İşletme Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

İşletme Mezunları Nerede İş Bulabilir nerede Çalışır? Özellikle bizim ülkemizde üniversite okumak isteyenlerin en çok tercih ettiği bölümün işletme olduğunu söylesek yalan olmaz. Bu bölüm üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde bulunuyor. O kadar popüler bir bölüm ki açık ve örgün olmak üzere herkesin bu bölümü okuyabilmesi için eğitim verilmektedir. Ancak bu bölümün bu kadar çok talep görmesi sonucu mezunlarının iş bulabilme olanağı çok mu az mı bunu anlatmak istiyoruz. Bunun sebebi olarak bir bölümden ne kadar mezun olursa iş bulma noktasında sıkıntılar yaşandığını hepimiz biliyoruz. Fakat bu bölüm oldukça farklı alanları barındırdığı için bankacılık, mali müşavirlik, muhasebecilik, kamu kurumlarında memur ya da daha üst düzey görevler, üniversitelerde akademik kariyer gibi oldukça geniş bir iş imkanını da beraberinde getiriyor. Bu bölümü okumak isteyen kişileri hangi dersler bekliyor bir göz atalım istiyoruz.

İşletme fakülteleri 4 yıl süreli eğitim veren kurumlardır. Bu fakültelerde ilk aşamada Muhasebe, işletme, iş hukuku, ekonomi ve çalışanların motivasyonları gibi temel derslerle birlikte Analiz Yöntemleri gibi derslerde verilmektedir.  Sayısal ağırlıklı olmasının yanı sıra sözel konu içeren derslerde mevcut. Hatta İktisat bölümü alanına giren bir çok dersi işletme bölümü öğrencileri de görmekte. Eğitimi kolay zannedilse de illa ki zor dersler olacak. Kendimden biliyorum Muhasebe derslerinin tamamı zor. Ama bu sizi korkutmasın. Bana zor geldi diyeyim. Ancak bu bölümden mezun olunduğunda asıl soru şu oluyor; nerede iş bulacağım? İsterseniz bu sorunun da cevabına bir bakalım.

Özel Sektör: İşletme fakültesinin yanı sıra 2 yıllık bölümler arasında da işletme bulunmaktadır. Bunu söylememizin sebebi özel sektörde çalışacak olursanız size iki yıllık mı dört yıllık mı sorusu mutlaka yöneltilecektir. Siz fakülte mezunu iseniz bir çok adayın önüne geçeceksiniz bunu unutmayın. Hatta okumuş olduğunuz üniversite bile adaylar arasında sizi önlere taşıyacaktır buna emin olabilirsiniz. Her patron daha iyi eleman ile çalışmak ister. Bundan dolayı hangi üniversiteyi bitirdiğiniz sizin için iyi bir referans olacaktır. Özellikle banka ve başkaca finans kurumlarında iş başvurusunda bulunursanız bunun etkisini göreceksiniz.

Özel sektördeki iş imkanlarını özetleyecek olursak; bankalar, finans kuruluşları, pazarlama ve satış yapan her türlü firma ile sigorta şirketleri başta olmak üzere her türlü işletmeler de iş bulabilirsiniz.

Banka Sınavları: Genel olarak bankalar her yıl personel alımı için sınav yapmaktadırlar. Bankaların yapacağı sınavları iyi takip etmeniz sizin için oldukça önemli.

İşletme Mezunları ve Polislik: Bu bölümden mezun oldunuz ve bu işi yapmak istemediğinizi farz edelim. O zaman polislik sınavları sizin için bir alternatif olabilir. Toplamda 6 ay süren bir eğitimin ardından gerekli olan sınavlar başarı ile geçmeniz takdirde polis olarak görev yapabilirsiniz. Bunun için ise Kamu Personel Seçme Sınavı’ndan gereken puanı almanız lazım.

İşletme Mezunları ve Devlet Kadroları: Kamu kurumlarında çalışmak isteyen herkes KPSS sınavına mutlak girmesi gerekir. Bu durumda işletme mezunları da kamuda çalışmak istediklerinde bu sınava girmeli ve yeterli puanı almalıdırlar. A grubu ve B grubu diye kadrolar bulunuyor. Bunlardan birisine atanabilirsiniz. Ancak oldukça yüksek puanlar şart. Çünkü herkes kamuda çalışmak istiyor ve deli gibi sınava çalışıyorlar.

İşletme Mezunları ve Akademisyenlik: Eğer yukarıdaki iş olanaklarını beğenmediyseniz ve akademisyenlik gibi bir düşünceniz varsa daha fazla çalışmanız lazım. Bu yola giren kişiler öncelikle yüksek lisans yapmalılar. Kariyerlerini artırmak için ise daha çok çalışıp kendilerine doktor, profesör gibi unvanları alabilirler.

Cevap bırakın