Genel Olarak İller Bankası Ne İş Yapar?

İller Bankası ismi sıkça duyulan ancak çoğu kişi tarafından ne iş yaptığı bilinmeyen bir bankadır. Öyle ki sıradan vatandaşlar bu bankadan kredi almak mümkün mü sorusunu dahi soruyorlar. Genel olarak belediyelere finansal destek sunan İller Bankası görevleri ve yetkileri nelerdir?

İller bankasının kuruluşu ilk defa 11 Haziran 1933’tür. Ülkemizde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde halka hizmet sunan bir kurum olarak göreve başlamıştır. Bu banka kendine özel yasa ve hükümler çerçevesinde hizmet veren bir bankadır. Bu makalemizde sizlere iller bankasının görevleri ve bu bankaya verilen yetkileri anlatacağız. İşte detaylar…

İller Bankasının Kuruluşu

1933 yılında kurulan banka belediyelere finansal destek sunan bir devlet kurumudur ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı olarak çalışmaktadır. İller Bankası 1944 yılındaki düzenlemelerden önce Belediyeler Bankası olarak adlandırılıyordu. İller bankasının ilk kuruluş bütçesi 15 Milyon TL kadardır. Başta belediyeler olmak üzere köylere kadar uzanan bir hizmet sunmaktadır. Kurulmasından 11 yıl geçtikten sonra İl Özel İdarelerine de hizmet vermeye başlamıştır.

Atatürk’ün Emriyle Kurulmuştur        

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk bir çok alanda olduğu gibi, çağın çok ilerisindeki görüşü ve analizleri sayesinde bir çok önemli kurumun açılmasında da öncü olmuştur. Bu kurumlardan biri de İller Bankasıdır. Kurulması 81 yılı geçen banka, günümüzde etkinliğini hala sürdürmektedir. Sürekli çalışan ve önemli hizmetler veren bu banka güçlü sermayesi ve sunduğu hizmetlerle vazgeçilemez bir misyon sürdürmektedir. Peki İller Bankasının genel olarak görevleri nelerdir?

İller Bankasının Genel Olarak Görevleri Nelerdir?

İller Bankasının görevi köylere kadar uzanan bir çok kuruma ekonomik ve finansal destek sunmaktadır. Mahalli idarelere kredi imkanı sunan banka, sunduğu kredilerin kullanımı hakkında denetim mekanizmasını da işletmektedir. Belediyelerin sunduğu hizmetlerin fonlanması için destek verirken bunların özellikle alt yapı ve üst yapı çalışmalarını takip etmektedir.

İlgili kurumların yapmış olduğu üst yapı ve alt yapı çalışmalarının proje olarak hazırlanması ve uygulanması gibi huşularda önemli bir rol oynamaktadır. Belediye hizmetlerinin sunulması gibi geniş çerçeveli bir çalışmanın denetlenmesi yapılmasını desteklemektedir. Bu hizmetlerde gerekli araç gereçlerin temini için gerekli yardımı yapmaktadır.

Taşınmaz mallar olarak ifade edilen değerlerin sigorta işlemlerinin gerçekleştirilmesinin yanı sıra geniş kapsamlı olan yasalarda verilen görev ve sorumlulukları yerine getirmekle yükümlü olduğu ifade edilmektedir. Bu kapsamda belediyelere verilen desteklerin takibi de yine bizzat bu banka bünyesinde gerçekleştirilmektedir. Bankalara verilen destekler nerede kullanılmış ve bu uygulama nasıl yapılmış hususları incelenmektedir.

Bu bankamızda sizlere İller Bankası hakkında bilgiler derledik. İller Bankasının görev ve sorumlulukları çok geniş bir konu olduğu için ve bu konu daha çok uzmanlarını ilgilendirdiği için detaylı bilgi vermedik. Ancak bu bilgiler İller Bankası nedir sorusunu ve görevleri ve sorumlulukları hakkında sıradan bir vatandaşa ve araştırmacıya yeterli bilgileri sunmaktadır. Konu hakkındaki tavsiyeleriniz ve yorumlarınız için yorumlar kısmını kullanabilirsiniz.

Cevap bırakın