İkinci Üniversiteyi Okumak İsteyenlerin Sıkça Sorduğu Sorular

Diyelim ki okumak istediğiniz bölüme gidemediniz ya da başka bir bölümü okumak istiyorsunuz. Bunun için bir şansınız daha olduğunu bilmelisiniz. Şimdilerde  herkes ikinci üniversite hatta üçüncü üniversiteyi bile okumaktalar. Siz de farklı bir üniversite bölümü okumak istiyor olabilirsiniz. Bunun için ikinci üniversite ve ikinci diploma konusu ile ilgili tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

  1. İkinci Üniversite Nedir?

Belki bir üniversitede öğrencisiniz ya da bir üniversiteyi bitirmişsiniz diyelim. Bu bölümlerden başka farklı bir bölüm okuma imkanını size tanıyan üniversitelere kayıt yaptırmanız halinde ikinci üniversite okuma şansınız bulunuyor.Böylelikle iki diplomanız olacaktır.

  1. İkinci Üniversiteye Kayıt Yaptırabilmek İçin Bir Koşul Var mı?

Herhangi bir yükseköğretim bölümünden mezun olmuş kişiler ile örgün üniversitede yükseköğretim programında kayıtlı bulunan kişiler İşletme, İktisat gibi fakültelerin lisans bölümleri ile bu bölümlerin önlisans programlarından sadece birisine ikinci üniversite olmak üzere kayıt yaptırabilirler.

  1. İkinci Üniversite İçin Hangi Bölümlere Kayıt Yaptırılabilir?

Bunun için mezun olunan veya öğrencisi olunan bölüm haricinde, bir lisans ya da ön lisans programına kayıt yaptırmam mümkündür.

  1. Hangi Üniversitelere Kayıt Yaptırılabilir?

Şu an açık üniversite eğitimi veren üniversitelerin ilgili bölümlerine ikinci üniversite için kayıt yaptırmak mümkün. Bu üniversitelerin başında ise Anadolu Üniversitesi geliyor.

  1. İkinci Üniversiteye Kayıt İçin Sınava Girmek Gerekiyor mu?

Hayır, eğer ikinci bir üniversite okumak istiyorsanız merkezi sınavların hiçbirisine girmenize lüzum yok. Ancak dediğimiz gibi, sadece daha önceden bir üniversiteden mezun olmuş olmanız ya da hali hazırda bir üniversitede öğrenci olmanız şartı aranıyor.

  1. Uzaktan Eğitim Sistemiyle Öğrenim Görenler İkinci Üniversiteye Kayıt Yaptırabilir mi?

Evet, eğer uzaktan eğitim veren bir bölümde okuyorsanız  okuduğunuz bölümden farklı olmak şartı ile ikinci bir üniversite eğitimi alma şansınız bulunuyor.

  1. İkinci Üniversiteye Kimler Başvuru Yapamaz?

– ÖSYM’nin ilgili kılavuzlarında bulunmayan yurt dışındaki üniversitelerden birinde lisans eğitimi alan öğrenciler ya da bu üniversitelerden mezun olanların ikinci üniversiteye başvuruları kabul edilmez.

– Bir üniversitenin lisans ya da önlisans programına kayıt yaptırdığı halde bu bölümlerden mezun olamayan kişiler (kayıt silinmesi, ilişik kesilmesi vb. ) ikinci üniversiteye başvuru yapamazlar.

– Üniversitelerden herhangi birisinin lisans ya da önlisans programlarından birinde hiçbir şekilde kaydı bulunmayan kişiler ikinci üniversite okumak için başvuruda bulunamazlar.

– Hali hazırda üniversitelerden birisinin lisans programlarında kayıtlı olan ya da bu programlardan mezun olan kişiler, kayıtlı ya da mezun oldukları programla aynı eğitimi verecek olan bir programa kayıt yaptıramaz ve bu programlara hiçbir şekilde geçiş yaptıramazlar.

Evet, ikinci üniversite okumayı düşünen kişilere ikinci üniversite ve ikinci diploma hakkında yeterince bilgi vermeye çalıştık. Eğer sizler de ikinci üniversite okuyup farklı bir diploma almak istiyorsanız bu yazıda belirtilen hallerde üniversiteye kayıt yaptırabilirsiniz. Ayrıca iş başvurularında referans olması açısından ikinci üniversite okumanın ne kadar fayda sağlayacağını da bir hayal edin.

Cevap bırakın