Kitap Yazarak Nasıl Para Kazanırsınız?

Bu yazımızda kitap yazarak nasıl para kazanılır, kitap bastırmak için kaç para gider, hangi yollar izlenmelidir gibi sorulara cevap aradık. Sizin de aklınızda bu türden sorular varsa bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Okul dönemlerimizde kitap yazabilmenin yetenek işi olduğunu öğretmenlerimizden hepimiz duymuşuzdur. Eskiden kitap yazabilmek için gerçekten de yetenekli olunması gerekirken günümüz şartlarında yeteneğiniz olmasa bile kitap yazabilirsiniz desek abartmış olmayız. Gerekli olan şeyler ise hayal gücünüzün gelişmiş olması, çevredeki gelişmeleri doğru bir şekilde analiz edip yorumlama kabiliyeti ve konular hakkında yüzeysel de olsa bilgi sahibi olmak kitap yazmak için yeter de artar.

Örneğin sırf hayal gücünüzü kullanarak doğa üstü karakterlerden oluşan bir kitap yazmaya gerek yok.  Sadece günlük hayatta yaşadıklarınızı bile kaleme alabilir bir kitap haline dönüştürebilirsiniz. Sizi bunaltan insanları, sevindiğiniz anları, ağlayıp kahrolduğunuz olayları dahi yazmanız bir kitap oluşturabilme adına gayet makul şeylerdir. Gayet kolay bir dille yazılmış, herhangi bir edebi sanat gerektirmeyen hatta süper kahraman dahi olmayan basit bir kitap. Basit ama sizi anlatan şaheser bir kitap.

Bunlar gibi belki de uzmanı olduğunuz bir konuda da kitap yazabilmeniz gayet mantıklı bir hareket. Örneğin pazarlama alanında uzman birisiniz. Kendi mesleğinizin inceliklerini, müşteri kazanabilme yetenekleri gibi gayet konusu geniş olan bir kitabı yazmak da mümkün.

Bu gibi örnekleri çoğaltacak olursak;

Blogger: Pucca

Kendi web sayfasını günlük olarak kullanmış ve sayfasında yazdığı yazılarını daha sonra bir kitaba dönüştürmüş olan yazardır. Hatta kitap olarak kalmayıp bunun bir de sinema filmi bile çekildi. Şimdi ise diğer kitaplarının dahi bir filminin çekilebileceği gündeme getiriliyor. Bilmiyoruz blog sayfasındakiler onun hayal gücü mü yoksa gerçekten yaşadıkları mı ? Ama o bunları yazdı ve kazandı.

Fenomen: French Oje

Sosyal medyada fenomen haline gelen French Oje de kitap yazmış isimler arasında yerini alıyor. Bu isim de hayattaki deneyimlerini kaleme almıştır. Diyetisyen Simge Çıtak ile beraber 2014 yılında yazdıkları “Peki Ben Ne Yiycem?” kitabı ile hem eğlence içerikli hem de beslenme ve kilo problemleri üzerine konular ele alınmıştır.

Profesyonel: Irmak Özkaşıkçı Orman

“20 li yaşlarda İş Hayatı” adında bir kitap yazan bu yazar, iş dünyasında başına gelen zorlukları, başarısızlıkları ve bunlarla mücadelesi ile nasıl başarıyı getirdiğini gayet eğlenceli biçimde okuyucularına aktarmaktadır.

Örneklerde de görüleceği üzere sadece yaşamınızdaki deneyimleri yazarak ve ya uzmanı olduğunuz alandaki bilgilerinizi kaleme alarak bir kitap yazabilirsiniz. Ancak sizin hayal gücünüz oldukça güçlü ve şu ana kadar hiç görülmemiş ve duyulmamış bir konu da kitap yazacaksanız siz doğuştan yeteneklisiniz demektir.

Nereden Başlamalı?

Genellikle kitap yazma düşüncesindeki kişilerin ne yazacağı hakkında fikirleri bellidir. Bu işe başlamak için bu fikirleri masaya dökmek en ideal yoldur. Fikirlerin bir bütünlük teşkil etmesine gerek yok. Kısa ya da uzun uzadıya paragraflar şeklinde yazmak size kalmış. Bütün fikirlerinizi göz önünde tutabilmek başlangıçta oldukça işinize yarayacaktır.

Fikirlerinizi masaya döktükten sonra kendinize bir taslak çıkartabilirsiniz. İlk etapta çok okuyun, araştırın ve başkalarının deneyimlerini de onlardan dinleyin ki içeriğiniz zengin olsun.

Uzmanı olduğunuz bir konu üzerine kitap yazmayı düşünüyorsanız, hedef kitleyi belirlemeli, konuların ne olacağı, araştırma yapacağınız kaynakların temini gibi durumları madde madde yazmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Roman yazmayı düşünüyorsanız, yazacağınız romanın teması, olay örüntüsü, roman karakterlerini, bu karakterlerin gelişim süreçleri ve diyalogları ile zaman seçiminizi hazırlamanız roman yazım sürecinde oldukça fayda sağlayacaktır.

Kitap Bastırmak İçin  ne Yapmalı?

Diyelim ki kitabınızı yazıp bitirdiniz. Bu kitabı bastırabilmek için iki farklı seçenek mevcut. Bunlardan ilki; yazmış olduğunuz kitabın konusu ile ilgilenen bir yayınevi bulmak, ikincisi ise; print on demand diye bilinen yayın evlerinde yazmış olduğunuz bu kitabı bastırmak. Bu iki seçeneğin de olumlu ve olumsuz yönleri mevcut. Şimdi kısaca onlara bir değinelim.

  1. Yayınevi Seçeneği

Bunun en büyük dezavantajı kitabınızın basılması reddolunabilir. Diyelim ki kitabınızın basımı için olumlu karar verildi sizi çok güzel şeyler bekliyor. Basım için gereken bütün masrafları yayınevi karşılıyor ve sizden tek kuruş para çıkmıyor.

Peki hangi yayınevine gitmeniz gerekiyor? Öncelikle kitabınızın konusuna göre bu alana ilgi duyan yayınevlerini bulmak zorundasınız. Yayınevleri kitapları seçerken kendilerinin belirlemiş olduğu konulara öncelik tanıyor. Yani gideceğiniz yayınevinin hangi tarz kitapları bastığını ve hangi konularda uzman olduğunu bilmeniz oldukça önemli.

Yazmış olduğunuz kitabın taslak halini yayınevine verdiğinizde bu incelenerek, tartışılır ve olumlu ya da olumsuz bir biçimde size geri bildirim yaparlar. Yayınevine kitap bastırmanın en güzel tarafı, tüm masrafları yayınevinin karşılamasıdır. Gereken reklam ve afiş gibi masraflarınızı dahi yayınevi karşılayacaktır.

  1. Print on Demand Seçeneği

Bu yol ile kitabını bastırmak isteyen kişilere güzel haber şu olacaktır. Kitabınızın basılmama ihtimali yok. Kötü haber ise tüm masrafları siz karşılayacaksınız.

Bu yayınevleri, her yazara özel bir seçenek sunmaktadır. Mesela, 250 sayfadan oluşan bir kitabı basmak için 1000 adedine 2.000 tl ücret isteyebilir. Tüm bunların yanı sıra bu yayınevleri paketler dahilinde ücretsiz olarak kitabın tanıtımı ya da pazarlaması, kitapçı veya e ticaret sitelerine kitabınızın tanıtımını yapmaktadırlar.

Yayınevi ve Yazar Arasında İmzalanacak Sözleşme

Hangi seçeneği seçerseniz seçin sizinle bir sözleşme yapılacaktır. Bu tür sözleşmelerin içeriği genel hatları ile şöyle oluyor. Bu sözleşmelerde ilk olarak yurt içinde ve dışında dağıtım ile telif hakları hakkında bilgiler yer almaktadır. Busözleşmeler sıklıkla yazar ve yayınevi arasında doğrudan imzalanmakta olup, son yıllarda ise e-kitap sisteminin yaygınlaşmasından dolayı dijital hakları da içeren sözleşmeler bulunmaktadır.

Kitap Yazarak Para Kazanılır Mı?

Kitap yazarak tabiki para kazanılmaktadır. Diyelim ki kitabınız basıldı ve satışa çıktı. Satılan her kitabınız için prim almaya hak kazanıyorsunuz. Ne kadar prim alacağınız ise yayınevi ile aranızda yapılan sözleşmede belirtilmiş oluyor.

Eğer kitabınızın satılmasını istiyorsanız, bu kitabı çok güzel tanıtmanız ve iyi bir şekilde pazarlamanız gerekiyor. Yayınevi seçeneğinde tüm bu faaliyetleri yayınevi kendisi yaparken, print on demand seçeneğinde ise iş size düşüyor. İyi bir tanıtım için sosyal medyayı etkili kullanabilir, tanınmış kişilere ya da televizyon programlarına bu kitabı gönderebilirsiniz.

Diyelim ki kitabınız filme çevrilmek isteniyor. Voleyi vurdunuz demektir.  Harry Potter, Grinin Elli Tonu veya Pucca’nın yazmış olduğu Hadi İnşallah gibi kitaplar sinemaya uyarlanmıştır. Sizin kitabınız da sinemaya uyarlanırsa telif hakkından para kazanacağınızdan emin olabilirsiniz.

Cevap bırakın