Gizli Müşteri Ne Anlama Gelir, Nasıl Gizli Müşteri Olunur?

Son zamanlarda özellikle firmalarda ön plana çıkan bölümlerden biri de gizli müşteri alanıdır. Yöneticiler çalışanlarını kontrol etmek için gizli müşteri tutuyorlar. Ek kazanç arayan kişiler için de harika bir imkân. Pekâlâ, bu gizli müşteri ne anlama gelir, neler yapar, nasıl gizli müşteri olunur?

Herhangi bir mağazada çalışmaktasınız ve farkına varmadan çalışmış olduğunuz firma tarafından kontrol ediliyorsunuz. Nasıl mı? Tabii ki gizli müşteri yöntemi ile. Gizli müşteri sizin çalışmış olduğunuz mekâna gelerek sizin çalışma performansınızı, müşteri memnuniyetinizi, insan ilişkilerinizi ve iş yaşamınızdaki aklınıza gelen her türlü şeyi kontrol ediyor. Ve tabii ki kimliğini gizleyerek yapıyor bütün bunları.
Gizli müşteri en kısa anlamı ile satış işlemi yapan elemanı, kendini gizleyerek kontrol eden kişi. Gizli müşteri, gitmiş olduğu yerin hizmet niteliğinden tutun da o yerin hijyenine kadar birçok ayrıntıyı değerlendiriyor ve bunları bir rapor haline getirip yöneticiye sunuyor. Gizli müşteriler gitmiş oldukları mağazalarda normal bir müşteri gibi davranıp orda alışveriş yapıyor. Farkında olmadan sizi kontrol eden gizli müşteri çoğu zaman hizmet alanında yer alıyor.

Gizli Müşterinin Görevi Nedir?
Gizli müşteri hizmet niteliğini test edeceği ortamlardan birine giriş yapar. Bu ortama girdikten sonra incelemelerde bulunur ve bu incelemelerini rapor haline getirir. Gizli müşteriler çoğu zaman dükkânların kalabalık olduğu saatleri tercih eder. Gizli müşteriler ilk olarak dükkân sahiplerinin yanına giderek soracakları soruları öğrenirler ve bunları çalışan kişilere sorarlar. Çalışan elemanlara daha katı bir şekilde davranan gizli müşteri, kendi içerisinde bir kanıya varır.

Nasıl Gizli Müşteri Olunur?
Artık çoğu kariyer sitesinde gizli müşteri olma bildirisi görmekteyiz. Bu ilanlar bilhassa ek bir iş aramakta olan kişiler için tercih edilmektedir. Gözlemci durumunda olan gizli müşteriler ayriyeten iyi bir inceleme kabiliyetine sahip olması gerekiyor. Gizli müşteriler farklı danışmanlık firmalarında ya da direkt olarak firma ile iletişime geçip işe başlayabilirler. Yukarıda da dediğimiz gibi gizli müşteri olmak isteyen bir kişi iyi bir gözlemci gücüne ve nesnel bir şekilde değerlendirme yapması gerekmektedir.

Gizli Müşterilere Herhangi Bir Eğitim Veriliyor mu?
Gizli müşteri olabilmek için herhangi bir bölümle ilgili herhangi bir ders alınmasına gerek yok. İlanlara bir göz attığımız zaman gizli müşteri olabilmek için başvuru koşullarının arasında en az lise mezunu şartı da yer alıyor. Gizli müşteri özelliklerinden biri de yaş aralığı, bazı firmalar özellikle buna dikkat ediyor.

Gizli Müşteriler Ne Kadar Ücret Alırlar?
Gizli müşteri olmak isteyen kişiler bu mesleği yarı zamanlı da yapabilir. Gizli müşteri ücretleri firmadan firmaya değişiklik göstermektedir. Bazı firmalar part time gizli müşteri istese de bazı firmalar da tüm gün çalışabilecek gizli müşteriler istemekte.

İnceleme Yapmayı Seven Herkes Gizli Müşteri Olabilir
İnceleme yapmayı seven ve çok iyi gözlem kabiliyeti olan herkes bu mesleği yapabilir. Gizli müşteri olmak isteyen kişiler iyi derecede bir disiplin sahibi olmaları gerekmektedir. Anlık durumlarda soğukkanlı bir şekilde karar verebilen ve sır tutmayı başarabilen insanlar daha iyi bir gizli müşteri olurlar.

Son Zamanların En Popüler Mesleği
Özellikle hizmet alanında çalışan firmalar son dönemlerde müşteri memnuniyetine oldukça önem vermekte. Müşteri memnuniyetine önem gösterilmesi ise yeni bir alan sunuyor. Yönetici kişilerin bilgileri dâhilinde tabii ki gizli müşteri alternatifi ön plana çıkmakta. Böylelikle firma kendi kontrolü altında hem gelen müşterileri gözlemliyor hem de kendi çalışanlarını denetlemiş oluyor. Gizli müşterilerin asıl amacı kendi çalışanını kontrol etmek olsa da bazı firmalar müşterileri gözlemlemesi için de bu insanlara görev veriyor.

Cevap bırakın