İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar ve Koşulları

İpotekli ihtiyaç kredisi almak isteyenler için verimli bir çalışma yaptık ve ihtiyaç kredisi alabileceğiniz bankaları hazırladık. Eğer bu krediye ihtiyacınız varsa ipotekli kredi için şartları ve bilmeniz gerekenleri burada bulabilirsiniz. İşte İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar ve Koşulları hakkında detaylar…

İpotekli İhtiyaç Kredisi Alabileceğiniz Bankalar

Evi ipotek ettirerek bankalardan kredi alabilirsiniz. Bireylerin kredi notunun düşük olması, kara listeye girmiş olmak, hali hazırda kredi borcunuzun olması gibi bir çok neden ipotekli kredi başvurusuna yönlendirmiştir. İpotekli ihtiyaç kredi veren bankaların listesi aşağıda ifade edilmiştir.

 • Akbank,
 • İş Bankası,
 • Vakıfbank,
 • Ziraat Bankası,
 • QNB Finansbank,
 • Garanti BBVA,
 • İNG,
 • Denizbank,
 • Burganbank,
 • Yapıkredi Bankası şeklindedir. Yazımızın devamında bu bankalara ait detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Aşağıdaki başlıklarda her bankanın ipotekli ihtiyaç kredisi şartlarını ifade ettik.

İpotekli İhtiyaç Kredisine İlgi Son Dönemlerde Çok Arttı

İhtiyaç kredisi almak için bir diğer yöntem olan ipotekli ihtiyaç kredisine talep her geçen gün daha da arttı. Bir çok kişinin bu krediyi almak için kendince haklı nedenleri vardır. Ancak müşteri bilgileri hakkındaki incelemelere bakıldığında genellikle kredi notunun ipotekle kredi için genel bir neden olduğunu söyleyebiliriz. Bu gerekçelere kredi sicilinin bozuk olması, birden fazla kredi kullanma isteği ve bankaların müşteriden istediği şartları sağlayamamak gösterilebilir. İpotekle kredi kullanmak istiyorsanız bu makalemizi inceleyerek yerine getirmeniz gereken şartları öğrenebilirsiniz.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Genel Olarak Nedir?

İpotekli ihtiyaç kredisi veya ipotekli kredi olarak ifade edilen bu durum, kişinin üzerindeki mal varlığını kullandığı kredi için bir garanti diğer adıyla güvence göstermesi prensibine dayanıyor. Mesela 100 Bin TL kredi kullanmak istiyorsunuz ve bankanın sizlerden istediği bazı temel şartları sağlayamadınız diyelim. Bu durumda üzerinize kayıtlı bulunan taşınmazları kredi karşılığında ipotek ettirmeniz gerekiyor.

İpotekle Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Alınabilir

Üzerinize kayıtlı taşınmazı bankaya güvence olarak gösterdiğinizde banka bir uzman görevlendirerek malınızın değeriniz belirliyor. Bu değere göre kullanabileceğiniz kredi tutarı da hesaplanmış oluyor. 100 Bin TL kredi için arsanızı ipotek diğer bir ifadeyle güvence olarak gösterdiğinizde banka görevlendirdiği eksperden arsanın değerini öğreniyor. Eğer arsanızın değeri 100 Bin TL nin altındaysa banka size 100 Bin TL kredi vermeyebilir.

İpotek Gösterilen Mal Kredi Bitene Kadar Bankaya Ait

Bankaya ipotek olarak gösterdiğiniz arazı, borcunuz bitene kadar bankanın ipoteki altında tutuluyor. Yani bu süreçte arazinizi ne satabilirsiniz, ne de başkasının üzerine devredebilirsiniz. Bu durum banka için de geçerlidir. Eğer borcunuz biterse banka ipoteği kaldırıyor. Borcunuz bitmezse ipotek şartları gereği araziniz satılmakta ve içinden borcunuz tahsil edilmektedir.

İpotekle İhtiyaç Kredisi Almanın Genel Şartları 

Tüm kredilerde olduğu gibi ipotekle kredi başvurusunun şartları bulunmaktadır. Bu şartlar genel olarak şunlardır:

 • Gelir Belgesi: Kredi başvurusu yapan kişinin maaş, kira, ve ticari gelir gibi sabit gelirinin olması gerekmektedir. Bu durumu bankaya belgelemeniz şarttır.
 • İpotek olarak gösterilecek malın satışında veya alımında herhangi bir problemin olmaması yani ipotek olarak bankaya gösterilebilmesi şarttır.
 • İpotek olarak gösterilecek malın eksper tarafından incelenmesinde herhangi bir engel olmaması gerekmektedir.

İpotekle İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Genel Belgeler

 • İpotek gösterilecek taşınmazın tapusunu ve fotokopisi,
 • TC kimlik kartı fotokopisi,
 • E-devlet üzerinden alabileceğiniz ikametgah belgesi,
 • Geliriniz olduğuna dair belge (maaş bordrosu, kira kontratı, banka hesap dökümü gibi),
 • Kira geliri olanlar tapu ve fotokopisi ile başvuru yapmalılar,
 • Ortağı olduğunuz şirketin vergi levhası,
 • Emekli olan kişiler için emeklilik cüzdanı şeklindedir.

Ev İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

Eğer sizin adınıza kayıtlı mesken olarak ifade edilen bir eviniz varsa burayı kullanmak istediğiniz kredi için teminat olarak gösterebilirsiniz. Bu durumun özel başlık altında incelenmesinin nedeni ise konut ipoteğinde daha yüksek tutarlarda kredi alabiliyor olmanızdır. Tabi ki kredi tutarı bankanın inisiyatifinde olabiliyor. Bunların yanı sıra bir diğer avantaj ise ev ipoteği ile alınan kredilerde Banka Sigorta Muamele Vergisi alınmıyor. Krediyi alan vatandaşa ise %5 gibi bir oranda vergi şansı verilmektedir. Eğer evinizi ipotekli göstererek kredi almak isterseniz ev değerinin %80’ine kadar kredi alabilirsiniz. Bu değeri ise bankanın görevlendirdiği eksper diğer adıyla uzman belirlemektedir.

Evi Satmak Mı Yoksa Kredi Almak Mı Daha Mantıklı 

Kredi notunuz düşük, kara listede iseniz veya kredi kullanabilme limitiniz yetersizse endişelenmeyin. Eğer acil nakit lazım ne yapmalıyım diyorsanız başvurabileceğiniz en iyi yöntemlerin araba ya da konut teminatıyla kredi başvurusu olacağını söyleyebiliriz. İpotek göstererek 120 ayı geçmemek şartıyla kredi vadesiyle ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bu sayede arabanızı ya da evinizi satmadan para kaynağına ulaşabilirsiniz.

Arabanızı İpotek Ederek İhtiyaç Kredisi Almak Mümkündür

Eğer acil para lazımsa tıpkı konutlarda olduğu gibi aracınızı da ipotek ederek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ancak burada eksper değerinin %70’i sınır olarak kabul ediliyor. Yani 100 Bin TL değerinde bir aracınız varsa bu aracın kasko değeri üzerinden %70’i alınıyor ve dolayısıyla 70 Bin TL’ye kadar kredi alabiliyorsunuz. Şunu ifade etmek isteriz ki arabayı ipotek ettirerek kredi verme işlemine bir çok banka olumlu cevap vermeyebiliyor.

Akbank İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

Akbank ile 60 aya ulaşan ipotekli ihtiyaç kredisi sayesinde para ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Oldukça uygun faiz oranlarıyla kredi sunan Akbank’ın bu kredi kapsamındaki şartlara aşağıdan ulaşabilirsiniz. Bu koşullar:

 • Kredi geçmişinde olumsuz bir durumun olmaması şartıyla 18 yaşını doldurmuş olan kişiler ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilir.
 • Düzenli bir geliri olduğuna dair belge veya maaş bordrosu,
 • Kredinin aylık geri ödeme tutarı kişinin yaşadığı ev halkının ortalama gelirinin %50’sini geçmemelidir.
 • Konut veya iş yeri bankaya teminat olarak gösterilir ve ipotek uygulanır.
 • Kullanılan kredi için müşteriye hayat sigortası yapılmaktadır.

Burganbank İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

Yine Akbank’ta olduğu gibi Burgan Bank da müşterilerine 60 aya kadar vade seçenekleri sunmakta ve ipotekle kredi vermektedir. Eğer sizinde nakit paraya acil ihtiyacınız var ise bu krediyi düşünebilirsiniz.

Burganbak’a ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak istiyorsanız öncelikle üzerinizde bir ev veya iş yeri olması gerekmektedir. Bu gayrimenkulün değeri bir uzman tarafından hesaplanmakta ve kullanabileceğiniz kredi tutarı belirlenmektedir.

Koç Finans İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

Koç Finans üzerinden ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Eğer üzerinize kayıtlı bir konutunuz veya iş yeriniz varsa ve bu gayrimenkullerin alımında veya satımında herhangi bir problem yoksa, kredi başvurunuzu yaparak ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Koç Finans ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusu için 0216 556 03 03 numaralı hattı arayabilirsiniz.

HSBC İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

HSBC bankası gayrimenkulünü teminat olarak gösteren kişilere kredi veriyor. Eğer acil nakit ihtiyacınız varsa sağlıkta, tatilde, araba alımında gibi bir çok iş için kredinizi alabilirsiniz. Ancak teminat gösterilen konutun alımında ya da satımında problem olmaması gerekmektedir. Diğer bankalara nazaran daha az vadeli kredi veren HSBC bankası 48 aya kadar kredi vadesi belirlemiştir.

Vakıfbank İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

Konutunuzu ipotek göstererek ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Eğer adınıza kayıtlı bir konut, iş yeri veya araziniz varsa kredinizi almak için başvuru yapabilirsiniz. Vakıfbank ipotekli kredinin koşulları aşağıda ifade edilmiştir.

 • Aylık veya 3 ayda bir geri ödeme özelliği bulunmaktadır.
 • Düzenli geliri olan müşterilere kredi daha kolay verilebiliyor. Ancak esnafların gelirleri düzenli olmadığından onlar bu kıyaslama içinde değiller. Esnaflar başvuru yaparak değerlendirmeye alınıyor.
 • Krediyi kullanan müşteriye hayat sigortası zorunluluğu var.
 • Kredi borcunun bitmesine kadar her yıl yenilenmek şartıyla konut paket sigortası yapılmaktadır.
 • Kullanabileceğiniz kredi limiti yasaların söylediği şekilde en fazla %80’e kadardır.

Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

Ziraat Bankası ipotekli ihtiyaç kredisinde 60 aya kadar kredi vadesi verebiliyor. Kullanabileceğiniz kredi limiti en fazla, konut değerinin %80’i kadardır. Eğer banka başvuru koşullarınızı yeterli görmezse, ek teminatlar isteyebiliyor. Araziler için ise imarlı veya imarsız olmasına göre farklı oranlar ifade edilmektedir. Eğer imar varsa arazi değerinin %50’i, imar yok ise bu orandan çok daha düşük rakamlara kredi tutarı belirleniyor. Bunun yanı sıra iş yerleri için de %75’lik bir oran belirlenmiştir. Bu değerler bankanın belirlediği bir uzman tarafından incelenmektedir.

QNB Finansbank İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

Günümüzde ipotekli ihtiyaç kredisi için en uzun vadeyi sunan bankanın QNB Finansbank olduğunu ifade edebiliriz. Banka 120 aya kadar kredi vade seçeneği sunduğu için müşterilerin tüm ilgisini üzerine çekmiştir. Ticari işletmelerin de kullanabileceği bu kredinin genel özellikleri aşağıda ifade edilmiştir.

İpotekli Konut Kredisinin Özellikleri:

 • Toplam cirosu 20 Milyon TL’ye varan işletmeler bu krediden faydalanabiliyor.
 • Bu kredi için iş yerinizi, arabanızı ve arazinizi teminat olarak gösterebilirsiniz.
 • Kredinin vade süresi 120 aya kadar ulaşmaktadır.
 • Teminat gösterilen gayrimenkulün durumuna göre sigorta yapılması zorunluluğu bulunuyor.
 • Krediyi döviz türünden alamıyorsunuz.
 • Banka kredi başvurunuzu kabul etme veya etmeme hakkına sahip olduğunu ifade etmektedir.

Bu makalemizde sizlere ipotekli ihtiyaç kredisi veren bankaları derledik. Eğer siz de acil nakit para ihtiyacınızı ipotekli kredi ile karşılamak istiyorsanız yukarıda ifade ettiğimiz bankaları ziyaret edebilirsiniz. Eğer bu işlemi yatırım amacıyla yapacaksanız hesabınızı iyi yaptıktan sonra ipotek işlemine başvurmanızı öneriyoruz. Aksi halde telafisi olmayan problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Cevap bırakın