Finans ve Para Hakkında Her Kesin Bilmesi Gereken 7 Bilgi

Türkiye’de finansal okur yazarlık konusunda bilgi sahibi olan kişi sayısı çok az durumdadır.  Ancak son yıllarda bununla ilgili çalışmalar yapılmakta, eğitim merkezleri ile üniversitelerde seminerler, eğitimler düzenlenmektedir. 

Düzenlenen bu seminer ve eğitimler sayesinde bu konudaki bilgi eksikliklerinin giderilmesi amaçlanmaktadır.  Bu makalenin ana amacı finansal olan işlerde okuyucuları bilinçlendirerek ellerinde bulunan paraları nasıl değerlendirecekleri konusunda bir fikir verebilmektir.

Para ve Finans Konusunda Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Bu yazımızda bu konu hakkında soruların neler olduğuna ve bu soruların cevaplarına yer vereceğiz. İsterseniz başlayalım.

1. Kredi Notu Nedir?

Kişinin kredi notu; bankalar aracılığı ile kredi veya kredi kartı kullanımına bağlı olarak borçlanmalardaki davranışların baz alındığı bir not belirleme sistemi ya da raporudur. Bu durumda borç ödeme alışkanlıklarınız kredi notunuzu önemli oranda etkileyecek unsurların başında geliyor.

Eğer kartlarla yapmış olduğunuz borçları zamanı içerisinde ödemişseniz bu kredi notunuzu olumlu etkileyerek yüksek bir puana ulaşmanıza katkı sağlayacaktır. Eğer borçlarınızı zamanında ödememişseniz bu durumda da kredi notunuz düşecek ve kredi almanız zora girecektir.

Bankalardan herhangi bir nedenle kredi kullanmak istediğinizde bankaların ilk bakacağı şey kredi notunuz olacaktır. İleri bir zamanda kredi çekmek gibi bir düşünceniz varsa şimdiden kartlarla yapmış olduğunuz alışverişlerin borçlarını zamanında ödemeye bakın. Yoksa kredi almanız zorlaşacaktır .

2. Borç Nedir?

Aslında bu sorunun cevabı herkes için farklı nitelikte olabilir. Borç ekonomik anlamda şöyle tanımlanıyor; kişinin sahip olduğu ve karşı tarafa ödemek zorunda olduğu parasal değerdir.

Mesela, ay içerisinde kredi kartınızdan yapmış olduğunuz alışverişlerin tamamı aslında bir borçlanmadır. Yani kredi kartından alışveriş yaparak bankaya borçlu duruma gelirsiniz ve belirtilen tarihlerde bu borcu bankaya ödemek zorundasınız.

3. Tasarruf Nedir?

Ekonomi ilminde, “gelirin harcanmayan kısmına tasarruf denir” diye bir tanımı bulunmaktadır. Ne kadar doğru bir tanım değil mi? Sizin aylık olarak bir miktar geliriniz ve aynı şekilde her zaman yapmakta olduğunuz giderleriniz var. İşte giderler için harcamadığınız geri kalan kısım ise sizin tasarrufunuzu oluşturuyor.

Aylık olarak yapmış olduğunuz bazı harcama kalemlerinden de kısarak tasarruf yapmanız mümkün. Bu sayede idareli olmayı ve lüks malların tüketiminden de uzak durmayı becerebilirsiniz.

Tasarruf aslında birden fazla alt başlığa sahip olabilir. Ancak maddi anlamda bu konuya bakıldığı zaman tüm alt başlıklar finans ile ilişkilendirmek olası bir durumdur. Örneğin, evinizin elektrik ve sudan tasarruf yapmak isterseniz, bilinçsiz tüketilen bu kaynakların bir nebze önüne geçmiş olursunuz hem de su ve elektrik faturanızın daha az bir tutarda  gelmesini sağlarsınız.

4. Birikim Nedir?

Aslında finansal anlamda paraların toplanması ve çoğalması anlamına gelmektedir. Birikim, elde etmiş olduğunuz gelir ve tasarrufunuzun zaruri olan harcamalarınızdan sonra kalan kısmıdır.

İnsanlar gelecekte oluşabilecek risklere karşı birikim yapma eğilimindedirler. Bu durumların etkisini hafifletmek amacıyla zaten birikim yapılması da yerinde bir karar olacaktır.

5. Yatırım Ne Anlama Geliyor?

Tasarruf sonucu elde etmiş olduğumuz birikimlerin gelir sağlamasını düşündüğünüzde bu paraları herhangi bir yatırım aracında kullanabilirsiniz.

Örneğin kişiler için emeklilik hesapları yatırım araçlarından birisi olarak görülebilir. Ancak yatırım aracı sadece bununla sınırlı değildir. Ev almak, araba almak gibi bir çok yatırım aracı seçeneğiniz olacaktır.

6. Bütçe Nedir?

Bütçe; kişilerin gelecek dönemlerde yapacakları harcamalar için kaynak teşkil edecek gelir ve giderlerin toplamının görülebildiği bir tablodur desek yanlış olmaz. Örneğin 1 yıllık gelirleriniz ve giderlerinizi toplu bir şekilde görebilmek, size nasıl yatırım yapacağına ya da birikim yapacağınıza dair fikirler verebilir.

Bu plan ile birlikte, hem gelirlerinizi hem de giderleriniz kontrol edebilir, gelecekte düşündüğünüz finansal yatırımlar için kaynak oluşturabilirsiniz.

7. Emeklilik Nedir, Emekli Olmak Ne Anlama Geliyor?

Kanunlarca belirlenmiş sürelerde çalışarak, bir daha çalışmamak amacıyla iş hayatından ayrılma ve çalıştığınız onca yılın karşılığı olarak da düzenli gelir elde etmeye hak kazandığınız sisteme emeklilik deniyor.

Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu ile birlikte birçok özel emeklilik şirketleri bu konuda vatandaşlara hizmet veriyor. Bu şirketler aracılığı ile emekli olmak isteyen kişiler, düzenli olarak sisteme para yatırıyorlar ve günü geldiğinde de emekli oluyorlar.

Bu makalemizde sizlere finans ve para hakkında her bireyin bilmesi gereken temel bilgileri derledik. Finansal okur yazarlık için hayati öneme sahip olan bu bilgileri kullanarak finansal yaşamınızı olumlu yönde şekillendirebilirsiniz. Konu hakkında sormak istediğiniz her şeyi yorumlar kısmında ifade edebilirsiniz.

Cevap bırakın