İhtiyaç Kredisi Alabilmek İçin Yapmanız Gerekenler

Bankadan kredi çekerken en önemlisi eğer gerçekten ihtiyacınız yoksa ihtiyaç kredisi çekmeyin. İsminde de olduğu üzere ‘ihtiyaç’ kredisi.

“Krediniz çıkmıştır” diye telefonunuza mesaj geldiğinde bu krediyi hemen almalı mısınız? Bu bir loto ya da piyango değil. Kendinize önce şunu sorun: Benim bu krediye ihtiyacım var mı yok mu? Bu soruyu iyice düşündükten sonra kararınızı verin. Krediden yararlanırken aynı zamanda bunun bir gideri ve faizi olduğunu hatırlayın. Kredi harcamanın da bir üslubu var!

2) Ne miktarda bir kredi çekmek istiyorsunuz? Çekeceğiniz bu krediyi bankaya nasıl geri ödeyeceksiniz? Bu gibi sorunları kafanızda iyice düşünün, planınızı ona göre yapın. Maaş ödemeniz ödeyeceğiniz para durumunu zora sokmamalı. Örneğin ayda 2000 lira maaş alıyorsanız, bankaya ödemeniz 500 lirayı aşmamalı. ¼ (dörtte bir ) gelir/borç oranı ihtiyaç kredisinde en uygun orandır. (Aman dikkat ev kredisi aldığınız zamana bu oran %40’a kadar çıkabilir)

3) Faizler konuşulurken senelik masrafı da içinde olmak üzere faiz oranını bildiğinize emin olun. Ve bu oranı öteki bankaların oranlarıyla kıyaslayın. Aylık değil yıllık konuşmanızı öneririz, bu şekilde bir yılda size ulaşmış olan masrafı da içinde olmak üzere faiz yükünü kolayca görebilirsiniz.

4) Eğer gerçekten krediye ihtiyacım var diyorsanız ilk işiniz maaşınızı çektiğiniz, kredi kartınızı ordan kullandığınız banka ile iletişime geçin. Genelde sizi bilen bankanın size güvenmesi daha yüksektir. Kredi çekmenin temelinde en önemli şey olan “güven” yatar. Bankanın ilk olarak size güveni olmalı ki siz o parayı onlara zamanında geri ödeyeceğiniz konusunda içleri ferah olsun. Banka için fazla risk ortaya çıkarmamanız başlıca esastır.

5) Diyelim ki başvurduğunuz bankadan kredi alamadınız, hemen umudunuzu kesmeyin, diğer bankalara da başvuru yapın. Çünkü bankaların kredi verme kriterleri değişkenlik gösterebiliyor. Aynı zamanda faiz oranları da değişkenlik gösterebilir. Bundan dolayı umudunuzu kaybetmeyin, bir bankaya bağlı kalmayın.

6) Kredi kartı ya da kredi kullanan kişilerin, Kredi Kayıt Bürosuna ait bir tane karnesi bulunmaktadır.

Söz edilen bu önemli karnede: ödeme gücü, medeni durumu, ödeme gücü; gelir, gider, geri ödeme alışkanlıkları, geçmişe ait ödeme performansı, kredi skoru, mevcut risk, ikamet ettiği şehir, çocuk sayısı, araba sahipliliği eğer varsa güvencesi ve kefil olduğu tüm hesapların dökümü bulunmaktadır.

Cevap bırakın