınız zaman kapalı tutun ve fişini prizden çıkarın. Bu durum tasarruf etmeniz için size yarar sağlayacaktır.

5. Tasarruf İçin İndirim Kampanyalarını Yakalayın

Sadece elektrikli aletler için değil tüm alışveriş türleri için indirim fırsatlarından yararlanın. Aylık düzenli olarak yaptığınız alışverişleri indirim günleri düzenleyen iş yerlerinden alabilirsiniz. Bu sayede az miktardaki tasarruflar çoğalarak ay sonunda giderinizi önemli ölçüde azaltacaktır.

6. Özel Günler İçin İndirimleri Kaçırmayın

Özel günlerde bir çok indirim kampanyasından yararlanabilirsiniz. Anneler, babalar, sevgililer günü ve yılbaşı gibi özel günlere özel indirimleri yakalayarak temel ev ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

7. Toptan Alışveriş Alışkanlığı Kazanın

Sabun, şampuan, bulaşık deterjanı, hazır su, gibi sıklıkla tüketilen ürünleri toptan alarak daha az harcama yapabilirsiniz. Toptan satılan ürünler tekli satılan ürünlere göre oldukça uygundur.

8. Her Gıdayı Mevsiminde Tüketin

Günümüzde kanser nedenleri arasında en büyük paya sahip hazır gıdalar sadece cebinizi değil canınızı da tehdit ediyor. Uzmanlar en sağlıklı yiyeceklerin standart süresinde bozulan yiyecekler olduğunu söylüyorlar. Mesela domates dolapta olmayınca bir kaç gün sonra bozulmaya başlar. Ancak bozulma önleyici katkılar kullanılan hazır paketlenmiş gıdalar oldukça sağlıksız ve pahalıdır. Bunun yerine bulunduğunuz mevsime ait gıdaları tüketerek hem sağlıklı bir yaşam sürün hem de cebinizden daha az para çıksın. Özellikle çocuklarınızı paketlenmiş gıdalardan uzak tutun.

Cevap bırakın