Günümüzde Para Yerine Kullanılan En Tuhaf Eşyalar

 

İnsanlık tarihi için çok eski diyebileceğimiz dönemlerde para kullanımı günümüzde olduğundan çok daha farklı bir şekildeydi. İnsanlar ürünlerini satmak yerine takas yöntemini kullanıyordu. Günümüze kadar bir çok farklı ekonomi modelinin evrimleşmesiyle günümüzdeki sistem son halini almıştır. Belki de yıllar sonra yeni bir ekonomi sistemi gelişebilir ve o dönemin insanlarına günümüz ekonomisi tuhaf gelebilir.

Milattan önce insanlar para yerine takas yöntemiyle ihtiyaçlarını karşılıyorlardır. Örneğin elinde buğday olan birisi ayakkabı almak istediğinde belirli ölçekteki buğdayını ayakkabıyla takas ediyordu. Yani bir nevi para yerine geçen ürünlerini kullanıyordu. Bu durumun günümüzde de bazı ürünlerde geçerli olduğunu söylesek ne derdiniz? Evet günümüzde para yerine kullanılabilen değerli eşyalar bulunuyor. Bunları kullanarak alışveriş yapabilirsiniz. İşte detaylar…

1. Telefon Hattınızdaki Kontörleri Para Yerine Kullanabilirsiniz?

Bu uygulama ülkemizde olmasa da bir çok ülkede telefonunuzdaki kontörleri para yerine kullanabilirsiniz. Güney Afrika, Mısır, Hindistan, Gana gibi bir çok ülkede telefonunuzdaki dakikaları para yerine kullanabilirsiniz. Bu durumun anormal geldiğini bir gerçek. Aslında bunun bir nedeni var. Bu ülkelerde hiperenflasyon etkisi adı verilen bir problem bulunuyor.

Hiperenflasyon bir ülkenin kabul edilebilir seviyenin çok üzerinde para basmasıyla meydana gelmektedir. Paranın değersizleşmesi nedeniyle ülkeler çareyi telefon dakikalarını para yerine kullanarak çözmede aramışlar ve bu uygulama halen devam ediyor.

2. Peynir Para Yerine Geçer Mi Demeyin Geçiyor

Parmesan peynirleri genellikle pizzalarda kullanılıyor. Pizzanın ana vatanı olan İtalya ve bu peynirin üretildiği bir diğer ülke olan Romanya’da para yerine kullanabilen bir üründür. Peynir hiç para yerine geçer mi demeyin çünkü bu  ülkelerde Parmesan Peyniri oldukça kıymetli bir peynir türüdür.

Eğer bir baş Parmesan peyniri ile alışveriş yapmak isterseniz 300 dolara kadar ürün satın alabilirsiniz. Bu durum o kadar yaygın ki bazı bankalar bu peynirleri ipotek olarak kabul edebiliyor. Yani bu peynirlerin üzerine kredi çekebilirsiniz. Üretiminin yaklaşık 3 yıl sürdüğü bu peynirin Emiliano Bankasında 165 Milyon Euro değerinde rezerve edildiği ifade ediliyor. Öyle ki bu bankanın soyulma girişimine maruz kaldığı da bir diğer rivayetler arasında.

3. Çay Blokları Para Yerine Kullanılıyor

Çay blokları, çay yapraklarının preslenme işlemi sonrası özel bir paketleme sistemiyle oluşuyor. Çay bloklarının para yerine geçmesi günümüzde pek yaygın olmasa da, bazı bölgelerde halen geçerliliğini koruyor. Günümüz ekonomi modeli henüz yaygın değilken, ikinci dünya savaşına kadar bu uygulama Tibet, Sibirya ve Moğolistan gibi ülkelerde kullanılmaya devam etti.Bu ülkelerde bir adet çay bloğu yaklaşık olarak 1 rupi’ye denk geliyordu. Evet o dönemlerde de haliyle para kullanılıyordu ancak çay blokları paradan çok daha değerliydi.

4. Şişe Kapakları Para Yerine Kullanılıyor

Şişe kapaklarından para olur mu hiç dediğinizi duyar gibiyiz. Evet aslında çok tuhaf bir durum. Ancak bu inanılmaz olayın ilginç bir hikayesi de var.

2000’li yılların ortalarında Kamerun ülkesinde bira firmalarından bir tanesi kapakların altında hediyeler çıkarmaya başladı. Halk bu uygulamayı çok sevdi. Bu durum diğer bira şirketlerini de harekete geçirdi. Bu şirketler de kapakları altından hediyeler çıkarmaya başladı.

Arabalar, evler, bilgisayarlar ve daha bir çok hediye kapakların altında çıkıyordu. Bu rekabet ortamı öyle bir hale geldi ki, tanesi 2 dolara satılan biraların kapakları da para etmeye başladı. Bira kapağının değeri 2 dolara kadar çıktı. Artık bira kapaklarını marketlerde, mağazalarda ve toplu taşıma araçlarında para yerine kullanmanız mümkündü. Bu durum kontrolden çıkmadan bir çok önlem alındı.

Binlerce yıllık ekonomik tecrübelerle yeni sistemlerin kurulduğu insanlık dünyasında bakalım gelecekte nasıl bir model uygulanacak. Belki de Albert Einstein’nın savaşların taş ve sopalarla olacağını ön gördüğü geleceğimizde para sisteminde de geriye dönüş olabilir. Belki de günümüzdeki nakit paralar yerine dijital para birimi kullanılmaya başlanacak. Kimi ekonomistlere göre ise yeni dünya düzenini kurmak isteyen güçlerin altın’la alışveriş sistemine geçmeyi planladıkları ifade ediliyor. Ne olacağınız bilmiyoruz ancak adil bir ekonomik sistemin gelmesini diliyoruz.

Bu makalemizde sizlere günümüzde ve yakın tarihte para yerine kullanılabilen ürünleri anlattık. Birbirinden ilginç ürünlerin anlatıldığı bu makale hakkındaki görüşlerinizi, eklemek istediklerinizi ve sorularınızı yorumlar kısmında ifade edebilirsiniz.

Cevap bırakın