Kart Güvenlik Kodu Olmadan Ödeme Mümkün Mü?

Bankaların en çok tercih edilen ürünlerinden biri olan kredi kartları, hayatımıza büyük kolaylık getirmesinin yanında dolandırıcılık vakalarına konu olmaktadır. İnternet kullanımının artmasıyla birlikte, kredi kartı ile alışveriş çok daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. Bu da dolandırıcılık vakalarının artmasına ve kredi kartı kullanıcılarının zarar görmesine neden olmaktadır. Dolandırıcılık vakaları, sıklıkla kredi kart numarası ve şifresinin ele geçirilmesiyle gerçekleştirilmektedir.

Kredi kartı güvenlik kodu, güvenli alışveriş yapmanızı sağlamaktadır. Banka kredi kartlarında dolandırıcılığın önlenmesi amacıyla kart güvenlik numaraları kullanılmaktadır. Kredi kartı güvenlik numarası sayesinde, üçüncü şahıslar ile kredi kart bilgilerinizi paylaşmazsınız. Kredi kartlarında bulunan güvenlik kodu bu nedenle çok önemli bir koruma sağlıyor. Genelde kartın arka yüzünde olan bu güvenlik kodu, bizi nasıl koruyor ve nasıl çalışıyor diye sorabilirsiniz. Biz de sizin için kredi kartı güvenlik kodunu araştırdık;

Kart güvenlik kodu, ödemelerde nasıl kullanılır?

Birebir harcama yaptığınızda, POS terminallerinde güvenlik kodu girmeniz istenmemektedir. Fakat internetten ve mobil yapılan harcamalarda, güvenlik kodu girmeden kredi kartı harcaması yapamazsınız. Bu nedenle hiç kimseye kart numarası, şifre bilgisi ve güvenlik kodu kesinlikle verilmemelidir. Son dönemde kredi kartı dolandırıcılığı çok fazla artış göstermiştir. İnternette çok güvenli olan büyük alışveriş sitelerinden alışveriş yaparken bile, bu dolandırıcılara karşı dikkatli olmakta fayda vardır. Çünkü bu siteler ve büyük otellerin resmi internet siteleri de siber saldırıya maruz kalarak ele geçirilebiliyor.

Bu durumda alışveriş yapmadan önce adres çubuğuna çok dikkat edilmelidir. Web adresi öncesi “https://” geliyorsa site güvenli demektir. Hava yolları, oteller gibi yerlerden telefonda alışveriş yapıyorsanız, mutlaka güvenlik kodunuzu satıcıya vermeniz gerekmektedir. Bu nedenle ya internet sitesi üzerinden alışveriş yapın ya da satıcın numarasını internetten kontrol edin.

Kredi kartınızda sizin yetkiniz olmadan harcama varsa ne yapılmalıdır?

Kredi kartınızda sizin haberiniz olmadan yapılan bir harcama varsa, bankanıza bu durumu bildirerek paranızı geri iade alabilirsiniz. Harcama itirazı için, işlem tarihi ve rakamı bankaya bildirmelisiniz. Bu prosedür bankadan bankaya değişmekle birlikte, 15 gün ila 3 ay aralığında paranızı iade alırsınız. Kredi kartınızın çalındığını veya şifrelerinizin ele geçirildiğini fark ederseniz, hemen banka ile irtibata geçilmeli ve söz konusu kredi kartı bloke ettirilmelidir.

Cevap bırakın