Kısaca Faturalı Çek Nedir?

Çek, ticari hayatın vazgeçilmez ve en önemli unsurlarından biridir. Çekler, üzerinde belirtilen vadede ve yazılmış olan miktar kadar para karşılığına sahip bir ödeme aracı ve değerli kağıttır. Faturalı çek, yazılan çekin bir ticari faaliyet neticesinde alınmış olması ve karşılığında da bu ticari faaliyete ait faturası olması demektir. Bu nedenle faturalı çek olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca faturalı çekler faktoring şirketlerince nakit karşılığında işlem görebilmektedir. Yazımızda, sizlere faturalı çek hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Her ticari faaliyetin belli bir maddi karşılığı bulunmaktadır. Bu maddi karşılık, bu faaliyete söz konusu olan mallar için düzenlenen faturalar ile resmileştirilir. Fatura karşılıklarının ödenmesinde ise pek çok yöntem kullanılmaktadır. Alım sırasında nakden ya da belirlenen vadesinde nakit olarak ödenebileceği gibi, vadeli bir evrak düzenlenerek de ödenebilmektedir. Düzenlenen bu evraklar daha çok çek olmaktadır. Satın alması gerçekleştirilen mal ya da hizmet karşılığı kesilen faturaların bedelleri çek ile ödendiğinde bu çekler faturalı çek olarak tanımlanmaktadır.

Bu noktada faturalı çek ile ilgili en önemli konu, bir ticaret karşılığı ya da yürümekte olan bir sisteme dahil düzenlenmiş olmasıdır. Bu, çekin piyasadaki güvenilirliği açısından oldukça önemlidir ve bulunduğu sektörün yanı sıra para piyasalarında da itibar görmektedir. Faturalı çekteki bu özellik, çekin ödenmeme riskinin daha az olduğuna işaret etmekte ve özellikle faktoring şirketleri tarafından rahatlıkla kabul görmesini sağlamaktadır.

Ticarette kullanılan çeklerin vadesinden evvel bozdurulup nakde çevrilmesi, nakit ihtiyacı yaşayan işletmelerin en fazla başvurduğu yollardan biridir ve faktoring şirketleri de bu işlemleri gerçekleştirmektedir. Faktoring şirketleri bu işlemleri yaparken çekin ne karşılığında yazıldığını bilmesi faturası ile olmaktadır. Faktoring şirketlerinin çekin fatura karşılığı yazıldığını belgelemesi, bu tür çeklerin nakde çevrilmesinde önemli rol oynamaktadır.

Ticari hayatta işletmelerin nakit gereksinimlerini karşılamada en çok başvurdukları yöntem, faturalı çekleri faktoring şirketlerine vermek ve vadesinden önce nakde çevirmektir. Bu nedenle faturalı çek, her ticari faaliyette itibar görebilen önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Cevap bırakın