İş Arayan Kişiler Neleri Dikkate Almalı?

İş değişimi yapmak için arama yapmadan önce bu önerilere mutlaka kulak asın.

Ne Türlü Bir İş Yapmak İstediğinizi Kararlaştırın

Eğer yeni girdiğiniz işin uzun süreli olmasını diliyorsanız başarı gösterebileceğinize inandığınız ve sevdiğiniz bölümlerde bir arayışa yönelin. Öylesine girmiş olduğunuz bir iş size yeteri kadar verim sağlayamaz ve sizi mutsuz eder. Hangi bölümde daha başarılı ve daha mutlu olacağınıza karar veremediyseniz, kariyer danışmanlarından faydalanabilirsiniz ya da internet sitelerinde bulunan testler ile kendinizi daha iyi bir şekilde tanımış olursunuz. Araştırma yapmak mı? Takım çalışması mı? Sorun çözmek mi? Size en uygun olan bölümleri keşfedin. Eğer yapmayı istediğiniz işte kendinizi yeterince iyi görmüyorsanız zamanınız varken sektör ile alakalı kurslara gidin. Bu hizmeti yapan biri ile görüşün ve o kişiden bu iş işle ilgili düşüncelerini dinleyin. Eğer kariyer değişikliği yapmayı düşünüyorsanız hedef yaptığınız bölüm ile alakalı gönüllü bir çalışmada bulunarak kendinizi test edebilirsiniz.

İçeriği Zengin fakat Dili Anlaşılabilir Bir CV Yapın
Cv’nizin içeriği ne kadar zengin ise o derecede ilgi çeker. Almış olduğunuz eğitimler, seminerler, başarılarınız ve hobileriniz işiniz ile alakası olsun ya da olmasın mutlaka size pozitif olarak yansıma gösterecektir. Fakat CV’nizi anlaşılır bir dilde hazırlamazsanız almış olduğunuz tüm artıların heba olmasına sebep olabilirsiniz. Zengin bir CV hazırlamak demek bilgi kirliliği manasına gelmiyor. Aklınıza bulundurun; itina ile ve net bir şekilde hazırlanmış cvler genelde daha inandırıcı bulunuyor.

Sosyal Medyanızı Dikkat Ederek Kullanın
Sosyal medyanızda yaratmış olduğunuz profillerin, bazı vakitlerde iş başvurularında incelenmeye alındığını biliyor musunuz? Yapmış olduğunuz paylaşımlar olumlu ya da olumsuz bir şekilde size dönüş yapabilir. Kendinize özel zevklerinizi ve yaratıcılığınızı meydana çıkaran paylaşımlar, işveren kişileri etkilemekte bir unsur olarak kullanılabilir.

Çevrenizden Faydalanın
Sosyal çevreniz ile ailenizden yardım istemeye çekinmeyin. Nasıl bir arayış içinde olduğunuzu onlar ile de paylaşın. Size bir yön vermeleri ve vasıta olmaları için onların düşüncelerine önem verin. Yalnız başınıza gayret etmek yerine ailenizden destek almak size hem oral kaynağı olur hem de işinizi kolaylaştırır.

Tüm Kaynakları İnceleyin
İnternet siteleri, gazete ilanları, şirketlerin insan kaynakları sayfaları, sosyal medya ağları, sosyal kariyer sitesi gibi tanımlanmış olan Linkedln üstünden güzel bir profil hazırlayarak firmaların size ulaşmasına da olanak verin. İçerisinde olmak istediğiniz alan ile ilgili fuarlara katılın. Fuarlar, şirketler ile birebir görüşmeniz ve kendinizi onlara göstermeniz için iyi bir fırsat.

Kendinize Güveniniz Tam Olsun
Özgüveni yüksek olan bireyler kendilerini kabul görmeye ve saygı görmeye değer bir şekilde görürler ve kendi çevrelerinde de kendilerini kıymetli bir kişi olarak algılarlar. Özgüveni arttırmanın en iyi yolu, geleceğe yönelik gerçekçi hedefler bulundurmak, koyduğu hedeflerin arkasından koşmak, dış görünüşe özen göstermek, gerektiği zaman sorumluluk almak ve iyi bir toplumsal desteğe sahip olmaktan geçmektedir.
İş görüşmelerinizde ne kadar özgüvenli bir duruşta olursanız kendinizi onlara o kadar iyi bir şekilde tanıtmış olursunuz. Fakat özgüvenli olmayı sakın kibirli olmakla karıştırmayın. Altı boş sözler yerine almış olduğunuz başarılarınızı, bilgilerinizi ve eğitimlerinizi paylaşarak kendinizden emin olduğunuz tarafları meydana çıkarmalısınız.

Cevap bırakın